Etapa a XI-a din liga a patra. Rezultate şi marcatori în ”D” Timiș + FOTO: Cocoșul – Avântul 1-3

Patru victorii ale gazdelor, 3 ale oaspeților și două remize, acesta este bilanțul rundei a XI-a din eșalonul patru județean, etapă în care s-au înscris 28 de goluri, 16 de către amfitrioni. Rezultate şi marcatori…

De la ora 11 s-au jucat cinci partide, victoriile fiind împărțite, câte două de partea gazdelor respectiv vizitatorilor. Liderul s-a desprins după pauză pe arena ”Pavel Zagura”…

CS Cocoşul Orţişoara – CS Avântul Periam 1-3 (1-1).

Înainte de meci s-a păstrat un moment de reculegere în memoria părintelui Mihail Chimiuc, în etate de 89 de ani, care a trecut în eternitate, tată al antrenorului Gheorghe Chimiuc. În secunda 20, oaspeţii au deschis scorul prin Angelo Olteanu, ca apoi gazdele să egaleze în minutul 15, prin Deian Pecarov. După pauză, liderul a mai punctat de două ori, în minutul 65 prin Iulian Filip iar prin Răzvan Trandu spre final, în minutul 80.

Gheorghe Chimiuc (antrenor Cocoșul): ”Aş dori ca toate meciurile să se joace tot aşa de frumos, sportiv, cum a fost cel de astăzi, şi nu sunt supărat că am pierdut. Am întâlnit poate cea mai bună echipă, care şi-a văzut de fotbal. Nu spun că noi nu am jucat dar a fost un fotbal fără nici o zgârietură la gleznă, fără cartonaşe, a fost un joc între două echipe care au fost preocupate numai de fotbal. Ce să mai spun, am avut un arbitraj foarte, foarte bun! Dacă le aveam pe toate aşa, nu aş mai fi fost supărat niciodată. Am pierdut că ei au băgat-o în aţă, noi am ratat. Aşa-i în fotbal. Bun, bun, chiar foarte bun arbitrajul lui Manea…”

Marius Stanache (antrenor Avântul): ”Sincer, a fost un joc frumos, cu două echipe foarte bune şi echilibrate din toate punctele de vedere. Mi-a plăcut echipa lui nea Ghiţă, o echipă bine aşezată în teren, dar rezultatul i-a fost nefast. Îmi pare rău pentru el, dar la fotbal cine dă mai multe goluri, are avantaj… Azi am fost noi!”

Fotografii realizate de Cosmin Poenar

CS Phoenix Buziaş – ACS Voinţa Maşloc 2-0 (2-0).

Cele două goluri pentru nou promovata din Buziaş le-au marcat Sebastian Lobonea (min. 12) şi Nicolae Jula (min. 33).

AS FC Rapid Săcălaz – CS Unirea Sânnicolau Mare 2-2 (1-1).

Au marcat: Iulian Cojocaru (min. 5) şi Valentin Ilaş (min. 80), respectiv Andrei Cărpinişan în minutele 14 și 74. Arbitrul Raul Ciev a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă, de la oaspeţi pe Bogdan Pânzaru (min. 33), respectiv Ionuţ Todaşcă (min. 78) de la Rapid, ambii pentru cumul de cartonaşe galbene.

AS Peciu Nou – CS Millenium Giarmata 2-3 (0-2).

Marcatori: Alexandru Mureşan (min. 70, din lovitură de la 11 metri) și Gheorghe Schipor (min. 80), respectiv pentru învingători Raul Costescu (min. 10 și 47) şi Silviu Francescu (min. 22). Este prima victorie pentru retrogradata CS Millenium în deplasare din acest sezon din liga a patra.

CS Unirea Tomnatic – ACS Carani 2-1 (2-0).

Trupa lui Nicolae Căprărescu a deschis scorul în minutul 20 prin Roberto Artimon, ca apoi, şapte minute mai târziu, nouarul Şerban Crişan să dubleze avantajul pentru echipa sa, hotărâtor pentru câştigarea celor trei puncte.

Golul oaspeţilor a fost marcat de fundaşul Narcis Plută în minutul 78. Din minutul 80, gazdele au evoluat în 10 jucători, Şerban Crişan fiind eliminat pentru două cartonașe galbene.

Iar de la ora 15 s-au disputat ultimele patru jocuri ale etapei…

ACS Pobeda Star Bîşnov – CS Timişul Şag 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 62 de Valentin Grigore.

CSC Dudeştii Noi – AS Seceani 4-0 (2-0).

Cele patru goluri pentru trupa lui Valentin Miculescu au fost înscrise de Dan Roman (min. 23), Mădălin Livan (min. 34), Marius Damian (min. 72) şi Eugen Pistriţu (min. 78).

ASO Deta – CSM Lugoj 1-1 (1-0).

Daniel Fandel a deschis scorul în minutul 45 pentru ASO, iar cu cinci minute înainte de final Gakou Aboubacar a egalat pentru ex-divizionara C. Arbitri: Ionuţ Lefter – David Şvaia şi Dragoş Ghinea. Observator de arbitri Ioan Popa iar delegat de joc Traian Dejeu.

AS Progresul 1906 Ciacova – CS Universitatea de Vest din Timişoara 1-2 (0-2).

Ionuţ Vucea a deschis scorul în minutul 15, iar cu cinci minute înainte de pauză Florin Olariu a dublat avantajul pentru echipa sa. Gazdele au marcat prin Andrei Lazea (min. 77).

Programul viitor și clasamentul, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.