Cui prodest? Şi Marius Baciu, redebut la 37 de ani fără 4 zile

Draw alb nefolositor celor două grupări rămase pe poziţii ameninţătoare, doar jocul rezultatelor elevînd-o momentan pe Gloria CTP Arad. Flacăra pîlpîie în schimb stins tot pe 15, cu un prim punct extern în 2012, deşi la al treilea meci în deplasare fără gol marcat. Iar antrenorul Marius Baciu şi-a făcut într-adevăr redebutul, cu 4 zile înaintea împlinirii vîrstei de 37 de ani, titularizat fiind şi Tau, un ex-jucător la ACU Arad. Făgeţenii au palmaresul  9  1  2  6 8 – 15  5 puncte, într-un retur cu 4 eşecuri externe…

Contrar aşteptărilor, cei care au intrat pe teren crispaţi în meciul de vineri de la ora 17 au fost jucătorii arădeni. Oaspeţii, după epurările din această săptămână, au început jocul cu multă nonşalanţă, dar au păcătuit în primul sfert de oră printr-un joc de pase fără a ameninţa poarta.

Dar şi-a intrat în rol Speroni, care, de unul singur a hărţuit apărarea gazdelor şi a ratat trei ocazii de gol. L-a secondat Olayeni, care, dacă nu l-ar fi avut adversar direct pe Viţu (bun pe tot parcursul partidei), ar fi realizat mai mult.

Gazdele au fost surprinse de jocul avântat al oaspeţilor, dar au calmat disputa şi au ratat în prima repriză două ocazii de gol prin Dubeştean şi Eşanu. Repriza a doua nu a adus nimic nou pe tabela de marcaj, doar o uşoară dominare a gazdelor, care s-au avântat în atac.

După eliminarea lui Dubeştean, jocul a devenit haotic, cele două echipe fiind în criză de idei… Astfel s-a scris istoria acestui meci al cărui rezultat nu mulţumeşte nici una dintre combatante, fiecare complicându-şi şi mai mult situaţia în clasament. De remarcat este arbitrajul bun al lui Süto Adrian.

Gloria Arad – Flacăra Făget 0-0

Stadion: Telecom; Teren: bun; Spectatori: 300. Arbitri: Süto Adrian – Lucaci Cristian, Maghiar Adrian (Baia Mare). Observatori: Biriş Teodor, Anca Adrian (Deva).

Gloria Arad: Bujor – VIŢU, Dubeştean (cpt), Blănaru, HULBĂR – Popa (59 Borteş), Ban, Sălăjan (75 Bulza), Filaret (46 Gherghel) – PUIE (78 Botiş), Eşanu. Antrenor: Leontin Pinţa.

Flacăra Făget: Rădulescu – Briciu, Pistol, Ţuculea, Toma – Tau (67 Mihuţa), Gălan (cpt), Baciu (63 Drăgan), ZETOUN – SPERONI, OLAYENI (89 Covaci). Antrenor: Marius Baciu

Cartonaşe galbene: Viţu, Dubeştean – Briciu, Ţuculea, Gălan, Tau.

Cartonaş roşu: Dubeştean.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Cui prodest? Şi Marius Baciu, redebut la 37 de ani fără 4 zile

1. spartanul lugojean spune:

Din pacate Flacara nu mai are nicio sansa de salvare! Pacat si cred ca echipa se va destrama la vara!Urmeaza meciul cu Hunedoara care trebuie sa castige la Faget daca vrea sa promoveze!Daca arbitrii sau echipela din judet n-ar fi fost asa pornite impotriva Fagetului poate ramaneau in liga a3-a! Asa….Pacat!