Etapa a III-a în Interliga Națională pentru copii de 2007-2010, cu prima neprezentare

Etapa a treia a competiției de fotbal pentru copii Interliga Națională, structurată zonal la nivel național, s-a derulat în week-end, în absența prin neprezentare a formațiilor unei ”pepiniere” exponențiale din vestul țării dar și la nivel național, LPS Banatul.

S-a bifat așadar reuniunea de mijloc din parcursul de 5 turnee în zona de vest a țării, o nouă întrecere față de sezonul trecut la nivel național prin conturarea unui cadru de regularitate rezervat copiilor, sub denumirea Interliga Națională, cu 16 cluburi împărțite în 4 grupe în cazul formațiilor din județele Timiș, Arad și Caraș Severin, meciurile derulându-se la toate cele 4 generații, de 2007, 2008, 2009 și 2010, ca un preambul al campionatelor de juniori C, D și E.

minge

Reuniunile programate din două în două săptămâni au gazde prin rotație, jumătate dintre cele 16 cluburi participante fiind din Timișoara, și anume ACS Poli, ASU Politehnica, LPS Banatul, Juventus, Atletico, Junior, Galaxy și United, alte două din Timiș, mai precis ACS Dumbrăvița și Ghiroda, cinci provenind din județul Arad, și anume UTA, Atletico, Gloria, Viitorul și Academia Brosovsky, iar din Reșița, Mundo Sport și CSM Școlar.

Este vorba așadar de câte 24 de meciuri pprogramate pe etapă în cadrul unei categorii de vârstă, totalizând aproape 100 într-un week-end în ansamblul celor 4 grupe de vârstă. Cluburile se întâlnesc fiecare cu fiecare la toate cele 4 categorii de vârstă iar enumerarea rezultatelor între echipele acelorași grupări este în ordinea categoriilor de vârstă, începând cu 2007 și continuând cu 2008, 2009 și 2010.

În cadrul etapei a III-aîn organizarea Gloriei Arad, s-au disputat cvadruplele întâlniri…

Gloria Arad – Mundo Reșița 3-2 / 3-4 / 1-2 / 5-1;

Ghiroda – United Timișoara 0-6 / 2-3 / 2-2 / 0-4;

Gloria Arad – United Timișoara 3-3 / 2-5 / 1-5 / 0-9;

Ghiroda – Mundo Reșița 1-1 / 1-5 / 1-0 / 2-3;

Gloria Arad – Ghiroda 5-0 / 2-4 / 0-2 / 3-0;

Mundo Reșița – United Timișoara 2-3 / 5-3 / 0-1 / 3-6.

În organizarea lui Juventus Timișoara au avut loc alte 24 de întâlniri:

Juventus Timișoara – Academia Brosovsky 10-0 / 5-0 / 4-4 / 2-4;

ACS Dumbrăvița – Viitorul Arad 1-5 / 7-0 / 1-4 / 3-1;

Juventus Timișoara – Viitorul Arad 7-0 / 2-0 / 0-5 / 4-3;

ACS Dumbrăvița – Ac. Brosovsky 0-3 / 8-1 / 2-6 / 3-5;

Juventus Timișoara – ACS Dumbrăvița 7-1 / 1-1 / 1-2 / 2-1;

Academia Brosovsky – Viitorul Arad 0-1 / 4-0 / 0-3 / 4-1.

La Chișoda, în organizarea lui Junior Timișoara și în absența lui LPS Banatul, s-au jucat numai 12 meciuri:

Junior Timișoara – UTA 4-2 / 3-1 / 0-4 / 4-7;

Galaxy Timișoara – UTA 0-3 / 0-2 / 3-0 / 3-1;      

Junior Timișoara – Galaxy Timisoara 2-1 / 9-3 / 0-4 / 1-7.

În rest, în lumina neprezentării LPS Banatul, atât Galaxy Timișoara cât și Junior Timișoara respectiv UTA au în dreptul lor câte 4 rezultate favorabile de 3-0 la ”masa verde”, dar de fapt patru meciuri mai puțin jucate de copii.

Runda a IV-a se va derula luna viitoare:

12/13.11 ASU Poli Galaxy Timisoara United Timisoara Viitorul Arad
12/13.11 ACS Poli Timisoara Junior Timisoara Academia Brosovsky Gloria Arad
12/13.11 ACS Dumbravita LPS Banatul Atletico Timisoara Ghiroda
12/13.11 Juventus Timisoara Atletico Arad CSM Resita UTA

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Fotbal: