Divizia D Timiş: cea mai bună performanţă din istoria clubului ghirozean! Progresul Racoviţa – CS Ghiroda 2-3 (0-0). Baranyi, pentru a doua oară la rând adânc în prelungiri

Alexandru Baranyi n-o mai fi devenit golgheter al Diviziei D Timiş, cum se întâmpla sezonul trecut, în ediţia jucată de ghirozeni ca nou-promovaţi în liga a IV-a, şi în care încheiau vicecampioni, dar chiar dacă a avut mai puţine reuşite în 2013-2014, ultimele au fost de mare importanţă, şi miercuri, într-un 2-1 smuls Cocoşului în minutul… 96, şi astăzi, în deplasare la Racoviţa, unde a înscris golul decisiv, 2-3, în minutul 95, având contribuţii fără de care CS Ghiroda ar fi ajuns chiar cu 3 puncte în urma contracandidatei ASU Politehnica.

Pentru a doua oară adânc în prelungiri, la 65 de ore diferenţă…

DIVIZIA D TIMIȘ. Golgeterul Baranyi, de la Ghiroda, a ajuns la cota 32

Alexandru Baranyi

Dar ghirozenii au izbutit, cum-necum, să reuşească un acelaşi rezultat precum „violeţii”, victorie, păstrându-şi avansul în frunte, la limită, şi câştigând Divizia D Timiş. Cu aşteptarea unei confirmări din partea AJF Timiş, dat fiind neprezentările Chişodei cu Jimbolia şi, astăzi, la Gătaia, perturbare de finish de sezon ce a deschis Cutia Pandorei.

Cea mai bună performanţă din istoria clubului ghirozean, locul 1 în Divizia D Timiş, a fost conturată astăzi cu extrem de multe emoţii, în deplasare la o echipă risipitoare pe propriul teren: Progresul Racoviţa – CS Ghiroda 2-3 (0-0).

Într-adevăr, racoviţenii au fost lesne depăşiţi acasă în 2014, cu înfrângeri aproape pe linie, unele chiar la scor, dar iată că astăzi au fost la doar câteva secunde de a le încurca planurile unor fruntaşi cu numai 4 puncte risipite în acest retur, prin două remize, oaspeţi care au avut temerile lor vizavi de deznodământul final.

Cu această victorie, obţinută pe ultima sută de metri, pentru a doua oară consecutiv, echipa din Ghiroda a acumulat cele mai multe puncte după 34 de etape în liga a IV-a, devenind cu numai un punct avans campioană a judeţului Timiş, postură care îi conferă dreptul de participare la barajul pentru promovarea în liga a III-a, baraj din 21 iunie.

Cei peste 150 de spectatori, dintre care 40 veniţi chiar de la Ghiroda, au urmărit un joc foarte tensionat, cu multe cartonaşe galbene din partea arbitrului Raul Ciev, şi o revenire spectaculoasă a oaspeţilor, după ce nou-promovata Progresul a progresat după pauză la 2-0.

Prima repriză a fost echilibrată, excepţie făcând faza din care liderul a obţinut un penalty, ratat însă în minutul 33 de Baranyi, care îşi putea conduce echipa la vestiar cu un fragil avantaj.

Gazdele au început în forţă repriza secundă şi, după 10 minute, conduceau cu 2-0, prin golurile marcate de Flavius Jurj, în urma unui contraatac, şi Mircea Şchiopu, care a transformat un 11 metri, tot el fiind cel faultat.

După acest duş rece, ghirozenii au luat cu asalt poarta adversă, restabilind egalitatea în decurs de 3 minute, prin reuşitele lui Baranyi, din minutul 58, şi Mediop, 60, din 11 metri. Forcingul egalării n-ar mai fi fost însă suficient pentru conservarea locului 1, dat fiind că între minutele 53 şi 60 ASU Politehnica se desprindea la 0-2 pe Aranca, rămânând imediat mai apoi în superioritate numerică.

Aşadar, totul depindea de elevii lui Miloş, să mai înscrie un gol. Minutele de prelungiri au fost de foc, iar în cel de-al cincilea, reamintindu-şi de triumful din minutul 96, de miercuri, 2-1 cu Cocoşul, şi tot la o îmbulzeală în careul gazdelor, acelaşi Alexandru Baranyi, din 6 metri, a înscris la colţul lung, consfiinţind o a doua victorie consecutivă in extremis pentru echipa sa.

*

Progresul Racoviţa: Pavel Costinean – Daniel Busagă, Florin Pădurean, Rareş Guţiu, Horia Onae, Cristian Ignea, Bogdan Bărbulescu, Florin Bolgea, Tudor Onae, Mircea Şchiopu, Flavius Jurj.

Antrenor: Alin Nanu.

Au mai jucat: Andrei Medelean, Alin Nanu şi Adrian Fodor.

Pe bancă: Raul Petrar.

Ghiroda: Ionuţ Mercescu – Vlad Bura, Sebastian Protopopu, Andrei Bogdan, Rareş Mureşan, Marius Andrei, Filimon Brian, Constantin Popa, Sebastian Budur, Alexandru Baranyi, Ndoye Mediop.

Antrenor: Alin Miloş şi Cosmin Ciublea. Au mai jucat: Marius Stanciu, Denis Iambor, Lucian Gavriluţă şi Alexandru Bârsan.

Pe bancă: Ionuţ Murariu şi Emanuel Borchescu.

Arbitri: Raul Ciev – Cristian Pleşa, Laurenţiu Marian. Observatori: Iulian Spătaru şi Gheorghe Medişan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.