Desprindere bănățeană până la pauză, goluri primite în ultimul sfert de oră: Heniu Prundu Bârgăului – Fortuna Becicherecu Mic 2-2 (0-2)

Deși în avantaj deja la pauză, 0-2 conservat până spre final, prim-divizionara de fotbal feminin a Timișului a pierdut astăzi primele puncte în deplasare din acest campionat, la a cincea și ultima ieșire din turul Ligii 1, fiind egalată în ultimul nici un sfert de oră al jocului din etapa a X-a, una a vizitatoarelor. Primă remiză a ediției pentru bănățencele de șes, al doilea draw identic consecutiv acasă, 2-2, în contul unor ardelence din prima jumătate a ierarhiei care încă nu s-au înclinat pe teren propriu: Heniu Prundu Bârgăului – Fortuna Becicherecu Mic 2-2 (0-2).

Săptămână pe drumuri naționale pentru fotbalistele din vestul Timișoarei, miercuri la matineu la Alexandria, în sudul țării, victorie în deplasare a intermediarei prin care urcau pe locul 2, 0-3 în Teleorman, astăzi la matineu în nord, în județul Bistrița-Năsăud, unde s-au reîntâlnit tot la diferența de 3 locuri ierarhice la care erau surprinse la ora întreruperii campionatelor în martie 2020, conform pozițiilor ocupate la finele turului precedent în decembrie 2019, Fortuna atunci pe 2, Heniu pe 5, înaintea rundei de astăzi bănățencele pe 3, cele din Prundu Bârgăului pe 6, diferența de puncte fiind ceva mai mică de astă dată, opt față de 11.

În acest context au abordat timișencele derby-ul comunelor, conștiente că gazdele au cooptat jucătoare cu experiență, de lot național, dar și dornice de a-și prelungi seria de 4 victorii, completată de o creștere ”din punct de vedere fotbalistic”, conform căpitanului Fortunei, Cristina Codrescu, Bianca Ienovan punctând la rândul ei că ”trebuie să intrăm determinate la fiecare meci”, cu plăcuta amintire rememorată că ”prin victoria de anul trecut am reușit să spargem gheața pe terenul Heniului!”

Și-atunci s-a consemnat tot în noiembrie, pe 3 ale lunii în 2019, 0-3 prin care Fortuna își consolida locul secund, deznodământ spre care a tins până la un moment dat și partida de astăzi de la 11, din penultima etapă a turului în Liga 1 Feminin.

Asta după ce Laura Rus a deschis scorul pentru elevele pregătite de Sorin Brindescu deja în minutul 10, din lovitură de la 11 metri, tot atacantul naţionalei înscriind și din acţiune, 0-2 în minutul 37.

Învinsă în ultima etapă, duminică la Cluj, 1-0 pentru campioană, dar fără victorie și în ultimul meci acasă, 2-2 în Bistrița-Năsăud cu Universitatea Galați, Heniu a avut meritul de a nu renunța până în pânzele albe, răsplătită la intrarea în ultimul sfert de oră, 1-2 prin Andreea Corduneanu în minutul 77, postură din care a forțat remiza, smulsă în ultimele minute, Lenuta Ștef înscriind în minutul 85. Un draw la un moment dat mai puțin sperat…

Iar așa cum se anunța pe hârtie, drept cel mai echilibrat duel al rundei 10, Heniu – Fortuna Becicherecu Mic s-a încheiat la egalitate. După patru victorii în precedentele patru etape disputate, bănățencele au risipit primele puncte în actuala ediție a Ligii 1 de la eșecul acasă cu 0-4 cu clujencele, coborând astfel pe locul 3, cu 22 de puncte, și așteptând în etapa viitoare vizita ocupantei locului secund, Vasas Femina Odorhei, cu care a făcut din nou rocadă, harghitenele impunându-se cu 4-1 acasă în dauna celor din Alexandria.

Fortuna – Vasas Femina se va juca joi 19 noiembrie de la ora 11, pe ”Comunal”, în etapa a XI-a, ultima a turului, cu mențiunea că formația din Odorheiu Secuiesc a pierdut prima sa deplasare din campionat, la campioana din Cluj, câștigându-le pe următoarele două, după care, cel mai recent, a remizat 2-2 la Galați.

Rezultatele etapei de astăzi și programul intermediarei viitoare, pe coloana clasamentelor.

*

Heniu Prundu Bârgăului: Mia Ganea – Alina Boroş, Mihaela Purcil, Ştefania Burcea, Daria Laireanu, Mihaela Merlan, Edvina Contos, Lenuţa Ştef (cpt), Kinsko Szekely, Andreea Laiu, Andreea Corduneanu.

Pe bancă: Beaţa Ambruş, Mădălina Boroş.

Antrenor principal Călin Svoboda

Fortuna Becicherecu Mic: Rebeca Pavel – Claudia Bistrian, Denisa Hațegan, Cristina Codrescu (cpt), Denisa Heisu, Nadejda Colesnicenco, Nicoleta Deca, Larisa Grigore, Melisa Șodinca, Bianca Ienovan, Laura Rus.

Antrenor principal Sorin Brîndescu.

Pe bancă: Cosmina Roșu, Clara Roșu, Anda Jivan, Shaira Pera.

Au arbitrat: Cătălin Aurelian Flonta (Cluj) – George Suciu (Câmpia Turzii) și Dragoş Daniel Popa (Băişoara).

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.