Din nou cartonaș roșu, din nou goluri primite pe final: ASU Politehnica, al treilea eșec afară în Liga 2. La Afumați

După o săptămână tumultoasă și sub semnul incertitudinii în urma eșecului acasă cu 1-3 de sâmbăta trecută, ASU Politehnica Timișoara n-a reușit să revină cu ceva puncte și pentru a treia oară din deplasările din Liga 2, înregistrând în schimb al treilea eșec din 4 descinderi peste munți, fiind și pentru a treia oară când n-a înscris în aceleași ieșiri la mai mare depărtare.

Astăzi de la ora 11, într-un duel al grupărilor care în sezonul trecut evoluau în Liga 3, CS Afumați și-a păstrat invincibilitatea acasă în eșalonul secund, dublându-și astfel avansul de puncte față de alb-violeții Timișoarei, care, precum în runda precedentă, când cedau avantajul de 1-0 prin 3 goluri primite în ultimul sfert de oră de la ex-divizionara ”C” Luceafărul în urma eliminării fundașului căpitan Telescu în minutul 74, au sucombat pe finalul deplasării în Ilfov prin a scoate balonul din plasă în minutul 81 respectiv în prelungiri, pe fondul inferiorității numerice, avută încă dinaintea pauzei, în minutul 41, când Giuricici primea direct cartonașul roșu.

În zece jucători mai mult de o repriză, ”violeții” au sperat totuși la reeditarea remizei albe din prima deplasare a campionatului, la Râmnicu Vâlcea, dar au pierdut și pentru a doua oară la rând în fața unui oponent care în campania precedentă evolua tot în Liga 3, fiind și pentru a doua oară în ediția 2016-2017 ca timișorenii să lege două înfrângeri consecutive: CS Afumați – ASU Politehnica 2-0 (0-0).

Iar ritmicitatea aparițiilor nu scade cu toate că în week-end-ul viitor atenția se comută mai ales pe deplasarea naționalei României în Kazakhstan, din preliminariile C.M. 2018, prima în 4 zile înaintea celei în Armenia, ba din contră, ASU Politehnica având programate partide acasă atât marți de la ora 14,30, cu Șoimii Pâncota, în turul 4 al Cupei României, cât și sâmbătă 8 octombrie de la ora 11, cu nou-promovata Sepsi, în etapa a XI-a, trupă din Sfântu Gheorghe care a răsturnat astăzi scorul în Covasna contra arădenilor de la 0-1, semnat de Curtuiuș în minutul 46, la 4-1, prin Hadnagy, în minutele 61, 65 și 71, respectiv Plămadă, în minutul 79.

Blănaru s-a menținut și în deplasarea de astăzi ca unicul alb-violet titularizat etapă de etapă în actualul campionat, apelându-se în schimb la 5 jucători noi în formula de start față de 11-le aliniat sâmbăta trecută contra orădenilor, prin reintrarea portarului Mitrea, a fundașului Gălan precum și a lui Giuricici, Teuț și Mărgărit.

Mitrea, titular în primele 3 runde, în care nu primea gol la Râmnicu Vâlcea dar scotea balonul din plasă pe ”Dan Păltinișanu” de 4 ori în fața Chindiei și în 3 rânduri cu Foresta, a revenit între buturi din primul minut după 6 apariții la rând ale lui Constantinescu, rezervă în Ilfov fiindu-i Gkakos.

În apărare, Gălan a fost retitularizat ca și căpitan în premieră în urma deplasării la Mioveni din runda a șasea, ulterior rămânând de două ori rezervă și intrând sâmbăta trecută din minutul 69 contra Luceafărului, atunci la scorul de 1-0.

Cu mai puține apariții până acum, Giuricici, Mărgărit și Teuț s-au regăsit în primul 11 la Afumați, după ce Giuricici mai evoluase ca titular în prima etapă, apoi tot acasă, contra reșițenilor, precum și la Mioveni, însă reapariția tânărului mijlocaș a fost tăiată astăzi din scurt înaintea pauzei, în minutul 41, când a primit direct cartonaşul roşu pentru o intrare din lateral cu crampoanele în faţă asupra lui Vasile Olariu. Până atunci, într-o primă repriză fără veleități, tocmai Giuricici fusese autorul celei mai periculoase tentative a vizitatorilor, cu un șut de la 25 de metri, însă pe lângă poarta ilfovenilor.

Utilizați chiar și mai rar, Mărgărit, care mai era titular dar nu ca integralist doar contra Forestei, după ce debuta după pauză în deplasarea în Zăvoiul vâlcean, iar recent mai apărea tot după pauză în locul lui Blănaru respectiv Dănăricu, în precedentele două runde, respectiv Teuț, aflat tot la a doua titularizare dar chiar la primele sale minute după ce îi lăsa locul în minutul 54 al etapei inaugurale lui Motreanu, rămânând apoi de 5 ori pe bancă, au completat așadar mai numeroasele schimbări efectuate de voie – de nevoie în Ilfov de Brîndescu și Foale, un maxim de modificări de la un meci la altul precum după deplasarea la Brăila, dar de astă dată fără efectul scontat.

Într-adevăr, unei serii în deplasare în care n-a pierdut când n-a primit gol, și anume 0-0, 4-1, 3-0 și victorie cu 0-3 la Pâncota, ASU Politehnica i-a adăugat un nou eșec, rămânând astfel pe 17, loc de retrogradare, în vreme ce CS Afumați, care avea deja toate cele 11 puncte acumulate doar pe teren propriu, din 15 posibile, după un 16-0 cu Șoimii Pâncota, 3-2 cu ACS FC Academica, 1-1 cu Sepsi, 3-0 cu Olimpia și 2-2 cu Tărlungeniul mai nou din… Ilfov, și-a întărit poziția în zona mai stătută a ierarhiei.

Ceea ce a reușit astăzi cu ochii la ceas, mai întâi deschizând scorul în minutul 81 după o prelungită fază de atac, prin Bobi Verdeș, din centrarea lui Covalschi, iar apoi majorându-l în primul minut de prelungiri prin rezerva Vlada, din pasa căpitanului Pivniceru, care a profitat de ezitarea lui Taub în fața lui Păvălache: 2-0 (0-0). Și astfel a fost pentru prima oară în acest campionat ca ”violeții” să piardă după ce la pauză era 0-0.

Inferioritatea numerică și-a spus însă cuvântul, deși în tribunele ”Comunalului” din Afumaţi puterea galeriei viola, alcătuită din circa 150 de persoane, a crescut prin sosirea în ajutor și a circa 60 de fani alb-vișinii rapidişti.

Pe teren însă amfitrionii cu un nume ușor hilar și-au dublat numărul victoriilor față de cele ale bănățenilor, CS Afumați plusând astfel după spargerea gheții etapa trecută prin înscrierea atunci a primului gol în deplasare în Liga 2, în eșecul cu 2-1 de la Arad, ce urma înfrângerilor la limită la Oradea și Călărași dar și cu 2-0 la Juventus București, în contul învingătorilor de astăzi figurând și calificarea obținută tot afară, printr-un 1-0 la Slobozia cu Unirea, în turul 4 al Cupei României, în care va primi miercuri la 14,30 vizita colegei de eșalon ACS Berceni, o altă ilfoveană.

Astăzi, puține au fost fazele fierbinți de poartă, în prima parte, spre mijlocul reprizei I, Petculescu pătrunzând periculos în careu dar fiind deposedat prin alunecare de Todorov, după care, paradoxal, la reluare, deși în numai 10 jucători, mai periculoși au fost ”violeții”, pe contraatac, mai întâi în minutul 49, prin ultimul loc marcator, Birău, care a tras din afara careului, lobat, însă puţin peste poartă.

Foarte puțin mai apoi, în minutul 52, Taub a pătruns de pe stânga, fiind blocat în careu de Robicek, iar în minutul 71 golgheterul Ştefan Blănaru și-a încercat tirul cu un șut din întoarcere, puţin peste poartă. În minutul 73 a venit rândul lui Birău să trimită pe lângă poartă o minge executată dintr-o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, dar gloanțele au fost păstrate pentru final de cei din Afumați, cu un dram în plus de resurse.

Iar Verdeș, marcator al unui gol anulat în minutul 79 pentru o poziţie de ofsaid, a rupt decisiv echilibrul în minutul 81. Puțin mai apoi, oaspeții au efectuat și a doua înlocuire, retrăgându-l pe Birău, unul dintre puținii ”violeți” inspirați astăzi.

ASU Politehnica a devenit astfel una dintre cele 3 formații depășite în deplasare în această rundă de la mijlocul turului ce a derulat deja 7 partide, alte 3 având loc astăzi, duminică și luni, dar și a treia care n-a marcat în acest week-end în Liga 2 pe alte terenuri, etapa remarcându-se și prin faptul că la pauză erau consemnate numai două goluri înscrise, pe același stadion, în alte 5 cazuri fiind 0-0. Cum a și rămas în duelul ultimelor două clasate, CS Șoimii Pâncota – ACS Berceni 0-0, pentru primul punct în contul fiecăreia…

*

CS Afumaţi: Obretin – Covalschi, A. Gheorghe, Buzea, Robicek – V. Olariu – Petculescu, Pivniceru – cpt., Tudorache, A. Popa – Verdeş.

Au mai jucat: V. Ștefan și Vlada.

Rezerve: Botaş – A. Zaharia, Moglan, Mitu, Costache.

Antrenor: Vasile Neag.

politehnica-timisoara-logomic4-50x50

ASU Politehnica: Mitrea – Motreanu, Gălan – cpt., Todorov, Taub – D. Constantinescu, Birău (83, Stancu) – Teuț (77, Vucea), Giuricici, Blănaru – Mărgărit.

Pe bancă: Gkakos – Ștefanovici, Ghinescu, Țugui, Niță.

Antrenor: Sorin Brîndescu.

Arbitri: Andrei Antonie (București) – Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț) și Florin Mihai Cosma (Piatra Neamț). Rezervă: Dan (Chirnogi). Observatori FRF: Cosntantinescu (Slatina) și Crângașu (Ploiești).

Rezultatele, clasamentul la zi și programul etapei a XI-a, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.