Desprindere după pauză: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CS Hunedoara 4-1 (1-1). Bura: ”Dedicăm calificarea în memoria lui Nicușor Budea”

Galben-albaștrii de pe ”Emilian Pavel” au trecut în această după-amiază și cel de-al doilea hop în faza națională a noii ediții a Cupei României, victorie în chiar primele minute ale toamnei, în condițiile în care echinocțiul a avut loc la ora 16:31, aproximativ orei de start. Calificarea, conturată după pauză, în memoria lui Nicușor Budea, antrenor de tenis de masă și badminton în cadrul clubului, plecat la ceruri sâmbătă pe terenul de sport: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CS Hunedoara 4-1 (1-1).

Gazdele au deschis scorul în minutul 14 prin autogolul marcat de Ştefan Mardare, care avea să egaleze după opt minute: 1-1, scor la pauză.

La reluare, localnicii au puntat de trei ori, prin golurile marcate de Cosmin Mancaş (min. 50), Lucian Simedru (min. 76) şi Mahadi Kayomdo (min. 82). Calificare în turul 3, după remiza albă de vineri de la Becicherecu Mic și înaintea primirii Progresului Ezeriș.

Antrenorul Vlad Bura s-a bazat pe Victor Gîrlea – Raul Volosciuc, Cristian Bocşan, Flavius Vlădia, Cosmin Mancaş, Adrian Poparadu, Lucian Simedru, Răzvan Ghinescu, Vlad Bîte, Cristian Pădurariu, Gelu Velici.

Au mai jucat: Samuel Costea, Denis Ciobanu, Mircea Stupu, Cosmin Saizu și Mahadi Kayondo.

Rezerve la start: Octavian Mosoarcă, Rareş Mureşan, Răzvan Pițigoi și Cristian Grancea.

Vlad Bura: ”A fost un meci în care din fericire am reuşit să fructificăm o parte din numeroasele ocazii pe care le-am avut. Sunt mulţumit de băieţi, de modul cum au evoluat astăzi. Dedicăm această victorie în memoria antrenorului de tenis de masă şi badminton, cel care a fost Budea Nicuşor, care, la numai 51 de ani, a plecat prea repede dintre noi”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.