”Era prea frumos!” Liderul neînvins temperează neînvinsa în 2018: Giarmata – Șirineasa 1-3

Fruntașa fără înfrângere ACS Șirineasa, detașată cu cele mai multe victorii din C4 dar și cele mai multe goluri înscrise respectiv cele mai puține primite, a luat aminte în Vinerea Mare la recenta serie pozitivă a celei mai longevive grupări a seriei vestice la acest nivel, CS Millenium Giarmata, luând-o tare din startul meciului din etapa a 21-a de pe arena ”Nicu Moraru” și ținând-o apoi la respect.

Liderul nu și-a permis luxul de a risca un prim pas greșit în deplasarea la neînvinsa în formă în 2018 din Giarmata, căreia i-a aplicat prima înfrângere din retur, la cel de-al șaselea hop pentru CS Millenium – foto. Tinerei garnituri timișene se pare că i-a surâs la nebunie atipica programare cu runde intermediare în săptămâni consecutive, nu mai puțin de 4 etape în 11 zile, în care s-a impus de 3 ori la rând, mai întâi în deplasări în județe limitrofe iar marți și printr-un 3-0 acasă, dar ceea ce a fost valabil împotriva penultimei clasate nu și-a mai găsit repetiția în fața nou-promovatei ACS Șirineasa.

Care a deschis rapid scorul, prin juniorul Marius Cioiu, deja în minutul 3, semn al dorinței de revanșă a primei clasate, după semi-eșecul de marți de la Petroșani, 2-2 (0-1) cu CNS Cetate Deva, într-un nou duel hunedorean.

În condițiile în care Cristian Dulca și-a luat măsuri de prevedere împotriva marcatorilor de marți ai bănățenilor, Ghighilicea și Beloescu, gazdele au fost nevoite să găsească și alte trasee ofensive, Michel Rosenblum fiind cel care egala pentru cei din Giarmata în minutul 32, însă acelaşi Cioiu a preluat din nou și mai rapid conducerea pentru vizitatori, 1-2 în minutul imediat următor.

Iar golurile chiar s-au grăbit astăzi pe ”Nicu Moraru”, căci Nicolae Gunie a punctat puțin după pauză, 1-3 în minutul 53. Așa avea să și rămână, deși oaspeţii au avut marea oportunitate de a-l majora prin același Gunie, care rata însă o lovitură de la 11 metri printr-o execuție peste transversală.

Chiar și așa, CS Millenium poate avea consolarea înscrierii primului gol în acest retur unei prime clasate în calitate de formație oaspete, triumfătoare până acum afară la zero în 2018, 0-1 la Bălești, 0-4 la FC Hermannstadt 2 și 0-3 la Filiași.

Daniel Moraru, din tabăra lui CS Millenium, a exclamat: ”Era chiar prea frumos să câştigăm al patrulea meci consecutiv! A fost un meci greu împotriva unei echipe solide şi foarte bună. Noi am încercat să practicăm un fotbal frumos dar din păcate elanul ne-a fost tăiat de cele două goluri primite repede. Doresc tuturor iubitorilor fotbalului un Paşte fericit!”

*

CS Millenium: 99. Robert Miklos (n. 1999) / 2. Sinisa Sporin (1998), 6. Darius Buzdugan (1995), 4. Mircea Stupu (1997) – cpt., 5. Alex Cherecheș (1997), 10. Dorin Codrea (1997), 7. Michael Rosenblum (1988), 22. Bogdan Ferțu (2000), 20. Marius Călin (1989), 11. Claudiu Ghighilicea (1993), 14. George Beloescu (1991).

Au mai intrat: 3. Andrei Rus (n. 2000), 9. Radu Domşa (1994), 18. Alin Pricop (1999).

Rezerve: 29. Sergiu Narița (1981) – 21. Sebastian Stoica (1998), 17. Ovidiu Ștefănescu (1998), 19. Mădălin Grunță (1997).

ACS Șirineasa: 66. Bogdan Florin Miron (n. 1990) / 21. Ioan Neag (1994), 3. Marius Ioniță (1991), 5. Daniel Cornel Lung (1987), 17. Dudu Constantin Drugă (1990), 6. Eduard Frățilescu (1992), 99. Marian Stoenac (1993), 98. Nicolae Gunie (1998), 11. Marius Cioiu (1999), 80. Andrei Dragu (1999), 9. Cătălin Țâră (1994).

Rezerve la start: 1. Alin Sălăjan (1992) – 19. Ionuț Gruia (1999), 24. Denis Ispas (1993), 20. Mihai Iordache (1988), 10. Georgian Honciu (1989), 77. Constantin Horumba (1998) și 95. Constantin Cocină (1995).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.