”Dubla” lui Stanciu duce Steaua în play-off, cu tragerea la sorți vineri, campioana Astra cade la scor de forfait

Golurile decarului de 23 de ani Nicolae Stanciu, marcator în fiecare repriză a manșei a II-a din turul III preliminar în UEFA Champions League, au calificat-o pe vicecampioana Steaua București în faza play-off a competiției, în a cărei urnă pentru tragerea la sorți se va afla vineri la ora 13 a României la Nyon.

Stanciu a înscris în minutele 31 și 63 ale returului de miercuri seară de la București, golul 2 în superioritatea numerică a gazdelor după ce cinciarul Spartei Praga, Brabec, era eliminat pentru două cartonașe galbene în minutul 51, iar Steaua a intrat în cursa pentru cele 10 locuri rămase de adjudecat pe 16/17 și 23/24 august în faza grupelor din noua ediție a Ligii Campionilor.

Champions-League

După 1-1 în Cehia, steliștii pregătiți de Reghecampf au învins cu 2-0 (1-0) în revanșă, intrând astfel cu al doilea cel mai bun coeficient în grupul celor 5 cluburi care nu sunt capi de serie pe ruta ligii, după AS Roma și înaintea lui AS Monaco, Young Boys Berna și Rostov, și urmând a avea parte în play-off de una dintre cele 5 oponente cu statut de cap de serie la acest nivel, în ordinea Manchester City, FC Porto, Villarreal, Ajax și Borussia Monchengladbach, dintre care formația din Amsterdam s-a calificat la rândul ei din turul 3 preliminar.

Miza va deveni și mai mare, constând în alăturarea la cele 22 de grupări care se află deja în urna tragerii la sorți a fazei grupelor, programată pe 25 august la Monaco, de pe ruta campioanelor urmând a se alege alte cinci cluburi, în urma înfruntărilor din play-off între cele cu statut de cap de serie, și anume Viktoria Plzeň, FC Salzburg, Celtic, APOEL și Legia Varșovia, respectiv celelalte: Dinamo Zagreb, Ludogorets Razgrad, FC København, Hapoel Beer-Sheva și Dundalk.

Danezii au înregistrat scorul serii de miercuri în revanșele din turul III preliminar în UEFA Champions League, egalându-le de fapt pe cele două de marți, 3-0 pe Telia Parken din Copenhaga cu campioana României, scor conturat încă din prima repriză prin golurile lui Cornelius din minutele 14 și 45 respectiv Santander în minutul 34, după ce în tur, la Giurgiu, Astra se limita la o remiză, 1-1.

Doar rușii de la Rostov și Ajax s-au calificat din partidele de miercuri după ce nu câștigau acasă manșa I, cu 2-0 în deplasare la Bruxelles contra lui Anderlecht, după 2-2 în tur, respectiv printr-un 2-1 pe Toumba din Salonic, contra lui PAOK, în cazul roș-albilor din Amsterdam, după 1-1 în Olanda. Noboa și Azmoun au înscris în minutele 28 și 47 golurile lui Rostov în Belgia iar Klaassen a răsturnat scorul în Grecia în minutul 45+1 din penalty și în minutul 88, după ce Athanasiadis îl deschidea în minutul 4.

A ieșit din cursă și cealaltă grupare elenă, Olympiacos Pireu, depășită printr-un unic gol, semnat de fundașul Shir Tzedek pentru Hapoel Beer-Sheva în minutul 79 al revanșei din Israel, după 0-0 în Grecia, pe când în rest rezultatele serii au fost Young Boys – Shakhtar Donetsk 2-0 și 4-2 la lovituri de departajare, după 2-0 pentru ucrainieni acasă în tur, Salzburg – Partizani 2-0 (3-0 în ansamblul celor două manșe), Monaco – Fenerbahce 3-1 (4-3), Legia – Trencin 0-0 (1-0) și Celtic – Astana 2-1 (3-2).

Marți seară se mai disputau retururile Qarabag – Plzen 1-1 (0-0 în tur), APOEL Nicosia – Rosenborg 3-0 (1-2 în tur), Dinamo Tbilisi – Dinamo Zagreb 0-1 (0-2 în tur), Steaua Roșie Beograd – Ludogorets 2-4 după prelungiri, 2-2 după 90 de minute (2-2 în tur) și Dundalk (Irlanda) – BATE Borisov 3-0 (0-1 în tur).

Așadar, două treimi dintre echipe au savurat în returul de pe teren propriu calificarea în play-off, Steaua reușind-o la București în alcătuirea Niță – Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic – Pintilii – cpt., Achim (Muniru, 64) – Popa, Stanciu (81, Aganovic), Hamroun – Golubovic (Tudorie, 88), cu Cojocaru – Simion, Vâlceanu și Dan Popescu, fostul fundaș al timișorenilor, pe bancă. Stanciu a deschis scorul după jumătate de oră de joc, Tamaș a avut o bară în minutul 37, după care Brabec a văzut primul cartonaș galben pentru un fault asupra lui Popa în minutul 41, partea a doua aducându-i și al doilea avertisment, după faultul din minutul 51 împotriva lui Golubovic, raport numeric la care Stanciu a înscris din nou, în urma loviturii libere expediate de Tamaș: 2-0.

Retrogradata ACS Poli va juca la Giurgiu cu campioana Astra la finalul săptămânii viitoare, în etapa a patra, după ce le va fi întâlnit pe rând la Timișoara, duminică și miercuri, în runda a III-a din Liga 1 respectiv în optimile Cupei Ligii, pe echipele românești rămase încă în cursa din calificările UEFA Europa League, Pandurii și FC Viitorul, care dispută joi seară manșa a II-a, după deficitul înregistrat în tur, 1-3 cu Maccabi la Drobeta Turnu Severin și 0-5 în Belgia în cazul dobrogenilor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.