Rezultatele Cupei României: calificate, nou-promovatele în D Timiş şi echipe din Judeţ respectiv Municipiu

„Dublele” lui Mihoc şi Dragodan au calificat-o pe Unirea Sânnicolau Mare în turul următor al Cupei României, faza judeţeană Timiş, marea coincidenţă făcînd ca toate cele 3 nou-promovate în Divizia D Timiş să meargă mai departe, laolaltă cu două echipe din Campionatul Judeţean, liga a V-a, precum şi cu Ripensia, din Campionatul Municipal. Vom reveni pe larg de la Murani dar şi cu un fotoreportaj al calificării Ripensiei, însă iată mai întîi rezultatele de astăzi şi o primă cronică…

Cupa României, faza a patra judeţeană (duminică 24 februarie):

FC Jebel – Avântul Bobda 5-0, Remetea Ianova 2000 – CS Ghiroda 2-5, AS Murani – FC Chişoda 2-1, Boldur – AC Belinţ 0-2, Ripensia – Auto 3-2 după lovituri de departajare (0-0 după 120 minute), Unirea Sânnicolau Mare – Spartak Gottlob 4-3.

Unicul duel exclusiv de liga a patra a avut loc la Sânnicolau Mare, soldîndu-se cu 7 goluri şi o calificare a nou-promovatei Unirea.

Spartak Gottlob s-a deplasat pe terenul celor de la Unirea Sânnicolau Mare pentru a disputa meciul din această etapă a Cupei României iar cele două echipe au oferit puţinilor spectatori prezenţi – mai ales din pricina vremii – un meci pe contre, cu ocazii de-o parte și de alta, care s-a încheiat în cele din urmă cu scorul de 4-3 în favoarea gazdelor, marcînd (în minutul 2) Mihoc , (’46) Dragodan, (’60) Dragodan şi (’70) Mihoc, respectiv (‘3) Sitaru Marius (autogol), (’45) Bota Nicolae şi (’55) Ionilă.

Pe o vreme mohorâtă, tipic britanică, atmosfera a fost încălzită încă dinaintea primului fluier al partidei de nelipsitul „lup singuratic”, suporter înflăcărat și dedicat al vizitatorilor. Însă, din păcate pentru echipa din Gottlob, nici scandările sale necontenite, frenetice, de multe ori delirante, nu au fost îndeajuns pentru victorie.

Scorul a fost deschis de Unirea prin Mihoc, după o pasă perfectă în adâncime a lui Jivan, dar la nici un minut după această fază, egalitatea se restabilea prin autogolul goalkeeper-ului Sitaru Marius, acesta scăpând mingea în propria poartă. Fazele finalizate cu gol s-au situat la polii primului mitan, prelungirile acestuia aducând încă două goluri, atunci când oaspeții au marcat prin Bota, iar de la gazde Dragodan restabilea in extremis egalitatea.

În partea secundă, ambiţia şi pofta de joc ale mijlocaşului Dragodan şi-au spus cuvântul, acesta restabilind şi el egalitatea în minutul 60, după ce Gottlobul a reușit să puncteze prima prin Ionilă. Faza marcării ultimului gol i-a regăsit, ca și la primul, în postura de servant pe Jivan, iar ca finalizator pe Mihoc, care a fructificat centrarea trimisă la scurt de acesta, calificarea în turul următor fiind decisă astfel.

Unirea Sânnicolau Mare: Sitaru Marius – Galea, Miron, Florescu, Crișan – Ghinescu, Telecican, Dragodan, Mihoc – Jardel, Negru.

Antrenor: Nae Căprărescu

Au mai jucat: Toma Stoianov, Marian, Oancia, Iosimovici.

Spartak Gottlob: Petrar – Velţenescu, Marişescu, Bura, Călin – Novac, Bota Marcel, Lucaci, Bota Nicolae – Nastor, Ionilă.

Antrenor: Viorel Huţan.

Au mai jucat: Apostol, Sandu, Grigoraş.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Judeţ, Municipiu, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.