Etapă a oaspeților în Campionatul Municipal Timișoara. Atletico – ASU Politehnica II 3-3 (2-2): declarații Luță, Szabo + FOTO

Campionatul Municipal Timişoara a programat în această săptămână etapa a noua din tur, în care vizitatorii au pus piciorul în prag, obținând câteva succese și rezultate de egalitate.

Primul meci al rundei s-a disputat la începutul săptămânii, echipa secundă a divizionarei C de lângă Pădurea Verde învingând în fief-ul codașei, urmașă a cândva vicecampioanei naționale… CS FC CFR 1933 Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii II 2-5. Gazdele au cedat pe teren propriu în față elevilor pregătiţi de antrenorul-jucător Adrian Dobra, care a reuşit o ”dublă”.

Ca apoi alte două partide să se dispute în următoarele tot atâtea zile…

FC Auto – ACS Srbianca Giuchici 1-1, prin golurile marcate de Marian Trăiculescu (min. 50) pentru oaspeţi, respectiv Sorin Butaru, autor al egalării, cu 9 minute înainte de final.

CS Millenium II Giarmata – Albina 0-5 (0-3). Scor al etapei. Cele cinci goluri pentru liderul Albina au fost marcate de Dudan Barbu – două, Daniel Lazăr, Gabriel Marcu şi Ionuţ Grigore.

CSŞ Bega – Timişul Urseni 5-7 (5-2). Juniorii lui Dumitru Călin au condus cu trei goluri la pauză, ca apoi să fie depășiți de formația lui Marius Jurcuţ, întorcând surprinzător scorul de la 5-2.

Cristian Chevereşan a reuşit un hat-trick pentru Timișul, în contul căreia au mai marcat Petrică Cădărean şi Daniel Jurcuţ, câte o ”dublă”.

Cât despre meciul FC Chişoda – Timişul Şag II, nu a fost programat. Se pare că gruparea din Chişoda ar fi aruncat prosopul după înfrângerea suferită în etapa trecută la Albina, extrem de dezamăgită în ceea ce privește maniera de arbitraj. Urmează clarificările…

Iar ultimul meci al etapei s-a jucat astăzi de la ora 15 pe terenul Voinţa: Atletico Timişoara – ASU Politehnica II Timişoara 3-3 (2-2).

Studenţii au deschis scorul în minutul 14 prin Alin Ghiţă, din cădere, şutând cu dreptul în stânga portarului, după ce mingea a nimerit bara la şutul lui Diaconescu.

Avea să fie 0-2 trei minute mai târziu, Ghiţă înscriind cu capul din 6 metri, jos lângă bară, la centrarea de pe dreapta a lui Maliţa. Se părea că alb-violeţii vor face scor cu cei de la Atletico, dar ocaziile rarisime ale lui Diaconescu, Ghiţă şi Maliţa s-au răzbunat în minutul 36, când Cristian Dancia a înscris un eurogol de la 16 metri, reducând din diferenţă.

Iar bomba a venit înainte de pauză, când gazdele au reuşit egalarea prin golul lui Eduard Popescu din lovitură liberă de la 30 de metri, lăsându-l fără replică pe portarul studenţilor.

După pauză, tot ”violeții” au fost la timonă şi au reuşit golul trei prin Diaconescu, cu latul, din apropiere, la o centrare de pe dreapta a lui Căleanu, în minutul 69: 2-3. Dar până la urmă s-a încheiat 3-3, Atletico izbutind și a doua egalare.

Golul egalizator, semnat de același Dancia, scăpat singur spre poartă şi șutând de la 16 metri, pe lângă portar. De remarcat și debutul la seniori al jucătorului Vlad Ciocârlan, la 15 ani, fotografiat împreună cu tatăl său.

Au jucat următoarele formaţii…

Atletico: Alin Dabâcă – Nelu Ciocârlan, Zoltan Rada, Silviu Teodorescu, Alin Buzatu – Cristian Dancia (cpt.), Adi Bungău, Daniel Brândaş, Daniel Gazibara, Eduard Popescu – Ciprian Chiriac.

Antrenor: Constantin Luţă.

Au mai jucat: Darius Mihalka, Vlad Ciocîrlan, Caius Gîrbea. Pe raportul de arbitraj au mai fost înscriși Flavius Buţă, Paul Codrea, Iosif Rotariu şi Gheorghe Stănescu.

ASU Politehnica II: Sabin Rîcu – Victor Dăescu, Andrei Moşneanu, Robert Bodea, Alex Szabo (cpt.), Andrei Prodan, Ioan Crăciun, Ştefan Vîlşan, Alin Ghiţă, Adrian Diaconescu – Alex Maliţa.

Antrenori: Alex Szabo şi Alin Molcuţ.

Au mai jucat: Raul Perian, Iulian Căleanu şi Ioan Boiţiu. Pe bancă: Duşan Truţ și Armand Pătăşanu.

Constantin Luţă (antrenor Atletico): ”Noi jucăm de plăcere şi sunt mulţumit că am făcut egal, iar cu noroc chiar puteam câştiga. Mi-au lipsit Codrea, Rotariu, Stănescu, Iovanovici. Studenţii au echipă bună dar ratează foarte mult. Azi am avut şi noroc!”

Alexandru Szabo (antrenor ASU Politehnica II): ”Nu am ce să mai spun când ratăm şi cu poarta goală. Nu pot să concep, cum poţi rata din asemenea situaţii clare de gol şi nu gândeşti când scapi singur cu portarul… Și nu o dată, ci de trei-patru ori! Aţi văzut fotbalul cum te pedepseşte dacă nu îl respecţi… Ei au avut trei şuturi pe spaţiul porţii şi au dat trei goluri. Noi chiar ne-am bătut joc de fotbal…”