Fără căpitanul Luchin acasă la deținătoarea trofeului. ACS Poli, cu FCSB pe Arena Națională, după 3 deplasări fără eșec

ACS Poli va demara joi seară pe Arena Națională o serie de 5 meciuri în nici 20 de zile pe 3 fronturi diferite, dintre care trei apariții în deplasare, revenirea după zece zile de pauză la întâlnirile oficiale fiind programată tocmai în ieșirea la tripla deținătoare la zi a trofeelor interne, FCSB, care își va începe astfel apărarea trofeului Cupei Ligii, odată cu faza sferturilor de finală.

Nou-promovata din Timișoara, calificată în sferturi după ce debuta în competiție în urmă cu 5 săptămâni cu un 1-0 acasă în dauna Petrolului Ploiești, se va alinia la București în urma unei a treia deplasări succesive fără înfrângere, 1-1 lunea trecută tot în Prahova, cu galben-albaștrii, la finele turului Ligii 1, ACS Poli ajungând să rămână fără eșec în deplasare din 21 august, și după un 0-0 pe Dinamo cu FC Voluntari respectiv o calificare cu 2-0 (2-0) la Pitești din 16-imile Cupei României cu CSM Râmnicu Vâlcea, 270 de minute în care a primit așadar un singur gol, astfel încât bilanțul general al bănățenilor în 2015/6 pe alte terenuri este 7 1 3 3 4-8.

Însă poate cel mai dificil test în deplasare este tocmai următorul, dat fiind postura gazdei FCSB de deținătoare a trofeului Cupei Ligii, adjudecat pe același gazon în urmă cu nici 5 luni, precum și dorința de revanșă a bucureștenilor pe frontul unei competiții eliminatorii după înfrângerea suferită în campionat la Timișoara, pe 13 septembrie, când Hernandez semna în ultimele minute unicul gol al serii de duminică în runda a X-a de Liga 1.

Alex Chipciu, depășit cu FCSB de ACS Poli la Timișoara, acum nici 5 săptămâni, la ”violeți” fiind prezent meci de meci în Liga 1 Claudiu Bel-Iordache dreapta), titular și în optimile Cupei Ligii

Alex Chipciu, depășit cu FCSB de ACS Poli la Timișoara, acum nici 5 săptămâni, la ”violeți” fiind prezent meci de meci în Liga 1 Claudiu Belu-Iordache (dreapta), titular și în optimile Cupei Ligii

Calificată din oficiu în sferturi, gruparea bucureșteană are de partea sa și bunul palmares cu victorii la zero în toamna lui 2013 în întâlnirile găzduite pe Arena Națională respectiv în Ghencea cu timișorenii, care vor fi nevoiți să se descurce joi și fără căpitanul Srgian Luchin, titular în ultimele 7 runde de Liga 1 în defensiva celor de pe ”Dan Păltinișanu”.

Fără înfrângeri în ieșirile peste munți cu Florin Marin pe banca tehnică, nou-promovata din Timișoara s-a dovedit totuși un oponent relativ greu de depășit grație organizării jocului, antrenorul celor de pe Bega arătându-se totodată încrezător că elevii săi nu au motive să fie covârșiți de semnificația unei deplasări pe Arena Națională, după cum a explicat astăzi după prânz: ”Am în lot jucători cu experiență, sunt fotbaliști care au la activ trofee câștigate. Eu sunt convins că nu vor fi probleme din acest punct de vedere.”

Dacă timișorenii se regăsesc în premieră în faza sferturilor Cupei Ligii, în chiar sezonul lor de debut în cea de-a treia competiție internă, în schimb Steaua a bifat un clar 3-0 în deplasare în aceeași fază din campania trecută, duminică 14 decembrie 2014, în Moldova, la CSMS Iași, marcatori fiind atunci Breeveld, în minutul 13, Rusescu (29) şi Toşca (64). Ulterior, bucureștenii tranșau cu un același 3-0 încă din manșa tur semifinalele cu Astra Giurgiu, în cele din urmă și câștigând ediția inaugural, cu 3-0 în finala cu Pandurii de pe 20 mai, când marcatori pentru formația antrenată pe-atunci de Constantin Gâlcă erau  Iancu, în minutul 3, din penalty, Chipciu (53) și Țucudean (66), roș-albaștrii impunându-se în alcătuirea Niță – Papp, Tamaș, Luchin, Latovlevici – Breeveld, I. Neagu – Chipciu, G. Iancu (62, Rusescu), Enceanu (46, Adi Popa) – Țucudean (74 Vâlceanu).

De victorii la zero au avut parte bucureștenii și în urmă cu două toamne în meciurile acasă cu ACS Poli, cel din 30 octombrie 2013, 2-0 în Ghencea, contând pentru optimile Cupei României, după ce pe 28 septembrie roș-albaștrii învingeau chiar cu 3-0, în campionat.

Cum spuneam, deplasarea la București va fi prima dintr-un șir de 5 apariții ale timișorenilor în numai 19 zile, ACS Poli mai având parte de un meci eliminatoriu și peste nici două săptămâni, marți 27 octombrie, de la ora 21, acasă cu Petrolul Ploiești, în optimile Cupei României. Gruparea de pe ”Dan Păltinișanu” va fi una dintre cele 4 prim-divizionare ce va evolua în faza a șaptea a Cupei pe teren propriu, cu acea ocazie urmând să-i întâlnească pe prahoveni pentru a treia oară în numai 7 săptămâni.

Aceste trasee alternative nu pot însă îndepărta toate gândurile de la bătălia pentru puncte din campionat, al cărui retur demarează la finele acestei săptămâni, ACS Poli fiind programată să joace luni de la ora 18, la Drobeta Turnu Severin, cu una dintre grupările strângătoare ale turului, Pandurii, care pleca învingătoare în iulie de pe malurile Begăi. Revederea spectatorilor din Timișoara cu cei în alb-violet e anunțată după cele două deplasări, mai exact vinerea viitoare de la ora 20,30, în jocul cu CFR Cluj din etapa a XV-a a Ligii 1 respectiv a doua din retur, după cele două apariții acasă urmând apoi o altă ieșire, luni 2 noiembrie de la ora 18 la FC Botoșani, într-un duel cu mare miză din zona nesigură a ierarhiei. ACS Poli va juca așadar joia, lunea, vinerea, marțea și apoi din nou lunea.

Primul pas este însă în București iar între deplasarea de campionat la Ploiești și meciul eliminatoriu cu FCSB timișorenii și-au mai testat forțele și într-un amical peste hotare, încheiat 0-0 în urmă cu 5 zile la Beograd, contra echipei FK Rad, clasată pe locul 11 în prima ligă din Serbia, partidă în care au fost încercați Kirschstein (din minutul 46, Smaranda) – Belu (min. 90, Mailat), Cânu (min. 46, Bocșan), Scutaru, Neagu – Sarmov (min. 46, Croitoru), Artean (min. 90, Sîntean) – Llorente (min. 46, Hernandez), Bărbuț (min. 46, Popovici), Goga (min. 46, Curtean) – Elek (min. 46, Rufino), așadar cu 7 înlocuiri la pauză.

”Jucătorii au răspuns bine la solicitări în această perioadă, am avut un meci de pregătire în Serbia. Partida amicală cu Rad și-a atins scopul, a fost utilă. Rad a fost un adversar bine organizat, agresiv și care ne-a pus destule probleme. În acest moment, echipa noastră arată bine!”, a explicat Florin Marin, care nu s-a putut baza la Beograd pe câțiva componenți, printre care și actualul căpitan, fost cândva în roș-albastrul stelist, aceștia neintrând în planuri pentru deplasarea la București: ”Luchin, Zicu și Poparadu sunt absenți, în rest toți jucătorii sunt valizi. Problema lui Luchin este cea apărută la meciul cu Iași, a avut probleme la cartilagii, a suferit o ușoară fisură. În acest moment, este intrat în program aproape normal, dar nu este 100% pentru jocul cu Steaua”.

Pe alte coordonate a fost săptămâna trecută Ovidiu Popescu, intrat pe teren în minutul 69 al partidei Luxemburg – România 0-1, din preliminariile Euro 2017 la categoria sub 21 de ani, internaționalul de tineret al celor din Timișoara preluând locul lui Nedelcu în jocul disputat vineri la Differdange, în urma căruia, prin golul lui Pușcaș din minutul 37, ”tricolori” lui Dulca și cu Boldor căpitan au ajuns la 9 puncte din patru partide, cu același bilanț ca și liderul Bulgaria. Următorul meci oficial al României U21 în Grupa 5 va fi pe 13 noiembrie, pe teren propriu, contra reprezentativei similare din Danemarca, fiind de așteptat ca Popescu să se regăsească din nou printre cei convocați.

Florin Marin, care a activat ca jucător în tricoul bucureştenilor din 1976 până în 1984, și care ca antrenor a întâlnit-o pe Steaua de 24 de ori, având acum 7 victorii, 8 remize și 9 înfrângeri în aceste confruntări, a savurat luna trecută și al treilea său succes la rând de pe banca tehnică în dauna roș-albaștrilor, mai exact pe 13 septembrie, când Hernandez i-a pricinuit campioanei unicul eșec în ultimele opt meciuri oficiale disputate în actualul sezon. ”Este un avantaj moral faptul că am învins în disputa din campionat, dar cred că Steaua pornește cu prima șansă. Este echipa campioană, cu jucători de calitate. De când am câștigat contra lor nu au mai pierdut, au un moral bun, evoluează pe teren propriu și este un meci cu miză deosebită pentru ambele formații. Se joacă la calificare, iar astfel de partide sunt diferite față de cele din campionat. Va fi un meci greu, pentru ambele echipe. Au jucători buni în toate compartimentele. De la mijloc în sus au jucători care pot să facă diferența. Orice echipă are puncte forte, respectiv puncte slabe. Este normal, nu există formație care să nu fie vulnerabilă în anumite poziții”, a mai remarcat Marin.

FCSB – ACS Poli Timișoara va închide joi 15 octombrie de la ora 21 faza sferturilor de finală ale Cupei Ligii, meciul urmând a fi difuzat în direct pe Digisport, DolceSport și LookTV, după ce primele 3 semifinaliste vor fi stabilite în încleștările Concordia Chiajna – ASA Tg. Mureș (miercuri 14 octombrie, ora 18,15), Dinamo București – CFR Cluj (14 octombrie, ora 21) și FC Viitorul Constanța – Astra Giurgiu (joi 15 octombrie, ora 18,15).

Despre succesul timișorenilor în faza calificărilor din optimile Cupei Ligii, desfășurată tot puțin după o pauză dată de două meciuri consecutive ale reprezentativei de seniori a României în preliminariile Euro 2016, puteți lectura conform consemnării LIVE TEXT de la ora respectivă: 1-0 cu Petrolul.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.