FC Chişoda, a treia trupă de podium învingătoare afară: 2-0

FC Chişoda a învins sîmbătă pentru a treia oară la rînd, impunîndu-se pe finalul jocului de la Şag, din runda a 30-a a Diviziei D Timiş, în faţa Timişului, rămasă cu un unic succes în ultimele 10 etape.

„După două jocuri bune a venit acest eşec, care ne-a amăgit pe toţi, jucătorii au fost foarte mîhniţi la final, dar se vede o relaxare de sfîrşit de campionat… Sper să-i fac să fie conectaţi pînă la capăt. A ieşit foarte prost pentru noi, a fost o evoluţia marcată de oboseala care şi-a pus foarte mult amprenta pe randamentulş băieţilor, în faţa unei echipe cu individualităţi, care şi-a fructificat oportunităţile create, în comparaţie cu noi, am avut 4 şanse unu la unu cu portarul dar n-am profitat, şi aici s-a făcut astăzi diferenţa. A fost un joc echilibrat, dar a contat oboseala acumulată după meciul de miercuri, faţă de Chişoda, care a jucat marţi, au fost mai odihniţi. Una peste alta, sunt dezamăgit”, ne-a spus la final Adrian Ianoşev, antrenor al Timişului, care n-a contat pe Palade şi Foldi, pierzînd totodată încă de la pauză, pe rînd, 3 jucători, cu toţii accidentaţi.

0-1 s-a înregistrat pe seama unui autogol al gazdelor, în minutul 75, după o incursiune a Chişodei în care Udrea i-a pasat pe stînga lui Berceanu, a cărui centrare foarte bună în gura porţii a fost înşelătoare pentru Timişul, iar minutul 82 a adus desprinderea: „cap” Udrea, după centrarea lui Berceanu.

Fără Gherman, marcator marţi, FC Chişoda a reuşit al doilea 2-0 la rînd, Adrian Rus, conducător al oaspeţilor, salutînd aportul defensivei: „Remarc jocul foarte bun al fundaşilor centrali Viţan şi Gavriluţă!”, adăugînd că „ne-am impus mai uşor decît ne-am aşteptat, meciul a fost la discreţia noastră. Comparativ cu FC Chişoda, care a avut două şuturi, Petruş şi-a creat 3 ocazii şi a avut o bară la care mergem pe mîna asistentului Botaş, avem încredere în el cînd a indicat faptul că balonul nu a depăşit linia porţii”.

Abu-Lebda şi Dochiţa, cu două şuturi, puteau înscrie pentru chişodeni, dar amfitrionii au avut şi ei parte de neşansă prin pierderea lui Sima încă de la pauză, accidentat şi înlocuit în minutul 46 de Vicea.

Timişul Şag: Ciobanu – Costea, Sima, Belenceanu (76, Matei), Miuţă – Petrescu (82, Bercea), Papadopol, Ianoşev, Boşca – Damian, Iancovici. Pe bancă: Mărgineanţu.

FC Chişoda: Sîrbu – Golea, Gavriluţă, Viţan, Vasîncă – Petruş, Glodean, Berceanu (Bulaichi), Udrea (Szofran) – Dochiţa, Abu-Lebda (Rus). Pe bancă: Safta.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.