Egalare în minutul 85, calificare în prelungiri. CFR în sferturile Cupei României: 3-1 cu Baia Mare, din Superliga. FOTO

CFR Timișoara nu se mai numără în acest sezon printre cele 8 prim-divizionare din campionatul Superligii de fotbal feminin, după o declasare suferită în acest an la ”masa verde”, dar se regăsește începând de astăzi între cele opt grupări calificate în faza sferturilor de finală ale Cupei României, alături de 5 formații din primul eșalon.

Așadar căderea cortinei peste stagiunea de toamnă în fotbalul feminin s-a realizat prin disputarea optimilor de finală ale Cupei României, una dintre partidele eliminatorii disputându-se sâmbătă de la ora 11 pe arena de lângă Gara de Nord a Timișoarei și încheindu-se cu calificarea alb-vișiniilor de pe malurile Begăi, printr-o victorie conturată în reprizele de prelungiri, de la 0-1 la finele primelor 45 de minute: CFR 1933 Timişoara – AS Independenţa Baia Mare 3-1 (0-1, 1-1).

Dacă nu s-a mai putut în acest sezon în campionat, CFR a revenit între cele mai bune grupări de fotbal feminin din țară în Cupa României, în care va continua cursa în sferturi, având la purtător experiența participării în acest deceniu chiar și în faza semifinală.

În această dimineaţă, de la ora 11, pe terenul de la Gara Mare, fetele pregătite de Florin Bugar au încheiat anul cu o frumoasă și meritată victorie obţinută în prelungiri, în faţa unui adversar care şi-a vândut scump pielea, conducând aproape până la finalul timpului regulamentar.

După 4 ratări ale Larisei Sîrbovan de una singură cu portarul advers, în minutele 6, 9, 13 şi 19, când Nagy Szoke a ieşit plonjând curajos și a salvat in extremis, contrar cursul jocului, la prima acţiune a oaspeţilor, care au beneficiat de un corner executat de Pop înalt în careu, CS Independența Baia Mare a deschis scorul prin Raluca Peteanu, cu un şut de la 10 metri, pe jos, la colţul scurt, în dreapta portarului, deschizând scorul: 0-1.

Iar pentru gazdea a început goana după egalare, CFR ratând și în continuare și plecând la pauză la vestiare cu un rezultat nemulţumitor.

La reluare, în mitanul secund, aceeaşi poveste. Feroviarele au ratat şi mult nu a lipsit ca oaspeţii să marcheze al doilea gol, în minutul 77, prin Alexandra Marian, care a lobat mingea peste portar, de la 16 metri lateral, dar mingea a căzut pe plasa din spatele buturilor.

Timişorencele au reuşit în cele din urmă egalarea în minutul 85, când Larisa Sârbovan a scăpat singură spre poartă și a intrat în careu, fiind oprită prin fault de Roberta Dănilă, care s-a ales numai cu un cartonaş galben.

Penalty-ul a fost transformat de Loredana Sas: 1-1. După 90 de minute a fost egalitate la unu, urmând două reprize de prelungiri a câte 15 minute, în care, mai sigure pe ele şi cu o pregătire fizică mai bună, fetele lui Florin Bugar au reuşit să înscrie de două ori, prin Molnar, cu capul de la 8 metri, în urma unei lovituri libere de la 25 de metri, din lateral, executată de Loredana Sas, care mai apoi, în minutul 117, cu o nouă lovitură liberă de la 25 de metri, senzaţional plasată direct în plasă la colţul lung, pe jos, în dreapta portarului, a asigurat o victorie meritată. De menţionat și că Ozana Ababei a trimis de două ori mingea în transversală, spre finele reprizei secunde dar și a primei reprize de prelungiri, în minutele 84 şi 102.

Au jucat următoarele formaţii:

CFR Timișoara: Mihaela Durlă – Manuela Voica, Ramona Novotni, Claudia Bistrian, Florina Abrudan, Lidia Şuveţ, Ozana Ababei, Elena Obrad, Mihaela Molnar, Larisa Sârbovan și Loredana Sas.

Antrenor: Florin Bugar.

Pe bancă: Giorgiana Radulov şi Denisa Heişu.

CS Independența Baia Mare: Nagz Szoke – Roberta Dănilă, Alexandra Ziga, Florica Codrea, Amalia Homan, Adelina Fedor, Raluca Peteanu, Andreea Pop, Alexandra Marian, Roberta Silaghi, Alexandra Butea.

Antrenor: Vasile Stenicică.

Pe bancă: Diana Burde.

*

La cald…

Florin Bugar (CFR): ”Da, am reuşit o victorie muncită, chiar dacă am fost conduşi. Nu am avut o formă deosebită astăzi, având destule fete accidentate, pe care nu le-am putut folosi, dar, în sfârşit, până la urmă am reuşit să întoarcem rezultatul şi să câştigăm în prelungiri. Greu ar fi fost dacă ajungeam la 11 metri, pentru departajare! S-a văzut în repriza a II-a diferenţa de valoare între noi şi adversarul nostru, motiv pentru care le felicit pe fete pentru evoluţie. Le felicit pe fetele mele pentru dăruirea și ambiţia de care au dat dovadă în campionat şi în aceste două jocuri de Cupa României! Jos pălăria pentru ele, ştiu ce eforturi fac, mă bucur pentru ele şi că pot să fiu antrenorul lor. Am încheiat anul cu victorii pe linie, în campionat suntem lideri detaşaţi, plus cu două victorii în Cupa României. Sperăm să avem o vacanţă bună, să reuşim să ne adunăm din punct de vedere psihic, fizic şi financiar. Dacă o să reuşim, va fi bine pentru noi, căci am îndurat condiţii vitrege în acest an dar am mers mai departe. Întrucât anul se încheie, le doresc tuturor sportivilor şi fotbaliştilor un an nou fericit şi să beneficieze numai de bucurii, Tuturor românilor, La Mulți Ani!”

Vasile Stenicică (Baia Mare): ”Ăsta-i fotbalul! Fetele au jucat bine, le felicit pentru efortul pe care l-au depus, la 1-0 am avut golul 2 dar am ratat… Sincer, am avut un arbitraj corect, la care nici nu mă aşteptam. Am trecut pe lângă victorie azi la Timişoara. Felicit gazdele pentru ospitalitate, chiar şi pentru evoluţia bună de la 0-1!”

Arbitri: Dorian Barzuca – Călin Cimponieru şi Nicolae Chiţoiu.

S-au mai calificat în sferturile Cupei României, din Superligă, CS Real Craiova, Navobi Iași, AFC Fair-Play București, Olimpia Cluj și ASA 2013 Târgu Mureș, iar tot din eșalonul doi și Armonia Dolhești, 1-0 cu ACS Heniu Prundu Bârgăului (BN), respectiv CSȘ Târgoviște, 2-0 cu Vasas Femina Odorhei.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.