FCSB, al doilea cel mai clar succes acasă al serii de debut în faza grupelor din UEFA Europa League

Doar Real Sociedad, 4-0 pe Anoeta cu Rosenborg, s-a impus mai detașat acasă joi seară la startul fazei grupelor în UEFA Europa League, FCSB fiind pe același palier al unui 3-0 în calitate de gazdă cu Atalanta Bergamo, care, la revenirea după 26 de ani în cupele europene, a surprins-o cu 3 goluri în 18 minute înaintea pauzei pe Everton Liverpool.

A fost o seară a etapei I dintre cele șase în faza grupelor cu 9 victorii ale gazdelor, opt rezultate de egalitate și 7 triumfuri în deplasare, printre învingătorii în propriul fief fiind și ocupanții locului 4 în Liga 1 înaintea rundei a zecea de campionat, ce demarează vineri seară cu două meciuri, FCSB dispunând cu 3-0 (2-0) pe Arena Națională de Viktoria Plzen, depășită de bucureșteni tot la 3 goluri diferență și tot în această vară și în manșa a II-a a turului III preliminar din Champions League, 1-4 în Cehia, după ce meciul tur se încheia 2-2 în capitală.

Vizitatorii au trosnit transversala prin Petrzela în minutul 19 dar doar un minut mai apoi Budescu a smuls un penalty pe seama lui Hajek în urma unei lungi lansări în adâncime pe flancul stâng, tot el transformând lovitura de la 11 metri, după care a dublat avantajul cu un lob în minutul 44, Alibec stabilind rezultatul final dintr-o lovitură liberă, după mijlocul reprizei a II-a, în minutul 72: 3-0.

În 11-le de start Niță – Benzar, Planici, Bălașa, Junior Morais – Pintilii, Nedelcu – Golofca, Budescu, Coman – Alibec, FCSB a pășit cu dreptul în Grupa G din Europa League, în care Hapoel Beer Sheva a dispus cu 2-1 de Lugano, elvețieni ce urmează a fi vizitați peste două săptămâni de bucureșteni, mai apoi în deplasare și în Israel, pe 19 octombrie.

Scorul serii pe teren propriu l-a stabilit așadar Real Sociedad, un record absolut în cupele europene pentru clubul basc chiar la debutul în faza grupelor, 4-0 (3-0) cu norvegienii din Rosenborg, Llorente și Zurutuza înscriind deja în minutele 9 și 10 iar jumătate dintre reușite fiind cu capul, iar tot în Grupa L s-a înregistrat și cel mai categoric succes în deplasare, Varda – Zenit 0-5.

Cu 3-0 acasă au învins și albastru-negrii de la Atalanta, pe Stadio Citta del Tricolore din Reggio Emilia, cei din Bergamo ridicând la 6 numărul aparițiilor consecutive fără înfrângere pe teren propriu în cupele europene prin golurile lui Massielo, Gomez și Cristante din minutele 27, 41 și 44 dar și la patru cel al eșecurilor pe linie ale portuarilor lui Everton în Italia. Iar tot în Grupa E s-a mai consemnat și Apollon – Lyon 1-1.

Iată și celelalte rezultate ale rundei inaugurale din faza grupelor Europa League:

Grupa A: Villarreal – Astana 3-1 și Slavia Praga – Maccabi Tel Aviv 1-0;

Grupa B: Dinamo Kiev – Skenderbeu 3-1 și Young Boys – Partizan 1-1;

Grupa C: Hoffenheim – Braga 1-2 și Istanbul – Ludogorets 0-0;

Grupa D: Austria Viena – AC Milan 1-5 și Rijeka – AEK Atena 1-2;

Grupa F: FC Copenhaga – Lokomotiv Moscova 0-0 și Zlin – Sheriff 0-0;

Grupa H: Arsenal – FC Koln 3-1 și Crvena Zvezda – BATE 1-1;

Grupa I: Marseille – Konyaspor 1-0 și Vitoria – Salzburg 1-1;

Grupa J: Hertha – Athletic Bilbao 0-0 și Zorya – Ostersund 0-2;

Grupa K: Vitesse Arnhem – Lazio 2-3 și Zulte Waregem – Nice 1-5.

Pe plan intern, etapa a X-a a Ligii 1 demarează astăzi cu Juventus București – FC Botoșani de la ora 18, urmat de la 20,30 de jocul CSM Poli Iași – FC Voluntari, prima întâlnire de sâmbătă fiind programată pe arena ”Dan Păltinișanu” de la ora 18: ACS Poli – Sepsi.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.