Cupa României pe Timiș: 3 divizionare D intră în turul 3 dar alte 3 sunt eliminate de echipe din liga 5, de ”Județ”

După ce AS Bacova devenea duminică prima echipă calificată în turul 3 al actualei ediții a fazei județene pe Timiș în Cupa României 2017/8, jumătate dintre meciurile rămase de jucat la mijlocul acestei săptămâni în faza a doua s-au derulat după-amiază, victoriile împărțindu-se egal atât între gazde și oaspeți cât și între grupările din Divizia D Timiș și Campionatul Județean Timiș.

Parța - Dumbrăvița 5-1 (3-0)

Parța – Dumbrăvița 5-1 (3-0)

Trei formații din liga a V-a au obținut așadar calificarea în turul 3 prin a elimina din cursă divizionare D, liderul neînvins al Seriei a II-a, CS Flacăra Parța, făcând scor încă din prima parte cu o garnitură experimentală a ”verzilor” Dumbrăviței, ASO Deta, a doua în aceeași serie secundă de ”Județ”, înscriind de 4 ori oaspeților din Gătaia, iar Voința Șandra, a șaptea în Seria 1, răsturnând scorul în ultimul sfert de oră și evitând de puțin reprizele de prelungiri.

Dacă echipele din eșalonul 5 au obținut succesele pe teren propriu, în schimb calificările în deplasare au fost semnate de trei divizionare D, dintre care două de pe podium, liderul ACS Ghiroda și Voința Biled. Doar Baranyi a înscris pentru primii clasați în Divizia D Timiș în duelul cu timișorenii de la AS Tricoul 1 Iunie, din Seria 1 a Campionatului Județean, pe când scorul după-amiezii l-a semnat Voința Biled la Dudeștii Noi, în dauna Pindului, din Seria I a ligii a șasea, de ”Promoție”, în vreme ce Steaua Roșie Variaș, din Seria a 2-a de ”Promoție”, i-a egalat doar pentru scurt timp pe oaspeții ”uniriști”.

Miercuri sunt programate ultimele 5 meciuri din faza secundă, dar AS FC Voința Valcani – Pobeda Dudeștii Vechi nu se dispută, Sporttim urmând a reveni în timp util cu foto-reportajul de la Flacăra Parța – ACS Dumbrăvița, însă până atunci iată rezultatele și marcatorii, denumirea grupărilor calificate fiind editată în bold:

ASO Deta – Progresul Gătaia 4-2 (2-0): Tiberiu Popoviciu 6 – penalty, 67, Flavius Minea 30, Sorin Gheju 80 / Sorin Berbece 65 – penalty, 85.

Voința Șandra – Timișul Șag 2-1 (0-1): Călin Moga 75, Mihai Rădac 88 / Cristian Racoceanu 25.

Steaua Roșie Variaș – Unirea Sânnicolau Mare 1-4 (1-1): Valentin Berbece 39 / Mircea Casian 30, 73 – două autogoluri, Vasile Bizău 43, 70.

Tricoul 1 Iunie – ACS Ghiroda 0-3 (0-1): Alexandru Baranyi 28, 49 și 53. Bară: Brian Filimon (59) – transversală.

Pindul Dudeștii Noi – Voința Biled 1-8 (0-5): Florin Mecles / Flavius Tomescu – 3 goluri, Nicușor Bogdan – penalty, Florin Sandu, Rareș Blaga, Cornel Mihalache și Eduard Butoi – câte unul.

Flacăra Parța – ACS Dumbrăvița 5-1 (3-0): Bogdan Andriuca 2, 18, Sorin Deaconeasa 42, Gigi Pais 80, Andrei Aioanei 83 / Iszak Levente 67.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.