Cu 7 sub 21 de ani în prima parte și alți juniori și jucători în teste la reluare, ACS Poli cedează cu 3-0 la Vojvodina

ACS Poli a pierdut pentru prima oară în această vară, 3-0 (1-0) într-un meci amical internațional în fieful Vojvodinei Novi Sad, câștigătoare a Cupei Serbiei în 2014 și învingătoare cu numai 9 seri înainte tot cu 3-0 pe teren propriu, în manșa secundă a turului II preliminar în Europa League, cu Trencin, care se califica grație unui 4-0 în primul joc.

Elevii lui Dan Alexa au avut o primă repriză foarte bună în partida disputată în complexul sportiv de cinci stele din localitatea Veternik, 45 de minute în care, conform www.acspoli.ro, nu s-a simțit diferența de valoare între cele două grupări. În cele din urmă, amfitrionii s-au impus meritat, dar scorul este ușor cam aspru față de situația din teren.

Vojvodina, care deja a jucat în acest sezon de eurocupe iar în weekend-ul viitor va debuta în campionat, a amenințat poarta lui Pap cu șuturi din afara careului, cum a fost cazul execuțiilor lui Mojsilovic, în minutul 14, sau Ivanic (min. 35). Oaspeții puteau puncta în minutul 20, când Stavric a scăpat singur cu portarul Jovanic, dar a fost deposedat de acesta. Carlos Eduardo a trimis un șut periculos de la 18 metri, deturnat de portar, în minutul 28, pentru ca Lazăr să fie aproape de un eurogol în minutul 30, când a trimis puțin alături cu un șut de la 40 de metri.

Gazdele au înscris în minutul 43, atunci când Todorov l-a faultat pe Veselinovic la limita careului de 16 metri, iar din penalty-ul dictat de arbitru tot Veselinovic a înscris de la punctul cu var. În partea a doua, Dan Alexa a trimis în teren și jucători aflați în teste, și mai mulți juniori, Vojvodina marcând de două ori pe contraatac, prin Makaric (minutul 56) și Stojanovic (minutul 77), cu execuții din careul mare. Pentru ACS Poli, Bocșan a irosit o șansă clară, în minutul 61, când a trimis din cinci metri pe lângă poartă, iar Trandu (min. 71) și Balaure (min. 75) au fost aproape de a puncta cu șuturi din afara careului.

ACS Poli Timișoara a început partida cu șapte jucători cu vârste până în 21 de ani: Pap – Belu, Cânu, Bocșan, Todorov, Bărbuț, Petre, Lazăr, Carlos Eduardo, Kneeshaw, Stavric. După pauză au mai intrat Ionuț, Cruceru, Trandu, Popovici, Trandu, Morariju, Balaure, Bălace, Nanu, Rogoveanu.

Scutaru, Poparadu, Boldea și portarul Haidău sunt accidentați iar Szekely și Keita nu au fost convocați la acest meci.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.