Dejan Ilici, hat-trick după pauză pentru Cerneteaz, oaspetea fără rezerve

FC Deta n-a adăugat punctului cucerit sâmbătă la Timişoara, 1-1 cu Auto, într-un derby al ameninţatelor, pierzând marţi seară într-un alt joc din zona nisipurilor mişcătoare, 2-3 (0-0) cu Unirea Cerneteaz, într-una dintre cele prime două partide ale etapei a 28-a a Diviziei D, care a avut parte de un final dramatic, gazdele revenind în ultimele câteva minute de la 0-2, doar pentru a se vedea învinse în prelungiri, din penalty, după care au mai ochit şi bara, prin vârful Rujan.

Dejan Ilici a desprins-o pe Unirea, care nu a avut nici un jucător de rezervă, marcând în minutele 50 şi 55, la finele unor acţiuni personale în care a driblat şi portarul, iar după ce Jarcalete, în minutul 86, şi Seculin în minutul 89 au reechilibrat disputa, 2-2, acelaşi Ilici a dat lovitura de graţie în prelungiri, transformând un penalty acordat pentru un fault de cartonaş galben comis asupra sa în careul detean.

Antrenorul Romeo Malac a apelat pentru Unirea la Mărtinaş – Chebani, Mita, Sîrbu, Iorga – Mariş, Petrescu, Babă, Kovacs – Dejan Ilici, David. Unirea Cerneteaz va primi sâmbătă vizita unei alte grupări din zona inferioară a ierarhiei, Real Dragşina.

Bandi, în prima repriză, şi Rujan, în minutul 93, au ochit bara pentru Deta, gazdele arătându-se foarte decepţionate de deznodământul jocului: „Erau trei puncte de aur, pe care nu ne aşteptam să nu le luăm. Dacă nu suntem în stare să tundem iarba gazonului, ne împotmolim. Singuri ne facem viaţa grea. Ne-am bătut singuri”.

FC Deta a cedat în alcătuirea Marta – Foldi (Doru), Semeniuc, Mioc, Seculin – Tatarici – Marcu, Găletan (Bîrziche), Bandi, Jarcalete – Rujan. FC Deta va juca sâmbătă la codaşa din Teremia Mare.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.