Etapa a XV-a a Campionatului Municipal Timişoara, cu contestaţii din partea liderilor fără victorie, care vor câştiga probabil la „masa verde”. Plus GALERIE FOTO, Rapid Săcălaz – Diniaş II 5-2 (3-0)

În Seria I, prima surpriză ne-a fost oferită de elevii lui Marius Oprea, care au reuşit să termine la egalitate 1-1, în deplasare cu liderul Millenium Giarmata II.

Localnicii au reuşit deschiderea scorului prin Andrei Dobra, în minutul 15, pentru ca mai apoi Sebastian Stoica, în minutul 31, să rateze o lovitură de la 11 metri.

La reluare, vizitatorii au egalat prin Ovidiu Ignea, în minutul 47, din 11 metri. Nemulţumit de acest rezultat, delegatul echipei de pe primul loc, Traian Dejeu, a contestat substituirea lui Anghelescu, de la FC Auto, care nu a fost înscris pe tabelul cu 15 jucători. În asemenea condiţii, gazdele au şansele lor de a primi trei puncte la „masa verde”. Tot în această serie, meciul CFR II – ASU Politehnica II nu s-a disputat din cauza terenului impractibil şi probabil va fi reprogramat.

Ultimul joc din această serie s-a disputat astăzi între Ripensia Primavera şi Avicola, elevii lui Cosmin Stan, care a şi marcat un gol, reuşind scorul etapei, 11-1. Au mai înscris Ionuţ Berescu, de 3 ori, Vlad Hozan şi Raul Simian, de câte două ori, Ioan Luca, Andrei Nechifor şi Bogdan Uţă.

LPS Banatul a învins în deplasare la echipa Luceafărul, cu 6-2, iar Electrica  a obţinut o victorie „afară”, 5-0 la CSS Bega.

*

Derby-ul Seriei a doua s-a disputat la Săcălaz, între ocupantele locurilor 1 şi 2, liderul Diniaş II şi gazda Rapid, pe un teren îmbibat cu apă. Ambele formaţii au depus eforturi considerabile iar după 45 de minute gazdele conduceau cu 3-0, prin golurile marcate de Daniel Păstrăvanu, de două ori, şi Gabriel Danciu.

La pauză, delegatul echipei oaspete a contestat substituirea unui jucător.

În mitanul secund, elevii lui Ilie Olaru au mai înscris de două ori, prin Florea Vulpescu şi Marian Danciu, reuşind o victorie cu 5-2. Pentru elevii pregătiţi de Alexandru Kuriaski au marcat Cornel Bud şi Ioan Bud, iar primul a mai ratat şi o lovitură de la 11 metri, în prima repriză. După terminarea jocului şi gazdele au contestat substituirea a doi componenţi de la gruparea vizitatoare.

Multe goluri la jocurile Srbianca –Tricoul II 9-5 şi Albina – Dragşina II 4-3. În plină desfăşurare a campionatului, cei de la Agronomia şi-au permis să amâne un al doilea joc consecutiv, cel cu Timişul Şag II. Frontiera a câştigat la „masa verde” meciul cu Sânmihaiu Român, întrucât aceasta s-a retras din campionat.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.