Eduard Pap și Ovidiu Popescu, nou-promovați în lotul României U21, la debutul EURO 2017. Plus Boldor, Filip, Rotariu…

ACS Poli Timișoara are 2 selecționabili între cei 24 de convocați de Cristian Dulca în lotul reprezentativei României sub 21 de ani, care luna viitoare va debuta pe teren propriu într-o nouă campanie de calificare. Portarului Eduard Pap și lui Ovidiu Popescu, titular sâmbătă pentru alb-negri în succesul cu 5-0 la Tărlungeni, li se alătură în componență 3 foști juniori lansați de LPS Banatul și FC Timișoara și ajunși între timp în Italia respectiv la Dinamo.

Eduard Pap, de la FC Marcel Baban Jimbolia la ACS Poli Timişoara

Eduard Pap sosea la ACS Poli de la FC Marcel Baban Jimbolia

 

Pe lângă cei câte 2 tineri de la ACS Poli și Dinamo se mai regăsesc în lot jucători de la alte opt cluburi din țară, Viitorul furnizând nu mai puțin decât 6 iar alți câte doi provenind și de la Oțelul și Ceahlăul, pe când 4 sosesc de peste hotare, din Germania, Ungaria și, chiar doi, din Italia.

Dar iată lotul reprezentativei Under 21 care va juca, pe 16 iunie, împotriva Armeniei, la Târgu Mureș, conform anunțului lansat astăzi de Dulca:

Portari: Laurențiu Brănescu (Haladas), Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Eduard Pap (ACS Poli Timișoara).

Fundași: Bogdan Mitache (FC Voluntari), Robert Hodorogea, Bogdan Țîru, Cristian Manea (toți FC Viitorul), Deian Boldor (Pescara), George Miron (Oțelul Galați), Ioan Neag (”U” Cluj), Steliano Filip (Dinamo București).

Mijlocași: Dragoș Nedelcu, Florin Tănase, Alexandru Mitriță (toți FC Viitorul), Szilard Veres, Alexandru Păun (ambii CFR Cluj), Sorin Tăbăcariu, Cătălin Ștefănescu (ambii Ceahlăul Piatra Neamț), Ovidiu Popescu (ACS Poli Timișoara), Dorin Rotariu (Dinamo București), Andreas Ivan (Stuttgarter Kickers).

Atacanți: George Pușcaș (Internazionale Milano), Alexandru Tudorie (Oțelul Galați), Cătălin Țîră (FC Brașov).

”Tricolorii” vor sta în perioada 1-7 iunie în cantonamentul de la Mogoșoaia, urmând ca pe 8 iunie să facă deplasarea la Târgu Mureș. Meciul România – Armenia, primul din campania de calificare la EURO 2017, este programat pe 16 iunie, la Târgu Mureș, cu începere de la ora 20:00 și va fi transmis în direct la DigiSport.

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017

2015 (s-a jucat deja pe 31 martie Țara Galilor – Bulgaria 3-1)

16 iunie: ROMÂNIA – Armenia

4 septembrie: ROMÂNIA – Bulgaria, Luxemburg – Țara Galilor

8 septembrie: Armenia – ROMÂNIA, Bulgaria – Luxemburg

9 octombrie: Luxemburg – ROMÂNIA, Danemarca – Țara Galilor, Bulgaria – Armenia

13 octombrie: Danemarca – Bulgaria, Armenia – Luxemburg

13 noiembrie: ROMÂNIA – Danemarca, Țara Galilor – Armenia

17 noiembrie: Țara Galilor – ROMÂNIA, Danemarca – Armenia

2016

25 martie: Bulgaria – Țara Galilor, Luxemburg – Danemarca

29 martie: ROMÂNIA – Țara Galilor, Luxemburg – Bulgaria, Armenia – Danemarca

2 septembrie: ROMÂNIA – Luxemburg, Țara Galilor – Danemarca

6 septembrie: Danemarca – ROMÂNIA, Țara Galilor – Luxemburg, Armenia – Bulgaria

7 octombrie: Bulgaria – Danemarca, Luxemburg – Armenia

11 octombrie: Bulgaria – ROMÂNIA, Armenia – Țara Galilor, Danemarca – Luxemburg.

Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


6 + doi =

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: