Divizia D Timiș: Voința Biled la zero, AS Seceani tot la scor

După ce în prima rundă din retur oaspeții erau cei care au adunat 6 victorii, cea de-a doua etapă din sezonul de primăvară al Diviziei D Timiș a adus șase succese în contul gazdelor, acolada lărgindu-se în urma disputelor finale de astăzi de la ora 15.

Bilanțul rundei în meciurile disputate pe teren, așadar cu excepția celui decis la ”masa verde”, Arsenal Flacăra Făget – ACF Băban Marcel Jimbolia 3-0, este 8 6 0 2 26-7, cu o medie de peste 4 goluri marcate într-o partidă. În ultimele două jocuri de astăzi, gazdele s-au impus fără probleme…

Voinţa Biled – Cocoşul Orţişoara 3-0 (1-0). A doua victorie la zero în retur pentru cei de la Voința respectiv a șaptea în întregul campionat. Cocoșul n-a mai marcat în schimb în ultimele 3 eșecuri la rând în ”D”, crescătoare ca scor.

Pe tot parcursul meciului a plouat iar terenul a devenit tot mai greu, dar ambele echipe au depus totuși eforturi admirabile pentru a încheia cele 90 de minute. Golurile au fost marcate de Florin Sandu, autor al unei ”duble” în minutele 31 şi 50, respectiv portarul Nicuşor Bogdan, care a transformat o lovitură de la 11 metri cu un minut înainte de final.

Voinţa: Nicuşor Bogdan – Drăguş, Brustureanu, Bobu, Meltiş, Blaga, Martinov, Tomescu, Stroe (min. 46, Mihalache), Nemițeanu şi Sandu.

Antrenor: Iulian Tăut.

Au mai intrat: Mihalache şi Iordache.

Cocoşul Orțișoara: Bota – Rus, Dănilă, Solomon, Secotă, Arghilean, Ferţu, Livădaru, Opriş, Pop şi Gînju.

Antrenor: Ghiţă Chimiuc.

Au mai intrat: Janai, Sobolu, Cazimir şi Feti. Pe bancă: Ştirbu.

Arbitri: Ioan Copaci – Vlad Boicu şi Ariel Copaci. Observatori: Ioan Franţ şi Raul Dragomir.

*

AS Seceani – Avântul Periam 5-1 (2-0). Șase puncte din 6 posibile în retur pentru nou-promovați, Avântul rămânând fără nici unul din ultimele 4 meciuri de campionat.

AS Seceani

AS Seceani

Gazdele au reuşit să perforeze poarta vizitatorilor de două ori în primele 45 de minute, prin Gabriel Popa în minutul 15 şi Nicu Făgeţan (min. 32). În schimb trupa lui Sorin Câtea a ratat o lovitură de la 11 metri, prin Raul Ițu, la 1-0 (min. 21).

În mitanul secund, la două minute de la reluare, Gabriel Popa a reuşit ”dubla”, ca apoi Raul Iţu să reducă din diferenţă în minutul 53, tot din lovitură de la 11 metri, pe care de această dată nu a mai ratat-o. După desprindere, gazdele au rămas în 10 jucători, căci Berar a fost eliminat pentru un gest nesportiv, ca apoi şi Ionuţ Ologu să vadă la rândul său cartonaşul roşu, după ce l-a recepționat pe cel de-al doilea galben. Până la finalul meciului localnicii au mai punctat de două ori, prin Făgeţan (min. 73), reuşind și el ”dubla”, şi Popa, care a semnat un hat-trick cu 7 minute înainte de final.

AS Seceani: Trică – Mărănescu, Măzăreanu, Păscăleanu, Sorin Pop, Giurasevici, Râmneanţu, Hotca, Berar, Popa şi Făgeţan.

Antrenor: Ioan Damşa.

Au mai intrat: Popaluca, Olărescu, Komarony şi Roman.

Pe bancă: Nistor şi Stângă.

Avântul: Ulmet – Puiu, Filip, Uşvat, Fibişan, Petric, Vereşteanu, Lobonea, Iţu, Ologu şi Costândana.

Antrenor: Sorin Câtea.

Au mai intrat: Toma Găleţan şi Ghinea.

Pe bancă: Hulbăr şi Zubaşcu.

Arbitri: Daniel Vărzan – Raul Ghiciulescu şi Ioan Olariu. Observatori: Ioan Popa şi Ionel Poclid.

Rezultatele etapei a 19-a, clasamentul și programul celei de-a 20-a, pe coloana dreaptă, laolaltă cu datele tehnice din grupele valorice ale Ligii 1, astăzi cu FC Voluntari – Pandurii 1-1, din Liga 2, astăzi cu Academica Clinceni – ASC Sepsi OSK 1-2, Liga 3 – C4 și din eșaloanele inferioare.

Astăzi s-au mai jucat şi alte meciuri amicale, caz valabil și pentru sâmbătă, Sporttim urmând a reveni cu rezultatele.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.