Emil Săndoi, după 1-1 ACS Poli – CS U Craiova: ”Făcând unele schimbări, ne-am creat ocazii de a înscrie”

Așa cum nota Sporttim pe parcursul ternei prime reprize cu scor alb a disputei din zona inferioară a ierarhiei ACS Poli – CS U Craiova, și anume că deznodământul ar putea fi decis de impactul oferit de înlocuitorii trimiși în teren și de prospețimea celor menținuți în joc în condițiile unui disconfort termic sporit, s-a și întâmplat până la urmă, mult mai tinerele dar mai impetuoasele rezerve pentru care au optat Sorin Cîrțu și Emil Săndoi contribuind chiar direct și decisiv la plusurile prin care vizitatorii au ajuns să egaleze pe final și să forțeze și victoria.

poli-craiova7997-sandoi-cartu

Dacă înaintea partidei au fost constrânși de împrejurări să efectueze două schimbări de personal în 11-le inițial ales, și anume Herghelegiu în locul lui Bawab, în avanposturi, respectiv Dumitraș, nu pe poziția sa, ceea ce s-a și văzut la golul lui Elek, care nu s-a regăsit în ofsaid datorită plasamentului defectuos al înlocuitorului de circumstanță, în centrul apărării în locul lui Izvoranu, care Izvoranu a trebuit să fie substituit cu puțin timp înainte de start din cauza unei indigestii, în schimb spre final Cîrțu și Săndoi au efectuat mutările potrivite.

”A fost un joc disputat, am făcut o primă repriză modestă, în care nu am reușit să ne impunem ca joc. Aș putea să subliniez că Croitoru a făcut o partidă bună. Ne-a pus probleme. Am avut o ocazie clară în prima parte, prin Acka, dacă reușeam să marcăm se schimba fața jocului. Am făcut o repriză a doua bună, mai ales ultimele 30 de minute. După golul primit, Poli a avut șansa să facă 2-0, ce-i adevărat. Cred că atunci lucrurile s-ar fi complicat. Făcând unele schimbări, Ivan, Bancu, Măzărache, ne-am creat ocazii de a înscrie, plus șuturi, precum cel al lui Madson… Am reușit până la urmă la o fază fixă”, a semnalat Emil Săndoi după a treia deplasare a stagiunii pentru ”albaștri” și prima în care au înscris, prin Nuno Rocha, în minutul 88, în urma unui corner executat scurt de pe dreapta.

”E un campionat în care punctele se adună foarte greu. E un egal muncit până la urmă. Am făcut egal și la ASA dar am pierdut cu Viitorul din păcate. Punctul ne ajută să pregătim următoarele jocuri”, a mai spus Emil Săndoi, antrenorul lui CS U Craiova, care va juca duminica viitoare acasă cu Steaua, aflată între manșele play-off-ului din Europa League cu Rosenborg.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.