Cu 3 oameni în plus pe teren, ACS Poli întoarce rezultatul după pauză: 3-1 la Dunăre cu Pandurii

Seria partidelor lui ACS Poli la foc continuu în această perioadă a anului s-a perpetuat vineri cu cel de-al treilea meci din Liga întâi din primele 7 zile ale lunii aprilie. Gruparea bănățeană, privilegiată de aportul mai multor jucători de bază, a obținut trei puncte importante la Severin, triumfând cu 3-1 contra celor de la Pandurii Târgu Jiu, după un meci în a revenit după pauză profitând de avantaj numeric pe teren, la un moment dat chiar de trei jucători în plus.

Iar astfel, timișorenii au sărit în clasament cu un punct peste învinșii lor, cu 9 etape înaintea încheierii fazei play-out.

Egalând la Dunăre în minutul 72, Pedro Henrique a marcat primul gol în deplasare în Liga 1 de la cel din minutul 72 în etapa a 7-a, la 2-0 pentru FC Voluntari, joc încheiat cu 4-1. Acasă înscria apoi cu Astra și CSM Poli Iași

În jocurile directe din sezonul regulat, ACS Poli nu obținuse nici-o victorie contra echipei oltene. Acasă, pe 7 august, a pierdut clar, cu 1-3, dar, în returul disputat tot la Drobeta Turnu Severin, s-a ales cu un punct, remizând 2-2. „Dubla” lui Antal a fost anulată atunci, pe 18 noiembrie, de golurile lui Popovici și Doman, din penalty. Legat de partidele susținute de formația timișoreană pe terenul Pandurilor, trebuie reamintită victoria de la Târgu Jiu de pe 27 aprilie 2014, adusă de golul lui Belu Iordache, care a rămas mult timp ultimul succes extern al ACS-ului în Liga 1, mai exact până în toamna trecută, la triumful de la Iași de pe 30 septembrie. Așadar, întâlnirile cu Pandurii în postură de gazdă le-au priit timișorenilor.

După două succese în debutul play-out-ului, pentru ACS Poli au urmat două partide în care nu a izbutit vreun gol. Sarabanda meciurilor în ritm susținut într-o perioadă scurtă de timp au făcut ca Ionuț Popa să nu aibă din nou la dispoziție jucători de bază, afectați fiind de accidentări. Față de întâlnirea de marți, cu Concordia Chiajna, antrenorul „alb-violeților” a fost nevoit să efectueze trei modificări. Bocșan, Croitoru și Poparadu, indisponibili, au fost înlocuiți de Străuț, Soljic (uns în premieră căpitan al echipei) și Bărbuț.

Pandurii și CSMS Iași, gruparea întâlnită în runda precedentă de Poli, erau înaintea etapei singurele formații care nu înregistraseră înfrângeri în play-out. Chiar dacă părea o trupă sortită retrogradării, din cauza problemelor financiare, formația din orașul lui Constantin Brâncuși se arăta a fi renăscut cumva din cenușă. Iar și astă-seară a început mai bine partida cu ACS și a deschis scorul printr-un euro-gol, lăsând impresia că s-ar putea detașa în clasament de bănățeni, cu care se află în luptă directă pentru evitarea locurilor de retrogradare.

Timișorenii puteau restabili echilibrul destul de repede, Bărbuț obținând o lovitură de pedeapsă la o intervenție neregulamentară a lui Bușu asupra sa, însă Drăghici a avut o execuție lamentabilă de la punctul cu var, șutând suficient de mult peste bară, în condițiile în care portarul advers plecase în partea opusă. A fost primul penalty ratat de timișoreni în actualul campionat, iar acest lucru nu i-a picat deloc bine tehnicianului Ionuț Popa, după câteva minute înlocuindu-l pe Drăghici cu fundașul Neagu.

Sorții au fost de partea “alb-violeților” și după pauză, când nigerianul Samson Nwabueze a încasat al doilea cartonaș galben după o intrare cu cotul la Neagu, lăsându-și echipa în inferioritate numerică pentru aproape o repriză. Elevii lui Ionuț Popa au speculat oportunitatea ivită și, pe parcursul a două minute, au întors rezultatul. Mai întâi a înscris nou-intratul Pedro Henrique, care, cu a 4-a reușită stagională, i-a egalat pe Drăghici și Doman în topul principalilor marcatori în campionat. Apoi, la capătul unei curse din preajma centrului terenului, Bărbuț și-a trecut în cont abia al doilea gol în Liga 1 din acest sezon: 1-2. Anterioara sa reușită din campionat a fost cea de pe 22 august, când, în prelungiri, a adus victoria în fața Universității Craiova: scor 3-2.

După ce Flavius Stoican a efectuat toate schimbările, amfitrionii aveau să rămână în „9”, Sârgi fiind luat de Ambulanță după un contact cu coechipierul Ene, iar, mai târziu, chiar cu trei oameni, același Ene primind un alt cartonaș roșu pentru fault din postură de ultim apărător, la Popovici.

Fără o opoziție reală din partea adversarilor, ACS Poli a mai punctat numai o dată, la capătul unei lovituri de colț, prin Cânu. Ca și Bărbuț, fundașul bănățenilor s-a aflat la al doilea gol din campionat. Tot în luna august marcase ultima oară, în acea remiză, 1-1, cu CFR Cluj, de pe stadionul Dan Păltinișanu.

A fost cea mai clară victorie a timișorenilor din 2017. O victorie la două goluri diferență mai obținuseră în actuala stagiune pe terenul Concordiei, pe 21 octombrie, când s-au impus cu 2-0, la capătul unui joc în care au beneficiat de asemenea de avantaj numeric. Totodată, ei nu au mai înscris trei goluri într-un meci din campionat decât în confruntarea amintită mai sus, cu CS U Craiova, de pe stadionul Dan Păltinișanu.

Tot în deplasare va evolua ACS Poli și în etapa programată de Paște, urmând a evolua în Sâmbăta Mare de la ora 15,30 pe terenul „lanternei roșii”, ASA Târgu Mureș, formația pe care, deși nu a bătut-o în campionat, a eliminat-o în semifinalele Cupei Ligii la capătul a două victorii concludente.

Pandurii Tg. Jiu – ACS Poli Timișoara 1-3 (1-0)

Stadion ” Municipal” (Drobeta Turnu Severin), vineri 7 aprilie, ora 17:30.

Au marcat: 1-0 Hlistei (min.25), l-a fentat ușor pe Scutaru și a șutat de la marginea careului peste Straton, sub bară; 1-1 Pedro Henrique (min.70), s-a descotorosit de Florin Ilie la marginea careului mare, lateral dreapta, a pătruns spre poartă și, de la 10 m, a șutat tare, pe sub Stanca; 1-2 Bărbuț (min.70), lansat de Soljic, scapă solitar spre poartă și, de la 15 m central, șutează printre mâinile portarului gorjean; 1-3 Cânu (min.88), după o lovitură de colț de pe stânga a reluat cu capul în transversală, mingea i-a revenit și, din 7m, tot cu o lovitură de cap, a găsit plasa porții gazdă.

Pandurii: Stanca – Samson, Ene, Ilie, Bușu – Păcurar, Cioinac – Hlistei (Hamed, 69), Surugiu (Sîrghi, 62), Firțulescu – Negruț (Negoiţă, 51).

Pe bancă: I. Popescu – Stana, Zaina, Pîrcălabu.

Antrenor: Flavius Stoican.

ACS Poli: Straton – Străuț, Scutaru, Cânu, Novak (Pedro Henrique, 56) – Artean, Soljic – Bărbuț, Mailat, Popovici – Drăghici (Neagu, 35), (Bîrnoi, 89).

Pe bancă: Curileac – Haruț, Bocșan,  Fridrich.

Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonașe galbene: Firțulescu (5), Samson (41, 48), Ilie (50), Bușu (53) – Pedro Henrique (59), Soljic (80), Mailat (90), Cânu (90+7).

Cartonașe roșii: Samson (48), Ene (84).

Arbitri: Sebastian Colţescu (Craiova) – Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Dragoş Mihai Iliescu (Craiova).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.