Cu antrenorul sărbătorit în tribună, Avântul provoacă Unirii primul eșec după 11 etape iar acasă după 195 de zile

Nou promovata de mijlocul clasamentului CS Avântul Periam a răsturnat după pauză soarta deplasării la Sânnicolau Mare, pricinuindu-i ocupantei locului 4 o primă înfrângere după două succese la câte 3 goluri diferență, înregistrate vineri și alaltăieri.

Antrenorul Marius Stanache: 41 de ani

Cu antrenorul în tribună, oaspeții din vecinătate, de la Periam, au stopat astăzi de la ora 18 cea mai nefastă serie din acest retur, de 3 înfrângeri, dintre care ultimele două suferite sâmbătă la Covaci, 8-0 pentru Voința Mașloc, și marți acasă cu ACS Ghiroda, 2-5, învingând-o în schimb pe CS Unirea, care s-a ales cu un duș rece înaintea aparițiilor finale din retur, una și una, în deplasare la Ripensia respectiv acasă cu Voința Mașloc.

De fapt și ca o paranteză, dacă este să te iei după anunțurile actuale de pe portalul oficial al AJF Timiș, deplasarea de campionat a sânmiclăușenilor în Ciarda Roșie, plasată pe 3 iunie la ora 11, ar fi precedată de semifinala în deplasare a Cupei României, la Voința Mașloc, consemnată a fi pe 1 iunie la ora 18, asta apropo de toate reprogramările și sughițurile Comitetului de Urgență ținând zilele trecute de evitarea disputării jocurilor la mai puțin de 48 de ore, de parcă n-ar fi existat precedente sau, iată!, eventuale noi cazuri.

Revenind însă la subiectul rândurilor noastre, etapa antepenultimă a Diviziei D Timiș a demarat joi seara pe Aranca după ce miercuri însă se mai jucau meciuri din runda precedentă, și n-a început oricum, ci cu o frumoasă surpriză: Unirea Sânnicolau Mare – Avântul Periam 2-3 (2-1).

Câștigătoare și a ultimelor două meciuri, 3-0 vineri acasă cu Cocoșul și 6-3 marți la Peciu Nou, ca și continuare a unei serii de 7 victorii și două remize, CS Unirea a fost însă surprinsă după pauză, sfârșind prin a suferi doar a treia înfrângere în întreg returul, după un 2-0 chiar la ”deschidere”, depășită fiind la ACS Ghiroda, și un 2-1 în urmă cu 11 etape, pe 26 martie, la Șag, unde CS Timișul se impunea cu 2-1.

Avântul Periam, revanșă la Unirea pentru eșecul acasă din tur cu 1-4

Dar primul joc din cadrul etapei a XXXII-a, disputat pe arena ”Gheorghe Biaş”, a înfățișat-o și pe a treia ”nașă” a Unirii la Sânnicolau Mare în acest campionat, Avântul Periam, clasată pe locul 9, alăturându-se celor din Gătaia, care învingeau pe Aranca în etapa a 12-a cu 3-0, respectiv Ripensiei, care câștiga în cel mai vestic oraș al țării în urmă cu 16 runde, în etapa a 16-a, 1-3 pe 13 noiembrie. Iar de-atunci au trecut 195 de zile, mai bine de o jumătate de an…

Dar oaspeţii, cu antrenorul în tribună, motivul ținând de faptul că tehnicianul Marius Stanache antrenează o grupă de copii la Unirea și nu a dorit implicit să stea pe banca vizitatorilor, ”eu am hotărât că aşa este mai bine”, au reuşit deocamdată prima surpriză a etapei, învingând echipa lui Nicolae Căprărescu, care conducea cu 2-1 la pauză.

Chiar dacă au deschis scorul foarte repede, în minutul 1, în urma unei lovituri libere de la 16 metri lateral dreapta, executată puternic de Marius Sîrbu, la care mingea a fost deviată de Boangheş în propria poartă, 0-1, cei de la Avântul au fost egalați după numai 8 minute, când gazdele au înscris prin Daniel Vasilcin, ca mai apoi, în minutul 14, să preia conducerea prin reuşita lui Flavius Tulcan. Dar rezultat avea să rămână nemodificat până la pauză, fără ca ”uniriștii” să bănuie că nu vor mai scutura plasa…

Unșpearul Ionuț Ologu, ”dublă” în minutele 55 și 57: de la 2-1 la 2-3

Din contră, în mitanul secund vizitatorii au răsturnat rezultatul, câştigând prin ”dubla” blitz reuşită de Ionuţ Ologu în minutele 55 şi 57. Iar la sfârşitul jocului, în vestiare, echipa câștigătoare a dedicat victoria antrenorului Marius Stanache, ”La Mulţi Ani!” la împlinirea a 41 de primăveri. O seară specială, a celei de-a cincea victorii în deplasare a nou-promovatei în ”D” Avântul, dintre care toate cele 3 din retur cu câte 3 goluri marcate.

*

CS Unirea: Sitaru – Clej, Uzun, Galu, Galea, Crişan, Oancia, Boangheş, Vasilcin, Cărpinişan, Tulcan.

Antrenor Nicolae Căprărescu.

Au mai jucat: Stoianov, Nagy, Bataneaţ, Olteanu.

Pe bancă: Timiş, Bizău şi Florescu.

Avântul Periam: Robotin – Uşvat, Şimon, Rejep, Totorean, Vereşteanu, Petric, Sîrbu, Văcaru, Ologu şi Cosur.

Antrenor Marius Stanache.

Au mai jucat: Bode şi Cătălin Filip.

Pe bancă: antrenorul secund Doru Siminiceanu, Bulumaci, Zubaşcu şi Hulbăr.

Arbitri: Alexandru Manea – Bogdan Chiorpec şi Cişmaş Malac Roxana. Observatori: Cornel Bălănescu şi Iosif Mânecan.

* În cealaltă semifinală județeană a Cupei României 2016/7, anunțată momentan tot pe 1 iunie la ora 18, ACS Ghiroda – Ripensia.

* În Liga 1, în penultima etapă din play-out, astăzi, CSMS Iași – FC Botoșani 1-1.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.