Falub, ACS Poli – Chiajna 1-3: ”În prima repriză am fost surprins de așezarea în teren a timișorenilor”

ACS Poli și-a diminuat în această seară drastic șansele de rămânere în Liga 1 după un eșec pe teren propriu în fața formației de care dispunea acasă cu 1-0 la ultima apariție din precedenta participare în elită, în ediția 2013/4, timișorenii cedând după pauză în duelul direct al vecinelor de clasament la startul partidei, 1-3 (0-0) cu Concordia Chiajna.

Falub (stânga)

Falub

Adrian Falub, antrenor al ilfovenilor desprinși acum la 5 puncte de învinșii lor de pe Bega, a admis la final că ”am obținut 3 puncte extrem de importante, împotriva unei echipe cu care luptăm direct pentru evitarea retrogradării. În prima repriză am fost surprins de așezarea în teren a timișorenilor, care puteau marca…”

Concordia a învins astfel în premieră în disputele directe din acest sezon cu timișorenii, bilanțul general fiind 4 1 2 1 5-4, favorabil la golaveraj ilfovenilor, care au avantajul rezultatelor directe în play-out, 0-0 la Chiajna și 3-1 pe Bega. ”În repriza a doua am echilibrat jocul și am marcat la puținele ocazii avute. Am fost mai pragmatici și am reușit să câștigăm după un joc nu prea strălucit. Nu e decisivă victoria, mai sunt 6 partide, însă am luat o opțiune importantă pentru cel puțin locul de baraj, având și rezultate directe mai bune cu Timișoara. Acum ne gândim și să ne salvăm direct!”

Concordia a reușit a treia victorie în deplasare în play-out, pe când ACS Poli se pregătește de o deplasare la CFR Cluj în Sâmbăta Mare, la o oră inumană dat fiind marea sărbătoare creștină, 19,30. Falub a mai opinat că ”Poli are un lot bun dar Grigoraș e de prea puțin timp la echipă, e greu să se impună rapid la o formație care are și probleme financiare”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.