Florin Marin, 2-0 ACS Poli: ”În trecut au fost rezultate care n-au reflectat adevărul din teren. Sunt mulțumit de jocul echipei”

ACS Poli a stopat o serie de 8 apariții fără victorie în Liga 1 dar și un șir de 4 meciuri fără eșec al vicecampioanei pe loc de play-off ASA Târgu Mureș printr-un 2-0 (1-0) fără dubii, de fapt cel mai clar triumf al timișorenilor în campionat.

ACS Poli n-a câștigat în ultimele două jocuri acasă din Liga 1, primind câte două goluri. Bilanțul lui Marin acasă în campionat e 4 2 1 1 5-4

ACS Poli, a treia victorie la zero acasă în Liga 1 cu Florin Marin la cârmă, dar și cea mai clară: 2-0 cu ASA

Deschizând scorul la momentul oportun, în prelungirile dinaintea pauzei, o premieră ca nou-promovata să înscrie acasă în campionat în repriza I, ACS Poli a curmat și o serie de 3 meciuri fără succes pe teren propriu în Liga 1, serie începută tot prin marcarea a două goluri și tot cu Luchin autor al primei reușite, prin care egala la unu în minutul 47 al remizei 2-2 cu CSMS Iași.

Astăzi, căpitanul a deschis scorul cu capul, din careul mic, la stângul lui Hernandez dintr-o lovitură liberă obținută pe dreapta de Bărbuț, și astfel s-a pus temelia unui prim succes peste ”norma” de 1-0.

Salutat de antrenorul principal Florin Marin: ”Important este că am prestat un joc bun și că am câștigat împotriva unei echipe bune, pragmatice, care a și câștigat trofee. Puteam să mai înscriem, i-am surprins pe spații largi când s-au deschis dar am ratat din situații bune”.

Marin a prefațat deplasarea de marți la Craiova, unde ACS Poli va juca în etapa a XX-a de la ora 14, prin a explica: ”Scutaru și Elek s-au accidentat dar în momentul de față nu știu dacă vor lipsi la Craiova, unde vor reveni Belu și Curtean”.

Micșorând la 8 puncte handicapul față de a șasea clasată, ASA, care e pasibilă și de o depunctare, Florin Marin a rămas totuși circumspect: ”Am pierdut puncte importante după succesul cu Steaua și acum e greu să mai revenim”.

În privința lui Melinte, care a acoperit absența lui Belu-Iordache, suspendat, antrenorul a spus că ”e un jucător util, pe care l-am folosit pe mai multe posturi, e un sportiv de mare caracter, un profesionist 100%”. Iar în general, ”sunt mulțumit de jocul echipei, în trecut au fost rezultate care nu au reflectat adevărul din teren”, exemplificând prin recentul 2-2 la Astra.

Cât despre deplasarea de peste 3 zile, gazda ”Craiova are șanse la play-off, are jucători de valoare și un joc bun. Dar sperăm, la fel, într-un rezultat pozitiv…”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.