Divizia D Timiș, etapa 27, a gazdelor: rezultate, echipe, declarații. CSM Lugoj, 12 dintre cele 48 de goluri, cu o lungă listă de marcatori: 36. Comloșu Mare învinge afară cu 0-4, Șag pe final la Peciu Nou

Precum a început miercuri, în nota de dominare a gazdelor, Unirea trecând cu 5-0 la Tomnatic de CSO Deta, așa a continuat în Joia Mare etapa de Paști din Divizia D Timiș, cluburile organizatoare bucurându-se de alte 5 victorii pe teren propriu, în vreme ce oaspeții s-au ales cu două succese și o remiză. S-au marcat cele mai multe goluri, 48, cu o contribuție consistentă a lugojenilor, 12, adică un sfert din total, iar lista marcatorilor a fost mai lungă ca niciodată, cu 36 de autori, inclusiv un autogol. Performer al rundei a 27-a, Edafee Hamsik, cu 5 goluri în poarta celor de la Sânandrei-Carani, 6 jucători înscriind de câte două ori. Surpriză în Săptămâna Mare în liga a patra județeană, victoria Timişului Şag în deplasare la Peciu Nou. ”Afară” au mai învins și cei din Comloșu Mare, la scor, 0-4 la Topolovățu Mare, de 4 ori marcând și Flacăra, dar la Parța. Rezultatele, marcatorii, echipe, declarații.

Rezultatele tehnice, programul etapei viitoare – a 28-a, la finele primei jumătăți a sezonului de primăvară, rundă ce va avea loc marți și miercuri, precum și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Reamintim, etapa a început miercuri după-amiază: CS Unirea Tomnatic – CSO Deta 5-0 (4-0).

Cu noul antrenor Ştefan Matefi, care a fost ”secundul” lui Nicolae Căprărescu, cei de la Unirea i-au surclasat pe deteni prin golurile marcate de Petru Măgulean (min. 3 și 19), Alexandru Baranyi (min. 40 și 61) şi Răzvan Plopeanu (min. 28). Și în tur Unirea înscria de cinci ori, 5-1.

ACS Fortuna Becicherecu Mic – CS Progresul Gătaia 4-2 (2-1).

Au marcat: Daniel Dragu (min. 21), Petru Gâtin (autogol – min 31) și Alin Gîrz (min. 56 și 62 – din lovitură de la 11 metri), respectiv Florin Călin (min. 33) și Levi Parvany (min. 75). În tur 1-1.

CSM Lugoj – CS Sînandrei-Carani 12-0 (5-0).

Gazdele s-au desprins la 2-0 în primele 11 minute, iar în minutul 27 era deja 4-0.

Victorie obținută fără probleme de lugojeni, prin golurile marcate de Edafee Hamsik în minutele 11, 25, 27, 43 și 48, Ilyassou Kouraogo în minutele 7 și 47, Viorel Socaci (min. 54), Marius Pop (min. 72 și 80), Andrei Cărăbaş (min. 74) și Ilie Benzar (min. 77).

Au jucat următoarele formaţii:

CSM Lugoj: Gârlea – Andrei, Tiomela, Secoşan, Maier – Kouaragou, Socaci, Tobiaş, Talpă, Hamsik, Radak (cpt).

Antrenor: Arpad Laczko.

Au mai intrat: Benzar, Marius Semeniuc, Popovici, Cărăbaş, Mihai Pop.

Pe bancă: Bota, Lakatoş, Coțolan.

CS Sânandrei-Carani: Toth – Sturza, Sorin Pop (cpt), Andrei Buhăceanu, Teleşman, Iorgovan, Ulici, Bodochi, Sabău, Crăciun, Crişan,

Antrenor Remus Steop.

Au mai intrat: Agoston, Drăghiţă şi Timiş. În tur 3-0.

CSC Peciu Nou – CS Timisul Șag 2-3 (0-1).

Pentru localnici au înscris Denis Bud (min. 53) și Marco Giuricici (min. 58 – din lovitură de la 11 metri), care a egalat după ce Timișul lua avans la 0-2 prin Aleksandar Radovan (min. 30) și Petre Andreşoiu (min.48), însă ultimul cuvânt l-au avut tot vizitatorii, prin Iulian David (min 85).

Denis Bud a fost eliminat de la gazde la scorul de 2-2, în minutul 72, pentru două cartonașe galbene.

Antrenorul gazdelor, Daniel Rupa, a folosit următorii jucători: Rusu – Teslariu, Capstrâmb, Matei, Vlad, Ilaş, Giuricici, Cornel Bud, Denis Bud, Adrian Sevici, Vlădic.

Rezerve: Ciumacenco, Schipor, Blaga, Anagor, Răzvan Popaluca.

Antrenorul Adrian Ianoşev a folosit următorii jucători: Radu – Gîltofeţ, Stoia, Pascu, Păianu – Banu, Costescu, Robotă, Andreşoiu – Radovan, David.

Au mai jucat: Beltechi, Ştefan, Cojocaru, Gălan. Pe bancă: Costea, Petrea şi Ropotă.

În tur 3-2.

Antrenorul Adrian Ianoşev a declarat: ”Sunt mulţumit de acest rezultat obţinut de băieţii mei, care şi-au luat o binemeritată revanşă, după ce în tur noi am pierdut cu acelaşi scor. A fost un meci foarte bun reuşit de noi. Felicit băieţi pentru cum au abordat acest joc! Cu ocazia sărbătorilor de Paște le doresc tuturor din judeţul nostru un Paște fericit si multă sănătate!”

AS Progresul 1906 Ciacova – CSU Universitatea de Vest din Timişoara 2-2 (0-1).

”Universitarii” au condus la pauză dar au și egalat în prelungiri. Au marcat: Cristian Tăbăcaru (min. 54 – din lovitură de la 11 metri) și Cătălin Ştefănescu (min. 67), respectiv Adrian Boghian (min. 18) și Denis Lupulescu (min. 90+5). Andrei Luca, de la gazde, a fost eliminat pentru două cartonașe galbene în prelungiri (minutul 90+4).

Progresul (antrenor Ioan Roșu): Sabac – Marius Lazea, Telios, Năstase, Stănică, Ghera, Doroftei, Andrei Lazea, Ștefănescu, Tăbăcaru, Luca.

Rezerve la start: Ciobanu, Cătău, Simion, Ropot.

UVT (antrenor Emanuel Pătrașcu): Filip – F. Olariu, A. Contescu, Popa, Giura, Balabuc, Denis Hotca, Băban, Firca, Vucea – cpt., Boghian.

Rezerve la start: David Hotca – Lupulescu, Covaciu, Andrei, Gorcea, Mirescu, Pătrașcu, Chiș.

În tur 1-3.

CS Unirea Sânnicolau Mare – ACS Voinţa Maşloc 3-1 (1-0): Andrei Cărpinişan (min. 45), Flavius Tulcan în minutele 65 și 71, respectiv Sebastian Lobonea.

Antrenorul Cristian Contescu a folosit următorii jucatori: Timiș – Boboiciov, Olaru, Florescu, Manoliu, Rusu (Moldovan), Bizău, Galea (Michi), Pîrlăgeanu, Tulcan, Cărpinișan.

În tur 3-2.

CS Phoenix Buziaş – AS FC Atletico Liebling 3-0 (1-0)

Liderul s-a obişnuit să joace departe de Buziaș, dar nu contează, reuşind victorie după victorie. Cele trei goluri au fost înscrise de Alexandru Birău (min. 27 – din lovitură de la 11 metri şi 40) și Valentin Grigore (min. 77).

Antrenorul Sorin Tomoş a folosit următorii jucători: Bota – Andrei Rus, Podină, Artimon, Marius Musteţea – Marta, Filimon, Răzvan Rus, Ferţu, Birău, Dobra.

Au mai jucat: Stancu, Grigore, Marian Musteţa, Raţiu, Nanu.

Pe bancă: Rusu, Popescu. A lipsit golgheterul la zi cu 29 de reuşite, Dan Silaghi – accidentat. În tur 4-1.

AS Avântul Topolovăţu Mare – CS Comloşu Mare 0-4 (0-1).

O nouă victorie pentru elevii pregătiţi de Marius Stanache, în deplasare, marcatorii fiind Marius Stanciu (min. 30), Bogdan Costea (min. 40), Dacian Bârză (min. 56) și Deian Pecarov (min. 71).

Stanache a folosit următorii jucători: Culda – Stanciu, Toma, Laslău, Diac, Hodiş, Bota, Olteanu, Costea, Bîrză, Pecarov. Au mai jucat: Oneţ, Matei, Csuy, Stănilă. În tur 0-2.

CS Flacăra Parţa – CS Cocoşul Orţişoara-Seceani 4-1 (1-1)

Au marcat: Andrei Mîţu (în minutele 37 și 65), Daniel Vlădulescu (min. 60), Cătălin Petri (min. 67), respectiv Osman Guyere (min. 38). În tur 2-4.

AS Unirea Grabaţ – CS Millenium Giarmata 0-3. Rezultat omologat la ”masa verde”, întrucât cei de la Grabaţ s-au retras din campionat înaintea returului. În tur, tot 0-3, primă neprezentare la vremea aceea a celor de la Unirea, dând semne ale incompatibilității cu acest nivel. La care n-au urcat prin promovare, ci ca parte a câtorva decizii în acest sens ale AJF Timiș, elevând cluburi între eșaloanele ”fotbalului mic”. Strategiile împotriva criteriilor sportive și la urma urmelor împotriva legilor firii au ”picioare scurte”.

+

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 8-a etapa a returului:

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş)

28 goluri… Ioan Făndel (Parţa); Alexandru Baranyi (CS Unirea Tomnatic).

22 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare).

19 goluri… Alex Birău (CS Phoenix Buziaş), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara).

18 goluri…Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş), Marco Giuricici (Peciu Nou) , Deian Pecarov (Comloşu Mare).

16 goluri… Sebastian Lobonea (Voinţa Maşloc, ex Topolovăţu Mare), Aleksandar Radovan (CS Timişul Şag).

14 goluri… Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Petru Măgulean (CS Unirea Tomnatic).

13 goluri… Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex Unirea Sânnicolau Mare),

12 goluri… Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic). Ousmane Gueye (CS Cocoşul Orţişoara), Andrei Cărăbaș (Lugoj),

11 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta), Alexandru Vlăduţi (Millenium GiarmataPatrick Niţă (Maşloc ex Universitatea de Vest din Timişoara). Adrian Vlădic (Peciu Nou, ex-Deta),

10 goluri… Florin Nanu (Buziaş), Ifeany Anagor (Peciu Nou), Alexandru Maier (Lugoj), Vasile Dzitac (Topolovăţu Mare), Denis Bud (Peciu Nou),

9 goluri… Cătălin Crișan (Maşloc). Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare),

8 goluri – Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Alex Nichiforel (Giarmata), Beniamin Dobra (Buziaş),

7 goluri – Dacian Bîrză (Comloşu Mare), Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Dan Raţiu (CSC Deta, ex-Gătaia), Mădălin Stancu (CS Phoenix Buzias); Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata)

6 goluri – Răzvan Rus (Buziaş), Cristian Daminuţă (Deta). Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Gîtin (Gătaia), Răzvan Popovici (Cocoşul), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare). Adrian Dan (Orţişoara), Doru Sabău (Flacăra Parţa), Caius Marta (Buziaş), Marian Talpă (Lugoj), Andrei Luca (Ciacova ). Daniel Dragu (Becicherecu Mic), Boghean (Universitatea de Vest din Timişoara),

5 goluri – Robert Szalkai (Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Denis Dorobanţu (Deta ex Parţa), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), Brian Filimon (Buziaş), Andrei Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare). Cristian Tăbăcaru (Ciacova). Andrei Lazea (Ciacova). Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Levente Parvany (Gătaia),Edafe e Hamsik (CSM Lugoj)

4 goluri – Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Florin Natanticu (Giarmata), Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Alin Pârjol (Maşloc,, ex-Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj), Adrian Nicolaescu (Şag). Andrei Păianu (Şag), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Viorel Socaci (Lugoj), Florin Călin (Gătaia).

3 goluri – Cristian Nicolescu (Parţa),Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăceanu (Sânandrei), Petre Rădulescu (Timişul Şag), Adrian Sabău (Sânandrei Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Pedrian Gheţa (Deta), Bogdan Steop (Ciacova), Marius Toma (Comloşu Mare), Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Samuel Timofte (Tomnatic), Raul Duţu (Maşloc, ex Deta), Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani), Sorin Coţolan (CSM Lugoj), Raul Petiu (Liebling). Marian Musteţa (Buziaş). Lucian Robotă (CS Timişul Şag), Ilyassou Kovargou (CSM Lugoj). Marius Stanciu (CS Comloşu Mare) și Cătălin Petri (Parţa).

Alți 148 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.