Divizia D Timiș: rezultate, marcatori în cele 4 jocuri de duminică

Gazdele au mai redresat balanța în ansamblul rundei a XXVII-a din Divizia D Timiș prin rezultatele înregistrate în a doua jumătate a etapei, derulată duminică, semnând în această seară și primele victorii. Trăgând linie la finele celor două zile, două succese pe teren propriu și câte 3 remize respectiv triumfuri în deplasare, 12-8 la capitolul goluri marcate.

Voinţa Maşloc – Progresul 1906 Ciacova 1-1 (0-0)

Meciul s-a disputat de la ora 11, matineu duminical, iar nici în această etapă trupa lui Adrian Şeţu nu a reuşit să obţină cele trei puncte puse în joc. Progresul a rămas în schimb în zodia remizelor, deja a șasea consecutivă. Iar tocmai oaspeții au deschis scorul în minutul 72, prin Aleksandar Radovan, care a ajuns la ”cota” de 15 goluri. Elevii pregătiţi de antrenorul-jucător Cosmin Goia au avut și șansa desprinderii la 0-2 în minutul 77, când Florin Natanticu a scăpat singur spre poartă, l-a driblat şi pe portarul Amarinei şi a șutat, nimerind însă bara. În faţă cu poarta goală, de la numai 7 metri…

Iar cu trei minute înainte de final gazdele au egalat în urma unei lovituri de la 11 metri acordată de arbitrul Cătălin Botaş pentru un fault şi transformată de portarul Cosmin Amarinei. În tur a fost 1-4.

Iar de la ora 18 s-au jucat ultimele trei jocuri…

ACS Dudeştii Noi – CS Avântul Periam 1-2 (0-2)

Au marcat: Răzvan Plopeanu (min. 70, din lovitură de la 11 metri), respectiv Angelo Olteanu (min. 17) şi Răzvan Trandu (min. 25).

Primul eșec în campionat în 2019 pentru nou-promovații din Dudeștii Noi, la cel de-al zecelea ”val”. În schimb dublă victorie pentru elevii lui Marius Stanache în această ediţie de campionat, după ce în tur a fost 1-3. Este și primul triumf al Avântului după 4 etape.

Iar ambele echipe se vor mai întâlni o dată pe 22 mai, în finala Cupei României, faza judeţeană Timiș, care va avea loc pe stadionul ”Dan Păltinişanu” la o oră ce urmează a fi stabilită.

CS Flacăra Parţa – AS FC Bazoşu Vechi 3-0 (1-0)

Nou-promovata este la cel de-al doilea 3-0 consecutiv acasă, respectiv al treilea în retur. Învinșii au încasat în schimb tot trei goluri pentru a doua etapă la rând.

Iar toate cele trei goluri au fost marcate de Flavius Ion, în minutele 28, 80 şi 90. Triplă prin care a trecut pe locul secund în clasamentul golgheterilor, cu 18 reușite. În tur a fost 2-2.

ACS Carani – CS Unirea Sânnicolau Mare 4-0 (2-0) – vezi fotografia, realizată de Cosmin Poenar.

Pe o ploaie torenţială cu începere din minutul 25, trupa lui Cosmin Stan nu s-a îndurat de junii lui Marius Sitaru, administrându-le patru goluri, marcate de Răzvan Morariu (min. 7), Mădălin Livan (min. 15), Hamadi Kayondo (min. 46) şi Dumitru Schinteie (min. 60).

Echipa ASO Făget a stat în această etapă deoarece CSM Lugoj II s-a retras din competiție.

Rezultatele complete ale rundei, clasamentul și programul intermediarei de miercuri 8 mai de la ora 18, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.