Declarații Brîndescu, Bărbosu, Ciumacenco și Dorobanțu. GALERIE FOTO: AS Peciu Nou – ASU Politehnica Timișoara 2-1

Cu o ambiție și dăruire de nota 10, AS Peciu Nou a obținut sâmbătă de la ora 11 a cincea victorie pe teren propriu din returul campionatului, dar și cea mai surprinzătoare și importantă dintre toate, pe de-o parte pentru că astfel și-a păstrat statutul de divizionară D iar pe de altă parte pentru că a smuls tocmai scalpul campioanei aflată la primul eșec în întreaga ediție a eșalonului IV timișean: AS Peciu Nou – ASU Politehnica Timişoara 2-1 (1-0).

Deloc mică a fost mirarea multora, stârnind ridicarea a numeroase sprâncene, când AS Peciu Nou a reușit în precedentele 8 etape nu mai puțin decât trei victorii acasă în fața mai bine cotatelor AS Murani, chiar cu 3-0, Timișul Șag, cu 1-0, și Pobeda, cu 5-3, dar iată că după respectivele surprinzătoare triumfuri a venit și lovitura finală, care ar putea părea surprinzătoare doar celor care n-au asistat la întâlnirea dintre David și Goliath, din cadrul etapei a 34-a și ultima.

Pentru lider, în schimb, ziua de 6 iunie a fost una nu doar nefastă pe teren, ci și foarte tristă în afara lui, întrucât liderul Asociaţiei Suporterilor ”Druckeria”, Sebastian Novovici, a suferit un accident rutier în timp ce se deplasa cu autoturismul personal, în care se mai aflau 3 colegi din galeria alb-violet, pe drumul spre Peciu Nou, pentru a asista la partida de la ora 11.

Conform celor relatate de agenții de circulație descinși la locul accidentului rutier, survenit pe tronsonul de drum Parța – Peciu Nou, înaintea barierei de cale ferată din localitatea cu o echipă divizionară D, un autoturism care rula în sens opus a intrat pe contrasens și în coliziune cu cel în care se aflau suporterii poliști. În urma accidentului de sâmbătă de la ora 10,20, toate cele 5 victime au fost transportate la spital iar maşina șoferului în vârstă de 42 de ani, care a cauzat coliziunea, un Dacia Duster, a luat foc, Pompierii intervenind la rândul lor la fața locului.

Iar după acest trist incident, și înfrângerea suferită în premieră în acest campionat al diviziei a patra de câștigătoarea competiției, ASU Politehnica. În minutul 8, buturuga mică deschidea scorul după ce Ciumacenco a profitat de mingea trimisă acasă portarului Rusu şi a înscris în poarta goală. În minutul 13, Hoţa a ratat singur în faţa lui Rusu, care a respins miraculos în corner.

În minutul 22, Contescu, de pe dreapta, a expediat o centrare perfectă în careu iar Drăghici a reluat cu capul milimetric în dreapta portarului Iuhas, pe lângă bară. Minutul 28 a adus o ocazie mare pentru gazde, Ciumacenco aşezându-i mingea lui Dumea, care, de la 10 metri, a şutat peste poarta… goală.

La reluarea, în minutul 54, Ilie a fost faultat în careu dar nu s-a acordat nimic, ci doar… îngrijiri medicale, reintrând după un minut. Bud a scăpat singur spre poartă în minutul 63 dar, din nou, Rusu a respins în corner.

În sfârşit, va fi 1-1 în minutul 67, când Vucea a fost faultat în careu de Ismail, care a primit cartonașul galben, acordându-se 11 metri, transformat de Drăghici. Asediul la poarta gazdelor a continuat dar Vucea a ratat golul 2 în minutul 96, adânc în prelungiri, cu un şut de la 13 metri peste transversală.

Iar cum ocaziile se răzbună, în minutul 98, la un contraatac rapid, Ciumacenco a plecat de la centrul terenului, portarul Rusu i-a ieșit în întâmpinare la 35 de metri, dar golgheterul Peciului Nou, cu un lob peste goal-keeper, a înscris golul aducând victoria echipei sale şi prima înfrângere pentru liderul campionatului după… 67 de etape, în cele două sezoane de când participă în liga a IV-a.

*

Au jucat formaţiile:

AS Peciu Nou: Andrei Iuhas – Miodrag Hanceriuc, Andrei Tudor, Cristian Ismail, Sorin Ciumacenco, Alexandru Martinov, Ionel Bărbosu (min. 70, Marius Rus), Adrian Dumea, Cornel Bud, Alexandru Mureşan (min.80, Casian Dorobanţu).

Antrenor: Mihai Dorobanţu.

Pe bancă: Cosmin Ilea accidentat.

ASU Politehnica: Octavian Rusu – Alexandru Contescu (min. 70, Lucian Gavriluţă), Dinu Rebenciuc, Cristian Gălan, Carol Taub, Brian Filimon (min. 50, Mădălin Stancu), Leonard Naidin, Adrian Ilie, Sebastian Budur (min. 70, Alexandru Rus), Narcis Damian (min. 56, Ionuţ Vucea) şi Octavian Drăghici.

Antrenor: Sorin Brîndescu.

Pe bancă: Paul Burtic – Răzvan Ghinescu şi Robert Rogojină.

Arbitri: Cătălin Botaş – Cristian Pleşa şi Alin Botaş. Observatori: Sorin Altmayer şi Gabriel Stoicovici.

*

La cald…

Mihai Dorobanţu (antrenor principal Peciu Nou): ”Azi am dat lovitura și le mulţumesc băieţilor că au dat totul pe teren. Cu această victorie le-am rupt gura celor care ne-au blamat că am aranjat meciuri, ceea ce nu este adevărat. Noi am jucat numai pe teren și sunt fericit că am câştigat acest meci, care era foarte important pentru noi. Felicit echipa din Jimbolia, care şi-a jucat şansele sportiv cu CFR. Sincer, când am început returul am crezut în şansa salvării de la retrogradare. Încă o dată, sunt bucuros că echipa mea şi-a văzut de joc şi nu s-a lăsat bătută! Le doresc baftă lui ASU la baraj!”

Ionel Bărbosu(antrenor-jucător Peciu Nou): ”Sunt bucuros că am învins liderul și rezultatul spune tot. Sincer, nu mai am cuvinte, sunt foarte bucuros!”

Sorin Ciumacenco (golgheter Peciu Nou): ”Este o mare bucurie pentru mine că am reuşit golul victoriei chiar când nimeni nu se mai aştepta. Le doresc lui Poli să câştige barajul şi să promoveze în liga a III-a. Au o galerie superbă, cum rar se mai vede la noi, dar noi am fost azi mai buni şi am meritat victoria!”

Sorin Brîndescu (antrenor ASU Politehnica): ”Astăzi am jucat slab dar este bine că înfrângerea asta ne va trezi la realitate şi trebuie să fim cu picioarele pe pământ pentru că ne aşteaptă două meciuri grele la baraj. Încă nu cunoaştem adversarul. Nu ştiu ce a fost cu jucătorii mei, probabil nu au luat jocul în serios şi uite ce a ieşit! Trebuie să ne concentrăm la maxim pentru dubla partidă de la baraj pentru a nu pierde tot ce am muncit în acest campionat!”

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.