Centrul Naţional de Pregătire – ACS Poli Timişoara 4-4 (1-4). Amical pe nea, efort absolut lăudabil, încununat cu 8 goluri. Declarații Petcu, Grozavu

Prima dimineață a primăverii astrologice numai de primăvară n-a fost, o ninsoare viscolită punând nemilos stăpânire pe Timișoara, într-o răbufnire hibernală atipică ultimei decade din martie, însă unde-i vorbă, nu-i tocmeală, două divizionare concitadine rămânând fidele înțelegerii de a disputa un meci amical, așa cum conveneau în urmă cu câteva zile. Zis și făcut, juniorii antepenultimei clasate în seria vestică a Ligii 3 și gruparea de pe locul 11 în Liga 1 măsurându-și forțele într-un test de menținere a echilibrului.

Bifat cu bine de formațiile de pe Bega, într-un notabil efort, disipat în condiții meteorologice aparte. Partida de verificare s-a disputat pe terenul sintetic al Bazei II – UPT, complet acoperit de zăpadă, iar protagoniștii s-au străduit considerabil pentru a practica un joc cât mai bun, răsplata venind prin cele opt goluri marcate în porții egale de cele două grupări, care au oferit un frumos spectacol sportiv.

Amical cu 8 goluri! CNP Timișoara – ACS Poli 4-4, de la 1-4 la pauză

Desigur, dat fiind starea vremii, partida a implicat unele riscuri în ceea ce privește accidentările, însă un grad de călire la rece este mereu binevenit, verificarea fiind utilă pentru jucătorii lui ACS Poli care n-au prea prins recent minute în aparițiile fără victorie ale timișorenilor, mai ales că prim-divizionara are în față o pauză competițională de aproape două săptămâni, datorată ”dublei” seniorilor României.

Acest al treilea meci de pregătire jucat de cei de pe ”Dan Păltinișanu” în luna și jumătate scursă de la preluarea lotului seniorilor de către antrenorul Leo Grozavu a implicat foarte puțini dintre sportivii convocați vinerea trecută în cea de-a doua înfrângere consecutivă tot cu 1-0 suferită tot la Voluntari, ambele în play-out, doar Șeroni începând și astăzi dintre titularii reprezentației din Ilfov, unde era înlocuit cu Oliva în minutul 58, de astă dată de la pauză, de către David Pop. Totodată, a mai apărut și Ciucur, intrat din minutul 69 lângă București, în locul lui Străuț, astăzi înlocuit la pauză cu Oprea, în vreme ce jucătorii de câmp rezerve neutilizate pe ”Anghel Iordănescu”, și anume Bîrnoi, Zaluschi și Drăghici, au fost integraliști contra juniorilor Centrului Național de Pregătire Timișoara.

Iar după cum a explicat în urma amicalului și Leo Grozavu, următorul meci de pregătire al timișorenilor se va juca în deplasare, sâmbătă 24 martie de la ora 12, cu liderul din play-off, CFR Cluj, cu toate că tehnicianul formației cu 5 înfrângeri și o remiză în aparițiile oficiale din 2018 şi-ar fi dorit ca meciul să se desfăşoare pe malurile Begăi.

Junii lui Cristian Petcu şi Ionuţ Vucea sunt în schimb în plin campionat al Ligii 3, neînvinși în primele două reprezentații, una câștigată cu 0-2 la Ghiroda iar alta remizată vineri acasă contra trupei de podium CSM Școlar Reșița, Centrul Național de Pregătire având în față un program cu două apariții săptămâna viitoare de la ora 15, pe arena LPS Banatul, marți contra ”satelitului” CS U Craiova SA 2, în etapa amânată din cauza vremii, inaugurală în retur, iar vineri 30 martie cu CS Nuova Mama Mia, codașa, în cadrul rundei a XX-a, din cele 30 ale campaniei. Până atunci însă, juniorii de 2000 și 2001 vor sta în reuniunea de la finele acestei săptămâni, dat fiind numărul impar de competitoare din C4, motiv pentru care au putut avea parte de o testare în compania prim-divizionarei.

Pentru care merită sincere felicitări, la modul cum au revenit în acest meci de verificare. Căci mai întâi s-a distanțat ACS Poli, Alin Șeroni deschizând scorul în minutul 8 dintr-o lovitură de la 11 metri iar Sebastian Velcotă înscriind în minutul 9, după care Andrei Denis Casian a ripostat pentru juniori în minutul 14.

Același Velcotă a mai punctat și în minutele 24 și 27, din lovitură de la 11 metri, iar poliştii au mai înscris și în minutul 37, prin același Şeroni, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Așadar tot 4-1…

Reviriment juvenil puțin după pauză, Răzvan Piţigoi marcând în minutul 51, iar Sebastian Marius Şimăndan spre final, 3-4 în minutul 82. Acest gol trei, înscris după ce a driblat şi portarul, a fost anulat de arbitru, dar antrenorul Leo Grozavu, cu fair-play, a indicat că a fost valabil, iar arbitrul Mirel Pacealoiu a revenit asupra deciziei şi l-a validat.

Egalarea a fost cireașa pe tortul alb al zilei de miercuri, junii lui Petcu marcând de la circa 30 de metri prin același Casian, care a reuşit ”dubla” tocmai în minutul 90. Cât de potrivit! S-a descurcat foarte bine și arbitrul Mirel Pacealoiu, aviz pentru cei din prima ligă, ajutat fiind la margine de Leo Grozavu şi secundul Benga, ambii pe aceeași latură, cea de lângă banca de rezerve.

Așa cum i-am surprins și în galeria foto cu care vom reveni, mai fiind de notat că este pentru prima oară în meciurile amicale jucate de ACS Poli de la reluarea campionatului în 2018 ca prim-divizionara să nu se impună, după ce trecea cu 2-1 de reșițeni pe ”Electrica” și cu 1-0 de Ripensia, cu mențiunea că juniorii ”Centrului” erau sparring-partners pentru echipa de pe ”Dan Păltinișanu” și în ultima apariție a celor de Liga 1 înaintea reluării returului în noul an, test adjudecat de formația de eșalon superior cu 5-1.

*

CNP Timișoara: Dobre – Goţa, Filip, Kovari, Tiereanu, Coroiu, Stoianovici, Jurj, Peter, Casian, Piţigoi.

În repriza a doua au mai jucat: Pădure, Şimăndan, Raul Popa, Daniel Popa, Balinariu, Gîdea, Vlad Pop.

ACS Poli: Smaranda – Ciucur (min. 46, Oprea), Khubutia, Şeroni (min. 46, David Pop), Neagu, Carabela, Velcotă, Zaluschi, Popovici, Bîrnoi, Drăghici.

La cald…

Cristi Petcu: ”Prima repriză am început-o mai timoraţi, le-a fost frică de adversari, probabil da fiind că întâlnesc o echipă de prima ligă. Dar mă bucur foarte mult că în repriza secundă au jucat cu mai mult curaj, chiar şi-au creat mai multe ocazii, din care şi cele patru goluri reuşite, mai ales ultimul, de la peste 25 de metri. Pentru noi a fost un câştig că am jucat cu ACS Poli. Noi în jocuri de pregătire de asemenea meciuri avem nevoie, pentru a ne perfecta cât mai bine evoluțiile, în vederea prestațiilor din partidele oficiale. Repet, a fost un test util şi reuşit!”

Leo Grozavu a remarcat că ”anul ăsta am avut ghinion cu o iarnă destul de păcătoasă, cu zăpadă multă, deocamdată asta este, nu avem ce face, toată lumea se pregăteşte în aceste condiţii. Am urmărit, ca de fiecare dată la aceste amicale, să-i văd pe toţi jucătorii care joacă mai puțin, să joace și ei mai mult, să aibă contact cu adversarii, să-și găsească spațiile în teren, cam ăsta este scopul meciurilor amicale în cursul săptămânii, ca toţi jucătorii să aibă un ritm de joc corespunzător. Am solicitat și la sfârșit de săptămână, un nou test, dar nu am găsit un adversar care să poată să ne pună şi probleme, și mi-aş fi dorit să jucăm în Timișoara, dar mergem la Cluj. Vom întâlni echipa de pe primul loc, va fi un test mai mult ca sigur util!”

Întrebat despre proximul test oficial, cel cu Sepsi, de luni 2 aprilie, Grozavu a mai remarcat și că ”vor veni mai motivaţi la Timişoara… Mai montaţi de cum au fost, nu cred că vor avea ceva în plus. Au jucat acasă, în faţa suporterilor, şi au dat cât au putut. Toate partidele vor fi dificile până la finalul de campionat, până la finalul play-out-ului. Ne îngrijorează mai multe lucruri, de mai mult timp, dar încercăm de la zi la zi, de la etapă la etapă, să le punem la punct. Am trecut printr-o perioadă nu foarte fastă, sperăm să ne părăsească și ghinionul. Am trecut nu prin rezultate dezastruoase, dar total nefavorabile nouă. Dacă ţinem cont, am pierdut la Voluntari în minutul 94, un penalty, sigur, pe care tot noi l-am provocat, apoi o singură fază de poartă şi cu Juventus şi am primit gol. Am avut şi noi faze care puteau să ne aducă mult mai mult, am avut un penalty care nu ne-a fost acordat, dar ăsta-i fotbalul, trebuie să fim pregătiţi pentru orice. Sperăm să ne părăsească ghinionul şi să aducem și noi puncte, altfel e foarte greu să ne salvăm”.

ACS Poli n-a marcat în ultimele două partide și doar de 4 ori în cele 6 apariții oficiale din 2018, rămânând cu doar două puncte avans față de proxima oponentă, nou-promovata din Sfântu Gheorghe, ocupantă a poziției de baraj. Iar în privinţa problemelor medicale, ”despre Ciaccheri e vechea problemă, se pare că nici nu vreau să vorbesc prea mult despre el, nici nu a apucat să joace şi s-a accidentat. Iar Popovici a ieşit de pe teren în timpul jocului, dar nu ştim încă ce are…”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.