„Duble” Burlacu şi Miculescu: Pişchia, o nucă tare

Tinerii jucători ai Politehnicii 2002 Timișoara nu au reușit să facă fața ocupantei locului 2 ai Diviziei D-Timiș, Juventus Pişchia, care s-a impus sâmbătă pe terenul sintetic polist cu 5-1 (3-1), fructificând aportul unui lot experimentat, cu jucători cu meciuri bune în picioare în ligile superioare, ca Valentin Miculescu (în foto; sursa: Darius Petru, Renaşterea Bănăţeană) sau Călin Bota, acesta din urmă fiind şi golgeterul sezonului, cu 24 de goluri.

Elevii antrenorului-jucător Cosmin Stan au obținut aşadar o victorie facilă pe terenul sintetic din complexul „Dan Păltinișanu”, după o primă repriză pe care au dominat-o şi în care s-au desprins decisiv.

După câteva ocazii ratate de Alin Burlacu și Călin Bota, același Burlacu a reușit să deschidă scorul în minutul 8, în urma unei bâlbâieli în defensiva gazdelor. Golul i-a trezit la viață pe elevii antrenorului Contescu, care au început să intre la rândul lor în joc, iar golul senzațional din minutul 23 al decarului Dan Silaghi a părut să le dea aripi în vederea obținerii unui rezultat bun împotriva unei echipe puternice.

Aripile au fost însă frânte prompt de către experimentatul Vali Miculescu, care a reușit să înscrie de doua ori, în minutele 31 respectiv 43, oferind echipei sale un avantaj liniștitor la pauză. Deși cei câțiva suporteri care au asistat la meci se așteptau ca după pauză alb-violeţii să intre mai mult în joc și să relanseze meciul, acest lucru nu s-a întâmplat, cea de-a doua repriză fiind asemănătoare celei dintâi, cu puține ocazii de ambele părti, fructificate de oaspeţii de la Juventus Pişchia.

Burlacu a reușit și el „dubla” iar Vlad Slabu, proaspăt introdus în joc, a închis tabela în minutul 87.

Pentru Poli 2002 Timișoara au evoluat 1-Cobliș Andrei, 5-Rigo Andrei, 3-Pașca Lucian, 6-Avramescu Alex, 4-Boceanu Andrei, 10-Silaghi Dan, 21-Neamțu Eusebiu, 16-Gueye Ousmane, 20-Călușaru Florin, 9-Vișan Vlad, 11-Nicula Flavius. Au mai evoluat Frunzuliță Codruț, în locul lui Boceanu Andrei, şi Stoichescu Petrică, în locul lui Nicula Flavius.

Juventus Pişchia a câştigat în formula 12-Burtic Paul, 4-Hromei Mihăiță, 16-Ciobriș George, 17-Mihălceanu Claudiu, 8-Martin Mihai, 5-Stan Cosmin, 7-Bota Călin, 11-Brânzan Marius, 15-Miculescu Valentin, 10-Belciug Andrei, 9-Burlacu Alin. Au mai evoluat Şofronea Valeriu, în locul lui Mihălceanu Claudiu, Marcu Silviu, în locul lui Burlacu Alin, Nistor Ioan, în locul lui Miculescu Valentin şi Slabu Vlad, în locul lui Belciug Andrei.

Cartonașe galbene: minutul 33: Rigo Andrei; minutul 38: Silaghi Dan; minutul 67: Frunzuliță Codruț; minutul 74: Belciug Andrei.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.