Desprindere foarte rapidă: Progresul Gătaia – Ripensia Timișoara 1-2 (0-2)

Deși a primit un prim gol după 3 victorii la zero într-o serie de cinci succese consecutive, secund clasata Ripensia Timișoara i-a pricinuit astăzi Progresului Gătaia a treia înfrângere acasă în returul Diviziei D Timiș, respectiv a doua la rând cu 1-2, conturată fiind extrem de repede, în cursul primului sfert de oră al partidei din etapa a XXVI-a, care marchează mijlocul părții secunde a sezonului: Progresul Gătaia – Ripensia Timişoara 1-2 (0-2).

Cosmin Stan (prim plan)

Cosmin Stan: antrenor Ripensia

Peste 200 de spectatori n-au avut astăzi satisfacția obținerii de către Progresul a prețiosului ”scalp” al nou-promovatei Ripensia, din contră, cei din Gătaia rămânând cu o singură victorie din 5 apariții pe teren propriu în returul din 2015, un 4-3 în urmă cu 4 etape.

Căci elevii lui Cosmin Stan au deschis scorul deja la prima acţiune la poarta celor din Gătaia, prin Călin Toma, chiar în minutul 2. Iar peste 10 minute Bobină a ridicat scorul la două goluri avantaj pentru timişoreni. În penultimul minut al primei părți, autorul primului gol, accidentat, avea să fie însă schimbat cu Luca.

În mitanul secund, oaspeţii au dominat fără a mai înscrie, ceea ce au reușit totuși gazdele prin Deaconescu, în minutul 82, din faţa porţii, la o centrare a lui Militar. Ripensia s-a ales în schimb cu… barele, trimițând mingea de două ori în transversală, prin Ungureanu, în minutul 58, şi Mediop (min. 78). Iar cu cinci minute înainte de final, Ciobai a primit al doilea cartonaș galben, pentru un henţ la centrul terenului, din partea arbitrului Flavius Roşu, care s-a achitat foarte bine de sarcinile avute.

:::

Progresul Gătaia: Mercescu – Ionilă, Ionesi, Apro, Noje (min. 70, Parvani), Popovici, Vișan (min. 66, Nichitean), Horț, Buia, Deaconescu, Militar.

Antrenor: Octavian Roşca.

Pe bancă: Florescu, Săvoiu, Sjlajics, Crainic, Olar.

Ripensia Timișoara: Rădulescu – Popa, Ciobai, Nohai, Toma (min. 44, Luca), Păscăleanu, Stancu, Mediop, Ungureanu (min. 86, Solomon), Bobină (min. 67, Stoi), Briciu.

Antrenor: Cosmin Stan.

Pe bancă: Sârbu, Francescu, Rațiu, Ungur.

Arbitri: Flavius Roşu – Bogdan Gheorghioiu, Gabriel Drăguţ. Observatori: Sorin Altmayer şi Victor Ţig.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.