Flacăra renaşte după pauză, de la 0-2, pentru primul succes în 2012

Flacăra Făget a cîştigat doar al cincilea meci acasă în acest campionat, obţinînd vineri după-amiază primul succes din 2012, 3-2 (0-2) cu Bihorul Beiuş, antepenultima clasată întorcînd aşadar rezultatul după pauză în faţa ocupantei locului 3, o echipă care colectase 15 puncte externe pînă la această ieşire.

Abiodun, la finele unui contraatac iscat imediat după pauză, şutînd pe sub portarul Bihorului, apoi atacantul Raţiu, pe o contră intrînd de pe stînga în zonă centrală, finalizată cu un şut sub bară, au refăcut terenul pierdut, ulterior rezerva Boghian smulgînd o infracţiune a oaspeţilor, henţ în careu, penalty-ul fiind transformat de Gălan, în minutul 70: 3-2.

Ghindaru, de la doar 6 metri, Zetoun şi Boghian au ratat alte ocazii într-o repriză secundă în care Flacăra s-a reaprins.

Abiodun a fost înlocuit datorită unei accidentări iar Raţiu a fost eliminat din joc pentru două cartonaşe galbene, în minutul 90, primite pentru un act de indisiplină, lovirea mingii după fluierul arbitrului, respectiv un fault.

Flacăra: Rădulescu – Furdean, Pistol, Ţuculea, Toma – Abiodun (Boghian), Gălan, Ilie (Voicu), Mihuţa (Zetoun) – Ghindaru (Demian), Raţiu. Pe bancă: Laurenţiu – Drăgan, Mateş.

Flacăra va evolua în runda a XXII-a la liderul ACS Recaş, într-un joc ce va avea loc vineri 20 aprilie, la ora 17. Pînă atunci, recăşenii evoluează mîine la Valea lui Mihai…

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Flacăra renaşte după pauză, de la 0-2, pentru primul succes în 2012

1. dumitrescu claudiu spune:

„FLACARA palpaie si reinvie,,,”articol scris de un analfabet amator incepator intr-ale jurnalismului care a vazut probabil meciul Avantul Poplaca-Prabusirea Santz Maguri si care habar nu are cum si cu ce anume se „mananca”fotbalul.Pai,dle Doru Raul D. sa lamurim cu exactitate lucrurile si sa informam corect pe.acei stimati suporteri ai echipei din FAGET care din vaste motive nu au reusit sa participe la acest meci : golul de 0-1 inscris corect in min.21 de Bogman,cel de 0-2 a lui Bode din min.43 a fost dintr-un ofsaid mare cat roata carului de pe Cer (vizibil de la Lugoj),dar inainte cu un minut,arbitrul nu a vrut sa lase avantaj pt.un fault,a oprit jocul la o faza de contraatac a Flacarei in situatie de 2 contra 1 si in loc de 1-1…Ceea ce s-a intamplat dupa pauza a fost ca baietii au inteles bine ca (avand in vedere si sarbatoarea Sf.Paste) trebuie sa joace,pe langa un rezultat bun,si pt.onoratul public spectator care venit in numar mare la stadion i-a sustinut continuu cu incurajari si aplauze.Golul de 1-2 a fost inscris de Zetoun in min.50 (nu de Abiodun,care negrotil si-a driblat pana si propria-i umbra fara nici un randament in folosul echipei).Zetoun nu a inscris „pe sub portar”ci in urma unei actiuni personale dupa ce a lasat 4 adversari pe drum sutand in coltul lung din stanga goalkeeperului (acesta a plonjat dupa minge,dar s-a recunoscut invins).Penaltyul nu a fost obtinut de Boghian ci de Adi ilie care a „innodat”2 fundasi oaspeti si sutul care a urmat l-a doborat la pamant pe cel de-al 3-lea care a cazut involuntar cu mana pe minge.Galan a transformat 11m pt.3-2 in min.81 (nu 70).RATIU a primit primul galben pt.proteste la neacordarea justificata a unui corner (nu pt.lovirea mingii dupa fluierul arbitrului),iar al 2-lea galben (urmat de cel rosu) a fost pt.o presupusa simulare de fault,dar nu a fost deloc asa pt.ca tocmai el a fost cel lovit intentionat fara minge de jucatorul cu nr.70 de la Beius ce trebuia eliminat automat).Cronicarii sportivi si toti supervizorii sa va luati dracului la voi ochelari cu dioptrii mari si cate un binoclu pt.a nu mai scrie porcarii si alte cele,iar ordinarii de arbitrii (niste ticalosi de mafioti imputiti,dornici de afirmare pt.interese proprii nu si in fotbal,permanent lacomi de bani cat de multi) sa faca practica la grupele de juniori ca sa-si vada lungul nasului si sa lase locul altora care sunt capabili si competenti,cu simt de raspundere,pt a „fluiera”la nivelul div.C,fara a-si bate joc de munca jucatorilor la antrenamente si banii investiti la echipa de generosii sponsori.

• Pruteanu spune:

Fa-te ziarist mai baiatule, comentariul tau e dublu cat articolul. Prietene, ai mari probleme cu nervii, ca sa nu spun cu capul. Vezi-ti de treaba ta si fa tu cronica meciului la tine la oi.

2. spartanul lugojean spune:

De multe ori in acest campionat echipa din FAGET a fost FURATA de arbitrii si cred ca daca ar fi fost arbitrata corect si cu putina sansa Flacara n-ar lupta acum pt evitarea retrogradarii! Oricum sper sa realizeze surpriza la Recas!