Fără nici o emoție, ACS Poli ajunge în finala Cupei Ligii după un nou succes cu ASA. Ultim act cu Dinamo

Cum era de așteptat după victoria din manșa tur de pe terenul adversarei, ACS Poli Timișoara s-a calificat în premieră în finala Cupei Ligii Adeplast, învingând și în returul de pe stadionul Dan Păltinișanu pe ASA Târgu Mureș tot la două goluri diferență: 3-1.

Așadar, după succese identice la limită, 2-1, cu Viitorul Constanța și Concordia Chiajna, ACS-ul a avut norocul să dea în penultimul act al întrecerii de cea mai slabă formație din liga întâi și a eliminat-o la capătul a două succese concludente, 4-2 și 3-1, cu scorul general de 7-3. Tot cu două victorii în semifinale s-a calificat în ultimul act și Dinamo, 4-1 și 3-1 (1-0) marți seară cu FCSB, câștigătoare a primelor două ediții.

Poli luase o opțiune serioasă de calificare în ultimul act la întrecerii, învingând la Târgu Mureș, pe 21 decembrie, cu 4-2. Artean, Drăghici, Llorente și Popovici au marcat golurile timișorenilor, în timp ce Ciolacu și Rus le-au ferit pe gazde de o înfrângere și mai categorică.

Cele două grupări se mai întâlniseră în aceast an, pe 10 februarie, în returul sezonului regulat. La capătul unui joc slab, disputat la Cluj, niciuna dintre competitoare nu a fost în stare să modifice tabela de marcaj.

Conștient de misiunea dificilă, aceea de a întoarce soarta calificării, Ilie Stan a trimis marți seara pe teren o formație în care și-au găsit loc jucători care au evoluat mai puțin. De partea cealaltă, Ionuț Popa a tratat cu seriozitate și manșa retur. Față de întâlnirea de sâmbătă, din Liga 1, cu liderul Viitorul Constanța, a efectuat cinci modificări în formula de stat, trimițând din primul minut jucători cu experiență. Astfel, în locul lui Străuț, Neagu, Artean, Popovici și Drăghici, tehnicianul bănățean a apelat la serviciile lui Cânu, Scutaru, Bărbuț, Popovici și Pedro Henrique. Atunci când rezultatul tranșase definitiv soarta calificării și-a permis luxul de a-i folosi pe juniorii Cosmin Bârnoi și Emanuel Vasi.

Mai mult, în ultimele minute, ”alb-violeții” au jucat și cu un om în minus pe teren, Poparadu părăsind terenul după ce se efectuaseră cele trei modificări, el resimțind dureri după intrarea hazardată a nou-intratului Andre din finalul primei reprize, francezul fiind iertat de cartonașul roșu.

Pedro Henrique: două goluri în 12 minute din prima repriză

Omul primei reprize a fost Pedro Henrique care a realizat „dubla” în mai puțin de un sfert de oră. Au fost primele reușite ale brazilianului din acest sezon al Cupei Ligii. El marcase primul gol și la precedenta întâlnire a ACS-ului pe stadioul Dan Păltinișanu, în acea victorie cu CSM Iași, scor 2-1, din campionat. Rezultatul final a fost stabilit de Cânu, după centrarea croatului Fucek, pasator și la primul gol al lui Pedro Henrique, fundașul timișorenilor mai înscrisese în acest sezon, tot în meciuri susțiute acasă, cu CFR Cluj, în campionat, și în 16-imile Cupei României, tot contra celor de la ASA Târgu Mureș.

A fost pentru prima oară în acest sezon când Poli are la pauză avantaj de două goluri. Până la pauză mai punctase de două ori în deplasarea cu CFR Cluj, dar atunci scorul primului mitan fusese 1-2, ardelenii reducând din diferență pe final de repriză din lovitură de pedeapsă.

De remarcat că reușita mureșenilor, realizată după o bâlbâiala a jucătorilor „alb-violeți” care nu au reușit să degajeze balonul departe de careu, a fost prima din 2017, în precedentele patru întâlniri nereușind să perforeze poarta celor de la Astra, ACS Poli, CFR Cluj și Voluntari.

Așadar, ACS Poli și-a luat revanșa în fața mureșenilor pentru eliminarea din Cupa României, după loviturile de departajare, și va evolua cu trofeul pe masa contra uneia dintre reprezentantele Capitalei, Dinamo sau FCSB. Succesul le crește moralul elevilor lui Ionuț Popa înaintea ultimei etape din sezonul regulat din Liga1, sâmbătă, când bănățenii vor juca iarăși acasă, de la ora 18, cu Concordia Chiajna.

ACS Poli Timișoara – ASA Târgu Mureș 3-1 (2-0)

Stadion ” Dan Păltinișanu”, marți 28 februarie, ora 20.

Au marcat: 1-0 Pedro Henrique (min. 16), a reluat din prima, din 6 metri, la colțul scurt, centrarea pe jos, de pe stânga, a lui Fucek; 2-0 Pedro Henrique (min. 27), șut în cross de la 14 metri, după ce săltase mingea peste Szasz; 2-1 Sin (min. 48), șut din voleu, din 14 metri lateral stânga, în vinclul în partea opusă, după o bâlbâială a fundașilor timișoreni, care nu au reușit să îndepărteze balonul din careu; 3-1 Cânu (min. 65), cu capul, din 4 metri, poziție centrală, după lovitura liberă de pe dreapta executată de Fucek.

ACS Poli: Straton – Scutaru (Străuț, 68), Cânu, Bocșan, Șeroni – Poparadu, Soljic – Bărbuț, Croitoru (c) (Bârnoi, 46), Fucek – Pedro Henrique (Vasi, 63).

Pe bancă: Curileac – Novak, Popovici, Drăghici.

ASA: Bolboașă – Dulap, Rougkalas, Szasz (Ciolacu, 60), Bucur – Ferfelea (Andre, 32), E. Dică (c), Petriș – C. Rus, Lemnaru, Sin.

Pe bancă: Moga – Balgiu, Bâtfoi, Velayos, Mendy.

Antrenor: Ilie Stan.

Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonașe galbene: Pedro Henrique (27), Străuț (69) – Sin (23), Andre (44), Dulap (58), Rougkalas (83).

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Mircea Orbuleț, Bogdan Velicu (București).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.