Cupa României 2015-2016, faza județeană Timiș: rezultatele turului III. Bura, debut bun la cârma campioanei din D. Popa iar o salvează pe ”Ripi”. 4 calificări în deplasare

Cinci divizionare D și gruparea de liga a V-a Lorena Giarmata Vii, finalistă a fazei județene Timiș în 2014-2015, s-au alăturat în această după-amiază lui ASU Politehnica Timișoara, calificată din oficiu, în turul IV al Cupei României 2015/2016, faza locală, urmând ca joi de la ora 16,30 să aibă loc ultima dispută, AS FC Cenei, din ”Promoție”, contra lui FC Auto Timișoara.

Ripensia Timișoara: două victorii la rând în deplasare, două goluri victorioase pe final pentru Adi Popa

Așadar astăzi, 24 septembrie, s-au jucat meciurile pentru intrarea în sferturile Cupei României pe Timiș, iar majoritatea calificatelor au fost formațiile oaspete, pentru campioana CS Ghiroda noul antrenor principal, Vlad Bura, pornind cu bine în mandatul său, iar pentru Ripensia, ca și sâmbătă, la Ghiroda, Adrian Popa aducând golul victoriei tot în ultimele minute ale partidei.

Pobeda în schimb a dezonorat competiția K.O., componenții ”bulgarilor” căzând precum muștele odată ce Lorena s-a desprins decisiv la 3-0, și grăbind încheierea disputei, deja în minutul 5, când numărul componenților rămași în teren, doar șase, nu mai permitea continuarea jocului, conform regulamentului. Păcat!

Vom reveni cu imagini și detalii de la victoria Ghirodei dar iată mai întâi rezultatele…

Voința Mașloc – CS Ghiroda 1-2 (1-0): Matei (29) – Protopopu (68), Baranyi (82). Portarul Amarinei, de la Voința Mașloc, a ratat un penalty în minutul 88, șutul trecând pe lângă poartă.

Gloria Uivar – Cocoșul Orțișoara 1-5 (1-1): Petrișor și Onosă – câte două goluri, Colf, toți pentru învingători;

Foresta Mănăștiur – Progresul Racovița 3-5 (2-1);

Steaua Roșie Variaș – Ripensia Timișoara 1-2 (0-1): Clej (56) – Vasilcin (23) – penalty, Popa (89);

Lorena Giarmata Vii – Pobeda Dudeștii Vechi 3-0 (2-0): Sebastian Lobonea (10, 12, 47). Meciul s-a întrerupt în minutul 55, când Pobeda a rămas în 6 jucători.

Unirea Sânnicolau Mare – CS Millenium II Giarmata 5-2 (2-1). Meciul a avut loc pe malurile Arancăi, la înțelegere între cele două cluburi, ”satelitul” divizionarei C explicând că suprafața de joc din Giarmata necesită a fi menajată în lumina găzduirii unui turneu juvenil pe respectivul teren. Millenium II era inițial desemnată grupare gazdă, conform tragerii la sorți.

În aceste zile, de marți până joi, au loc și meciurile 16-imilor Cupei României 2014-2015, fază a competiției fără vreo reprezentantă a fotbalului timișean. Rezultatele întrecerii la nivel național, în rubrica Telex NAȚIONAL, din pagina 1 a Sporttim.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.