Flacăra Făget – Juventus Pişchia 1-1 (0-0)

Cosmin Stan, antrenorul-jucător al oaspetei din Pişchia, a menţinut deschisă lupta pentru promovare cu un „drept” egalizator de la 20 de metri, prin primul şut cu adevărat sănătos al Juventusului, expediat la exact un minut după expirarea timpului regulamentar de joc al derbyului etapei a XXXI-a a Diviziei D Timiş, unul dominat pe alocuri autoritar de gazda-lider, care n-a mai avut însă incisivitatea şi limpezimea pentru a se distanţa după reuşita căpitanului Telescu din penalty, în minutul 67, şi pe care ar putea-o costa handicapul rezultatelor directe cu urmăritoarea sa, 1-1 şi 0-0, în cazul unei sincope în finalul stagiunii, cu ocazia dificilei deplasări la Chişoda.

Cosmin Stan, mai retras în derby, ca închizător, a strâns echipa cu sârguinţă în jurul său, în grelele clipe de la 0-0, şi apoi a găsit resurse să mai şi egaleze. Jos pălăria în faţa mijlocaşului-antrenor în vârstă de 37 de ani!

Convenabilă Flacărei, remiza o menţine totuşi pe Juventus în plasa liderului, ba chiar oarecum o apropie, ţinând cont de avantajul luat la rezultatele directe prin egalarea reuşită de Stan.

Galben-albaştrii Flacărei au ars intens încă din startul derbyului cu miză de şase puncte, reluarea vârfului Boghian de la colţul lung, în minutul 2, în urma unei lovituri libere executate de Deac de la 24 metri lateral stânga ce a creat panică în careul lui Burtic, fiind invalidată pentru poziţia sa de ofsaid. Rămânea 0-0 dar focul era deja în jumătatea Pişchiei.

Debutul a fost fragmentat, cu destule faulturi la mijlocul terenului şi întreruperi ale jocului, pe alocuri tensionat, în nota mizei partidei, cu Flacăra mai mereu în atac, încercând infiltrări prin Boghian şi Gheju, luaţi în primire de fundaşii centrali Pop şi Hromei. Ilie, evoluând mijlocaş stânga, a fost însă cel care a creat panică pătrunzând în minutul 12 pe flancul drept, Burtic fiind însă providenţial în două rânduri, atât la şutul său, respins în lateral, cât şi la reluarea lui Deac din preajmă. Era minutul 12 şi Flacăra trecea pentru a doua oară pe lângă deschiderea scorului…

Liderul din Făget a ochit transversala în faza imediat următoare, lovitura liberă executată de Deac de pe flancul stâng fiind deviată din preajma careului mic cu capul, mingea căzând pe transversală. Insistentă în avanposturi, Flacăra şi-a continuat dominarea, rareori întreruptă de degajările sau în cel mai bun caz lansările cu mingi lungi ale pişchienilor, adresate pivotului Miculescu sau curselor lui Belciug pe stânga.

Bungău a executat corner după corner, Burtic a mai boxat balonul când cu greu avea altă variantă, iar Juventus încerca găsirea unui respiro, a unei oportunităţi de a temporiza iureşul liderei. Treizeci şi două de minute le-au trebuit oaspeţilor să expedieze un prim şut pe spaţiul porţii lui Iacob, unicul titular neîntrebuinţat până atunci în căldura dimineţii de mai, perfect plasat la lovitura liberă executată de Călin Bota. În replică, peste alte 5 minute, fundaşul căpitan Telescu îşi arăta colţii dintr-o mult mai periculos executată fază fixă, indirecta din aşezarea lui Bungău întinzându-l pe Burtic pentru a deturna torpila de la colţul lung. Şi încă un corner…

Următoarele minute au impacientat asistenţa partizană gazdelor de pe arena din Făget, fundaşul central Oberşterescu văzând primul cartonaş galben al jocului pentru un body-check ce a stopat din faşă una din rarele contre ale Juventusului, generată de un un-doi Burlacu – Miculescu, iar pe contraatacul ce a urmat loviturii libere neinspirat executată de Marcu gazdele solicitând în van un penalty în minutul 40.

0-0 la finele unei prime părţi dominată destul de clar de Flacăra, lipsită însă de acurateţea pasei finale de pe flancuri sau instinctul de gol la cele câteva şuturi pe poartă din apropiere, din poziţii ideale. Doar pentru câteva minute, cu ocazia unui prim corner al oaspeţilor, periculos executat de Bota, şi a unei centrări a aceluiaşi şeptar jucând în poziţie centrală, puţin în spatele lui Miculescu şi Belciug, Juventus a dat impresia că va echilibra oarecum disputa la reluare, dar odată ce Ilie a centrat în minutul 51 de pe stânga un balon pe care putea scrie gol, ce s-a plimbat prin careul mic păzit de Burtic, Boghian sosind cu întârziere la colţul lung, Flacăra şi-a reinstaurat autoritatea ofensivă, amplificată prin introducerea lui Alin Crişanov pe flancul drept, patru minute mai apoi, când Deac avea să fie repoziţionat cu folos pe stânga, în locul substituitului Ilie.

A fost însă mai întâi lovitura salvatoare de cap a lui Vali Miculescu, respingând din preajma propriului careu mic, la o lovitură liberă bine executată de pe dreapta în minutul 57, apoi şutul dintr-o bucată, pe lângă bară, al lui Bungău, servit de Crişanov, care se infiltrase prin dribling de pe dreapta, până în zona „D”-ului careului lui Burtic, iar în minutul 59 combinaţia pe zonă centrală a celor de la Flacăra, la finele căreia Deac n-a avut însă parte de legea avantajului, Costel Dobrişan dictând lovitură liberă în urma unui prim fault sancţionat cu cartonaş galben în dreptul oaspetei, acordat lui Claudiu Pop, care-l stopase pe Bungău. Erau minutele în care defensiva Juventusului scârţâia tot mai tare din balamale, rezistând însă chiar şi la poate cea mai mare şansă a liderului, în minutul 66, când Deac a şarjat din nou pe stânga, centrând spre colţul lung, unde, nemarcat, Crişanov n-a avut sângele rece să-l execute pe Burtic, care i-a respins înapoi în cale, veteranul preferând la a doua oportunitate ivită să aşeze balonul pentru Bungău, imprecis însă şi din centrul careului mare, mingea ştergând transversala.

Oare avea Flacăra să spargă totuşi gheaţa pe o vreme aproape caniculară sau ocaziile aveau să se răzbune? Răspunsul a venit peste nici 60 de secunde, într-una din rarele dăţi când Juventus a fost prinsă descoperită, Flacăra fiind vâlvâtaie pe stânga, pe o contră în mare superioritate, chiar patru contra unu, în cursul căreia Gheju a fost servit în poziţie de ofsaid, faza fiind continuată de Boghian, care, pătruns în careu şi driblând spre dreapta, a fost faultat cu preţul unui cartonaş galben de periclitatul Paul Burtic. Penalty. Telescu a transformat sec, în minutul 67: 1-0.

La cum cursese jocul, meciul părea jucat, Flacăra preluând binemeritata conducere şi având avantajul psihic al fructificării în cele din urmă a dominării pe alocuri insistente, şi nici măcar dubla înlocuire efectuată imediat de Juventus, cu introducerea lui Mihălceanu şi Argatu în locul unor jucători cu profil defensiv, şi anume Marcu şi Pop, ultimul în pericol de a fi eliminat în cazul sancţionării cu un alt cartonaş galben, nu lăsa impresia că s-ar fi schimbat datele problemei.

Însă, surprinzător, cu excepţia unei cursive acţiuni prin un-doi purtată în minutul 82 pe flancul stâng de inventivul Deac, Flacăra n-a mai avut aceleaşi şarje ofensive, şi nici atât ocazii, pâlpâind ceva mai stins şi permiţându-i în sfârşit Juventusului să lege una-două pase la centrul terenului, de unde Bota s-a infiltrat ideal pentru o pasă centrată decisivă pe care Miculescu poate ar fi fructificat-o în zilele sale de vârf, în minutul 85, o altă centrare uşor şutată de Bota, spre careul mic al gazdei, în minutul 87, după ce fusese deschis din zona centrală de antrenorul-jucător Stan, nefiind ajunsă de Miculescu şi juniorul Brânzan, introdus pentru impulsionarea prin prospeţime a încercărilor celor din Pişchia de a forţa un asalt final.

Şi aceiaşi jucători de calibru ai oaspetei fără puncte risipite în 2011, Călin Bota şi Cosmin Stan, au scos din joben la finele unei faze nu neapărat periculoase şi desăvârşit, când puţini se mai aşteptau, pe o încâlcită acţiune ofensivă din prelungiri, un gol egalizator ce a aruncat asistenţa din Făget în pragul disperării. Aşezare Bota, uşor, în lateral dreapta, şut dintr-o bucată Stan, de la 21 metri, la colţul lung, din dreapta lui Iacob: 1-1 pe ultima sută de metri. Era primul şut pe poartă al Juventusului în partea secundă, în care dacă n-a mai excelat la cornere, Flacăra tot s-a remarcat cu o canonadă de şuturi mai ales înafara spaţiului porţii.

Remiză ce lasă deschisă lupta ultimelor trei etape…

Sâmbătă 21 mai ora 11, stadion Făget, teren bun, timp frumos, spectatori: 950.

Au marcat: 1-0 Telescu (min. 67), din penalty, cu piciorul drept, tare şi pe centru, destul de aproape de firul ierbii, în dreapta lui Burtic, care a plonjat pe umărul stâng; 1-1 Stan (min. 91), cu un şut cu piciorul drept de la 21 metri, fără preluare, trasor în colţul porţii lui Iacob, în dreapta acestuia, fructificând pasa pe jos expediată din apropiere, de la 19 metri, de Călin Bota, în cursul unui atac poziţional al Juventusului, purtat pe flancul stâng.

Flacăra (antrenor Adrian Săvoiu): 1. Iacob – 2. Gălan, 4. Telescu (cpt), 99. Oberşterescu (78, 23. Năstase), 13. Ahriţculesei – 5. Glava – 10. Deac (90, 9. Popovici), 20. Bungău, 89. Ilie (55, 7. Crişanov) – 11. Gheju (82, 24. Raţiu), 19. Boghian.

Pe bancă: 12. Rădulescu – 3. Rahovan, 22. Burduhos.

Juventus (antrenor Cosmin Stan): 1. Burtic – 16. Ciobriş, 2. Pop (69, 17. Mihălceanu), 4. Hromei, 3. Marcu (69, 11. Argatu) – 5. Stan – 9. Burlacu (64, 18. Şofronea), 7. Bota, 8. Martin (cpt; 82, 14. Brânzan) – 10. Belciug, 15. Miculescu.

Pe bancă: 77. Caraiman – 6. Iosof, 13. Farcaş.

Cartonaşe galbene: Oberşterescu (39), Boghian (75), Gălan (85), Iacob (90) – Pop (59), Burtic (67), Hromei (72).

Arbitri: Costel Dobrişan – Andrei Nicolae-Chiţoiu, Petru-Marian Gaşpar. Observatori AJF: Ioan Mureşan, Gabriel Stoicovici.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.