Divizia D Timiș, etapa 32: rezultate, marcatori, echipe, declarații + FOTO: Phoenix Buziaș – Unirea Sânnicolau Mare 4-0

Mijlocul lunii mai a adus la finele acestei săptămâni cea de-a XXII-a rundă în liga a patra județeană de fotbal, intrându-se de-acum pe ultima șesime a returului de campionat. Etapă cu 5 victorii pentru gazde, 3 succese ale vizitatorilor și un rezultat de egalitate obținut de Progresul Ciacova la Șag, întâlnire care și în tur se încheia la egalitate.

O rundă în care i-a venit rândul să stea unei alte formații foarte bine clasate, Flacăra Parța, căci așa-i în fotbalul cuplat atotștiutorilor federali imortali, CS Flacăra Parţa – AS Unirea Grabaţ 3-0 prin abandonarea competițiilor de către cei trași cu forța în ”umplutură”, în tur 0-7. La centru e 272-0.

Rezultatele complete ale etapei, programul viitor și clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Rundă în care s-au marcat 28 de goluri, performeri individuali ai acestui weekend în ”D” Timiș fiind Deian Pecarov (Comloșu Mare) – cu un hat-trick, Răzvan Popovici (Orțișoara), Valentin Grigore (Buziaș) și Bogdan Costea (Comloșu Mare) – cu câte o ”dublă”. Ierarhia golgheterilor, mai jos.

Dar iată ce-a fost în completarea unei săptămâni cu ”intermediară”, după ce s-a mai jucat marți și miercuri.

CS Phoenix Buziaş – CS Unirea Sânnicolau Mare 4-0 (3-0).

A fost ultimul joc pentru liderul ligii a patra pe terenul sintetic de la Baza 2 – UPT. Următoarele ”acasă”, pe terenul din localitatea Carani.

Au lipsit din motive medicale, fiind accidentați, Silaghi, Rațiu, Birău, Costea și Stancu. Rezultatul, conform jocului, iar scorul putea fi și mai mare, însă ar fi o raritate ca toate ocaziile să fie finalizate cu succes.

Răzvan Rus a deschis scorul în minutul 12 din lovitură de la 11 metri, Valentin Grigore l-a majorat în minutele 31 și 39, iar Cătălin Horcea a stabilit rezultatul final, în minutul 87.

În minutul 8, Roberto Artimon expedia mingea cu capul în transversală, la o centrare de pe flancul drept a lui Dobra. Puțin avea să treacă și ”galbenii” Phoenixului se înălțau fără urmă.

Întreaga echipă a dedicat victoria sărbătoritului Dan Silaghi, golgheterul echipei, care și-a aniversat ziua de naștere.

Au jucat formațiile:

Buziaș: Marco Bota – Andrei Rus, Artimon, Popescu, Podină, Răzvan Rus, Ferțu – Grigore, Filimon, Dobra, Marian Musteța.

Antrenor: Sorin Tomoș.

Au mai intrat: Horcea, Marta, Nanu, Marius Musteța.

Pe bancă: Rusu, Loga.

Unirea: Timiș – Crișan, Olaru, Florescu, Manoliu, Pârlăgeanu, Bizău, Boboiciov, George Rusu, Galea, Tulcan.

Antrenor: Cristian Contescu.

Au mai jucat: Cozma, Michi.

Pe bancă: Sitaru, Vlascici, Dima, Blaga, Mesaroș, Boldan. În tur 1-0.

AS FC Atletico Liebling – CSM Lugoj 0-1 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Ilyasssou Kouraogo în prelungiri (minutul 90+2). În tur: 0-4 .

CSC Millenium Giarmata – AS Avântul Topolovăţu Mare 2-0 (0-0).

Cele două goluri pentru băieții pregătiți de Cosmin Goia au fost marcate în mintanul secund de Sebastian Stoica (min. 67) și Radu Semco (min. 90+1).

În minutul 80, trei jucători au văzut cartonașul roșu, pentru altercații: Alex Dima (de la gazde), respectiv Răzvan Pițigoi și Felix Amponsah de la vizitatori. În tur, 0-1.

ACS Voinţa Maşloc – CSC Peciu Nou 2-1 (1-1).

Ifeany Anagor a deschis scorul pentru campionii de toamnă în minutul 12. Ca apoi localnicii să răstoarne scorul până la mijlocul părții a doua prin reușitele lui Patrick Niță (min. 26) și Cosmin Saizu (min. 68).

Seria rezultatelor bune pentru elevii antrenorului Bogdan Străuț a continuat și în această etapă cu o nouă victorie, de astă dată în fața unui fost lider.

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – ACS Fortuna Becicherecu Mic 1-2 (0-1): Raul Vărzaru (min. 55), respectiv pentru învingători Adrian Negruț (min. 5, din lovitură liberă de la 25 de metri) și Marius Staicu (min. 75, din lovitură de la 11 metri). În tur, 6-1.

CSO Deta – CS Progresul Gătaia  2-0 (0-0).

Elevii lui Ionuț Iacob au reușit pe ultima sută de metri o victorie la două goluri diferență, în ultimile trei minute de joc. Au punctat decisiv Răzvan Ionuț Onosă (min. 87) și Samuel Zifceac (min. 89).

Au jucat următoarele formații:

Deta: Popeț – Nohai, Banac, Grigore, Ștefan – Mesterca, Rosuș, Onosă, Dorobanțu (cpt.), Rațiu.

Antrenor Ionuț Iacob.

Au mai jucat: Zifceac, Iovicin, Cociu.

Pe bancă: Diac, Stănescu, Banu.

Gătaia: Toth – Ichim, Gâtin, Danci (cpt), Parvany – Chiticariu, Ionesi, Darius Apro, Hurdea, Călin, Popovici.

Antrenor Sorin Gheju.

Rezerve la start: Ciocan, Copoeru, Bărburescu și Livădaru. În tur 1-2.

CS Timişul Şag – CS Progresul 1906 Ciacova 1-1 (1-0).

A marcat în minutul 3 Aleksandar Radovan, iar Andrei Luca în minutul 52.

Eliminat, Cătălin Ștefănescu, de la oaspeți, în minutul 73.

Timișul Șag: Radu – Costea, Stoia, Pascu, Păianu – David, Costescu, Andreșoiu, Banu, Radovan (cpt), Gălan.

Antrenor: Darius Ianoșev.

Rezeve la start: Pârvan, Cojocaru, Gîltofeâ, Belteki, Buruiană, Ștefan.

Ciacova: Sabac – Năstase, Telios, Stănilă, Marius Lazea – Ghera, Andrei Lazea, Ștefănescu (cpt), Cătău, Nicoară, Luca.

Antrenor Ioan Roșu.

Au mai jucat: Bica, Tăbăcaru, Stolojescu, Simion.

Pe bancă: Ciobanu și Gavrilă. În tur 2-2.

Antrenorul Ioan Roșu a spus: ”Mi-am dorit să nu pierdem, lucru pe care l-am reușit; este o rivalitate între noi. Băieții au luptat pentru acest punct, iar cu mai mare atenție puteam lua toate cele trei puncte.”

CS Cocoşul Orţişoara – CS Unirea Tomnatic 2-0 (1-0).

În sfârșit, elevii lui Ghiță Chimiuc au reușit a doua victorie consecutivă, după ce în etapa trecută au învins pe Unirea Sânnicolau Mare.

Răyvan Popovici a reușit o ”dublă”, la începutul reprizelor, în minutele 3 și 46.  În tur 1-1.

Ghiță Chimiuc (antrenor Orțișoara) a declarat: ”Am avut mai multe oportunități să marcăm dar sunt mulțumit și cu aceste două goluri. Victoria noastră nu se pune la îndoială. A fost foarte cald și băieții au cam tras pe dreapta în repriza a doua. Acum nu am fost niște fraieri, ca în tur.”

Ștefan Matefi, antrenor al celor din Tomnatic, ne-a spus: ”Nu am avut prospeţimea de altă dată. Ăştia suntem, avem un lot subțire și cu ăștia defilăm.”

CS Sânandrei Carani – CS Comloşu Mare 2-7 (1-2): Valentin Bobuț (min. 30) și Eduard Balea (min. 61), respectiv pentru învingători Deian Pecarov (min. 38, 82 și 85), Bogdan Costea (min. 41 și 80), Daniel Laslău (min. 67) și Tiberiu Matei (min. 78).

Altfel, au fost suspendaţi pentru cartonaşul roşu încasat în etapele care au trecut următorii jucători: Constantin Gabriel Drăguș (CS Unirea Tomnatic) și Cristian Cîrstinoiu (CSM Lugoj) – câte două etape și 500 de lei penalizare.

+

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 13-a etapă a returului:

32 de goluri… Ioan Făndel (CS Flacăra Parţa), Alexandru Baranyi (CS Unirea Tomnatic);

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş),

27 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare).

26 goluri…Deian Pecarov (Comloşu Mare),

22 goluri…Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş).

20 goluri…Marco Giuricici (Peciu Nou),Aleksandar Radovan (CS Timişul Şag).

19 goluri… Alex Birău (CS Phoenix Buziaş), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara),

17 goluri…Patrick Niţă (Maşloc, ex – Universitatea de Vest din Timişoara).

16 goluri… Sebastian Lobonea (Voinţa Maşloc, ex Topolovăţu Mare), Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic)

15 goluri… Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex Unirea Sânnicolau Mare),Alexandru Maier (Lugoj),

14 goluri… Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Petru Măgulean (CS Unirea Tomnatic),Vasile  Dzitac (Topolovăţu Mare),Ifeany Anagor (Peciu Nou.

13 goluri… Ousmane Gueye (CS Cocoşul Orţişoara), Andrei Cărăbaș (CSM Lugoj).

12 goluri… Adrian Vlădic (Peciu Nou, ex-Deta).

11 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta), Alexandru Vlăduţi (Millenium Giarmata),Răzvan Rus (Buziaş),

10 goluri… Florin Nanu (Buziaş), Denis Bud (Peciu Nou), Cătălin Crișan (Maşloc), Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Alex Nichiforel (Giarmata),

9 goluri… Răzvan Popovici (Cocoşul), Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata) .

8 goluri – Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Beniamin Dobra (CS Phoenix Buziaş), Dacian Bîrză (Comloşu Mare), Dan Raţiu (CSC Deta, ex-Gătaia).

7 goluri – Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Mădălin Stancu (CS Phoenix Buzias); Denis Dorobanţu (Deta ex- Parţa),Doru Sabău (Flacăra Parţa), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare), Răzvan Solomon (Cocoșul Orțișoara),Adrian Ungureanu (Becicherecu Mic),Levente Parvany (Gătaia),Andrei Luca (Ciacova ).

6 goluri – Cosmin Saizu (Mașloc), Cristian Daminuţă (Deta). Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Gîtin (Gătaia), Adrian Dan (Orţişoara), Caius Marta (Buziaş), Marian Talpă (Lugoj), Daniel Dragu (Becicherecu Mic),Andrei Boghean (Universitatea de Vest din Timişoara), Brian Filimon (Buziaş), Cristian Tăbăcaru (Ciacova), Andrei Lazea (Ciacova),Florin Călin (Gătaia),Bogdan Costea (Comloşu Mare),

5 goluri – Robert Szalkai (Peciu Nou ,ex- Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), , Andrei Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare). Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Edafe e Hamsik (CSM Lugoj), Florin Natanticu (Giarmata), Raul Petiu (Liebling),Pedrian Gheţa (Deta),Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare),  Sergiu Iorgovan (Sânandrei-Carani),Marian Musteţa (Buziaş), Olteanu Angelo (Comloşu Mare,.Petre Rădulescu (Atletico Liebling ex Timişul Şag), Răzvan Plopeanu (Tomnatic),

4 goluri – Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Alin Pârjol (Maşloc, ex-Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj), Adrian Nicolaescu (Şag), Andrei Păianu (Şag), Viorel Socaci (Lugoj), Ionuț Răzvan onosă (Deta),Mihai Hurdea (Gătaia),Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Andrei Rus (CS Phoenix Buziaș),Ionuț Onosă (Deta),Cristian Nicolescu (Parţa), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Remus Bărburescu (Gătaia),Marius Staicu (Becicherecu Mic), Raul Semco ex- Sânandrei),Ilyassou Kovargou (CSM Lugoj).

3 goluri – Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăceanu (Sânandrei-Carani), Adrian Sabău (Sânandrei-Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Bogdan Steop (Ciacova), Marius Toma (Comloşu Mare), Samuel Timofte (Tomnatic), Raul Duţu (Maşloc, ex Deta), Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani), Sorin Coţolan (CSM Lugoj), Lucian Robotă (CS Timişul Şag), Marius Stanciu (CS Comloşu Mare) și Cătălin Petri (Parţa), Andrei Cărpinişan (Unirea Sânnicolau Mare), Iulian David (Timișul Șag), Robert Fechete (Topolovățu Mare), Radu Florin Pîrvulescu (Giarmata), Adrian Sevici (Peciu Nou).

Alți 179 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.