Cu Vașvari înger și demon, ACS Poli învinge clar la Mediaș: 2-0 (2-0)

Pe fondul zvonurilor preluării clubului de către omul de afaceri gorjean Nicolae Sarcină, jucătorii lui ACS Poli au repurtat o splendidă victorie la Mediaș, trecând fără mari probleme de Gaz Metan, cu 2-0, chiar dacă au evoluat aproape întreaga repriză secundă cu un om mai puțin, eroul meciului cu o „dublă”, Gabriel Vașvari, încasând două avertismente.

Cinci modificări a efectuat Ionuț Popa în echipa de start față de partida din runda anterioară, acel 0-0 cu campioana „en titre” Viitorul Constanța. Astfel, din primul „11” au dispărut Șeroni, Soljic, Croitoru, Mailat și Bianconi. În schimb, cu Gaz Metan, Cânu și Artean au revenit după accidentări, iar, după trei etape, Bîrnoi și Ciucur au prins din nou un post de titular. Exasperat de ineficiența compartimentului ofensiv, care nu a marcat niciun gol în primele șase jocuri, tehnicianul bănățenilor l-a utilizat astăzi din primul minut pe Drăghici, cel care în primele runde nu prindea nici măcar banca de rezerve. Nici el nu a avut succes în fața porții adverse, însă a fost cel sacrificat imediat după pauză când „alb-violeții” au rămas în inferioritate numerică.

ACS-ul s-a întors pe stadionul pe care, în luna iunie, disputa ultimul joc din play-out-ul campionatului trecut. Deși, după nici jumătate de oră, era condusă prin dubla brazilianului Eric, gruparea timișoreană a revenit pe tabelă prin reușitele lui Popovici și Mailat. Remiza, coroborată cu victoria din prelungiri a celor de la FC Botoșani cu Pandurii Târgu Jiu, a asigurat bănățenilor evitarea retrogradării directe, iar, apoi, rămânerea în prima ligă după barajul cu UTA.

După scurta perioadă de vacanță, în care ACS Poli s-a ales cu achiziții experimentate iar medieșenii și-au pierdut jucătorii valoroși, disputa directă de sâmbătă a fost una diametral opusă celei din 4 iunie. Pe fondul unei prestații modeste a amifitrionilor, ACS Poli a realizat o primă repriză excelentă. După ce tentativele lui Ciucur, din marginea careului, și Drăghici, cu capul, nu și-au atins ținta, în scenă a intrat Gabriel Vașvari, eroul jocului, atât pozitiv, cât și negativ. Mai întâi a devenit abia al 4-lea timișorean care își trece numele pe lista marcatorilor în acest campionat, dar primul care realizează o „dublă”.

Cea dintâi reușită a venit la capătul unei faze care a făcut șah-mat apărarea adversă. Mingea plecată de la Vașvari a trecut pe la Munteanu și Bîrnoi, revenind la fostul jucător al celor de la Botoșani, care, singur cu portarul, a îndeplinit o formalitate: 0-1.

Al doilea gol a fost de generic, Vașvari transformând impecabil o lovitură liberă din preajma careului, torpila sa oprindu-se în vinclu porții nefericitului Pleșca. Din păcate, prestația îmbucurătoare din primul mitan a fost eclipsată de lipsa de concentrare la faulturile copilărești care l-au trimis mai rapid la cabine, Vașvari primind două cartonașe galbene pe parcursul a zece minute, al doilea după numai câteva secunde de la reluarea partidei după pauză.

De altfel, jocul a fost deseori întrerupt din cauza numeroaselor faulte, arbitrul întâlnirii acordând nu mai puțin de zece avertismente, pe lângă acel „roșu”.

Din fericire, omul în minus nu s-a văzut. Chiar și în „10”, ACS Poli a fost cea care și-a trecut în cont cele mai importante ocazii ale reprizei secunde. Nou-intratul Mailat a șutat periculos din afara careului, dar mingea a fost deviată în corner. Apoi, Țigănașu a vrut să-l imite pe Vașvari, dar șutul său din lovitură liberă din preajma careului mare s-a dus peste transversală. Pe final, același Mailat a irosit o bună ocazie, scăpat pe stânga singur cu Pleșca, nu a mai avut vlagă să șuteze periculos pe poartă. După numai câteva minute, a fost rândul lui Ciucur să rateze o oportunitate rarisimă. Rămas singur cu portarul, în poziție centrală, a fost blocat de Danci chiar în momentul în care se pregătea să reia spre poartă.

Degringolada și neputința medieșenilor a fost ilustrată cel mai bine de Olaru, care, avându-l doar pe Curileac în față, din nici 10 metri, a șutat atât de defectuos încât balonul a trecut mult pe lângă poartă.

Cu o singură victorie în 7 etape, Gaz Metan Mediaș se înscrie deja între grupările care vor întâmpina mari dificultăți în a se menține în primul eșalon. De partea cealaltă, ACS-ul a revenit, cel puțin momentan, pe locurile de play-off. A fost al treilea succes stagional, al doilea din deplasare, după cel din prima rundă cu Concordia Chiajna, dar și cea mai concludentă victorie de până acum. Timișorenii s-au impus ultima oară în deplasare la două goluri diferență pe 7 aprilie, când au triumfat cu Pandurii Târgu Jiu, cu 3-1, în play-out-ul Ligii 1.

Cu moralul ridicat, formația de pe Bega primește în runda viitoare replica liderului la zi al campionatului, CFR Cluj, una dintre puținele echipe care nu au cunoscut încă gustul amar al înfrângerii. Victoria cu Gaz Metan l-a făcut pe Ionuț Popa să aibă mari ambiții: “Ne luăm la trântă cu ei, de abia aștept acest meci!”.

+

Gaz Metan Mediaș – ACS Poli Timișoara 0-2 (0-2)

Stadion ” Gaz Metan”, sâmbătă 19 august, ora 18:30.

A marcat…

0-1 Vașvari (min. 18): mingea a circulat pe traseul Vașvari-Bîrnoi-Munteanu-Vașvari, iar ultimul, singur cu portarul, a trimis pe jos, din 12m;

0-2 Vașvari (min. 25), care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20m, lateral stânga, în vinclu, în partea opusă.

Gaz Metan: Pleșca – Voicu, Akaki (c), Perendija (Romeo, 39), Bușu (Manole, 55) – Danci, Mitic – Buziuc (Trif, 64), Tîrcoveanu, Curtean – Olaru.

Pe bancă: Greab – Sîrghi, Bic, Pereira.

Antrenor: Cristian Pustai.

Poli: Curileac – Crețu, Cînu (c), Melinte, Țigănașu – Artean, Vașvari – Munteanu, Bîrnoi (Mailat, 55), Ciucur (Croitoru, 88) – Drăghici (Soljic, 51).

Pe bancă: Straton – Haruț, Șeroni, Bianconi.

Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonaşe galbene: Bușu (33), Akaki (61), Voicu (71), Danci (73), Tîrcoveanu (81) – Vașvari (36, 46), Artean (38), Crețu (56), Soljic (60).

Cartonaş roșu: Vașvari (46).

Arbitri: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) – Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Sebastian Stoianov (Constanţa).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.