Finish în Campionatul Județean Timiș: neprezentări și goluri multe la evitarea retrogradării

S-a încheiat astăzi și Campionatul Judeţean Timiș, liga a V-a, din care au promovat încă de sâmbătă Avântul Periam, ACS Poli II şi Lorena Giarmata Vii, despre ale căror victorii la zero am relatat aseară.

Lorena Giarmata Vii

Ultima etapă a fost ceva mai liniştită şi fără probleme, dar tot s-au consemnat două neprezentări, și anume cea a echipei Voinţa Gruni, la Giarmata Vii, şi FC Bazoş, la Nădrag.

Seria I

Avântul Periam – Steaua Roşie Variaş 2-0 (0-0). Această victorie a adus promovarea gazdelor în liga a IV-a, echipa din Variaş cedând în partea secundă golurilor marcate de: Cristian Petric (minutul 57) şi Alin Uştvat (80). În ultimul minut de joc, Alin Gârz a ratat un penalty pentru vizitatori.

Mureşul Cenad – Unirea Jimbolia 6-0 (1-0). Fără antrenorul Iosif Harkai, plecat din ţară din motive personale, gazdele au reuşit cea mai categorică victorie acasă. Au punctat: Bogdan Wilheim (în minutele 33, 47 și 63), Cosmin Radu (48, 66) şi Samir Colompar (58).

AS Seceani – Plavii Delia Sâmpetru Mare 9-0 (3-0). Gazdele si-au jucat şansele cu sportivitate, conturând o victorie clară în dauna celor de la Sâmpetru Mare, pe care i-au trimis în ”Promoţie”. Au marcat: Simion Şchiopu, Adrian Roman – 2, Petru Călugăru, Marius Pop – 4 și Vasile Palkovacs.

CS Nuova Mamma Mia II Becicherecu Mic – Dacia Cărpiniş 8-0 (3-0). Trupa lui Elti Neagoe i-a învins categoric pe cei de la Dacia, care au scăpat de retrogradare, grație rezultatelor meciurilor directe cu contracandidații de la Sâmpetru Mare: 4-0 şi 1-1. Au marcat: Flavius Cionca – 4, Alexandru Costea – 3 şi Raimond Rusu, care a înscris golul cu numărul 100 pentru echipa sa, în minutul 91 Costea semnând reușita 101 pentru gazde.

Au retrogradat: Spartak Gottlob – care a fost exclusă din campionat, Unirea Grabaţ şi Plavii Delia Sâmpetru Mare.

*

Seria a II-a

Unirea Banloc – ACS Poli II Timișoara 0-1 (0-1). Trupa lui Cristian Contescu a reuşit o promovare de puțin în dauna celor de la Biled, chiar pe ultima sută de metri, după ce jucătorii Voinţei au condus ostilităţile mai bine de jumătate de campionat. Unicul gol al meciului a fost marcat de Cristian Bocşan în minutul 35.

Inter Foeni – Flacăra Parţa 1-2 (0-1). Cu această victorie, obţinută în deplasare, echipa din Parţa a încheiat campionatul pe locul trei. Au marcat: Gheorghe Sabău (minutul 4) și Bogdan Andriuca (60) respectiv Petre Paulescu (85).

AS Utvin – Solventul Timişoara 6-0 (2-0). Trupa lui Mircea Gogoaşă a terminat pe locul 11, cu o victorie în ultima etapă, după atâtea și atâtea insuccese. Au punctat: Alin Gruia – 3, Petru Ciobanu, Iulian Pleşcan și antrenorul-jucător Mircea Gogoaşă.

Voinţa Biled – Atletico Liebling 4-0 (2-0). Gazdele au ratat promovarea pe ultima sută de metri dar au rămas cu satisfacţia că alcătuiesc singura echipă neînvinsă în acest campionat. Cele patru goluri a fost marcate de: Alexandru Vlaic – 2, Mircea Goagă şi antrenorul-jucător Cornel Mihalache.

Millenium Giarmata II – Rapid Săcălaz 8-0 (4-0). În sfârşit, trupa lui Răzvan Leucă s-a impus la scor, dispunând de Rapid prin golurile marcate de David Josu – 3, Andrei Dobra – 2, Sebastian Stoica, Cristian Florea şi antrenorul echipei, care nu a putut sta departe de elevii săi decât o etapă, până când i-a trecut supărarea.

Au retrogradat: Diniaş – care s-a retras din retur, Sânmihaiu Român şi Moraviţa – ambele, excluse din competiţie.

*

Seria a III-a

Lorena Giarmata Vii – Voinţa Gruni 3-0 (neprezentare). Ediţia trecută a scăpat promovarea printre degete dar de astă dată, dând piept cu cei de la Lugoj, echipă secundă a Vulturilor pregătită de Cosmin Petruescu, Lorena a reușit elevarea mult dorită și așteptată de preşedintele clubului, Costel Baci, care s-a declarat dezamăgit de neprezentarea în ultima etapă a vizitatorilor.

Viitorul Ştiuca – Vulturii 2009 Lugoj II 0-1 (0-0). Obţinând încă o victorie, la limită în deplasare la Ştiuca, lugojenii au încheiat campionatul mai mult decât onorabil, pe locul secund. Unicul gol al meciului a fost marcat pentru elevii pregătiţi de Cosmin Petruescu în minutul 73, de către Denis Vânătu, din 11 metri.

Avântul Topolovăţu Mare – Real Dragşina 2-2 (2-0). Gazdele au condus la pauză dar mult nu a lipsit să cedeze pe final. Oaspeţii, pregătiţi de Leo Mocan, au folosit nu mai puţin de 8 juniori iar doi dintre aceştia au şi marcat primul lor gol într-un meci de seniori, Florin Ciontu şi Denis Bîc, ambii în vârstă de 16 ani, scuturând plasa Avântului. Pentru gazde au înscris Alin Stanciu şi Andrei Tomici. Cu acest egal, localnicii au scăpat de retrogradare.

Au retrogradat: Padeşul Nădrag, Meget Remetea Mare şi Chizătău, care a fost exclusă din campionat.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.