Fortuna Becicherecu Mic – ACS Fotbal Feminin Baia Mare 6-0 (3-0). Bănățencele păstrează șefia Ligii 1. Declarații Brîndescu, Ivasuc + GALERIE FOTO

Liderul după etapa inaugurală a Ligii 1 de fotbal feminin, Fortuna, a disputat sâmbătă la matineu primul meci acasă din noua ediție a elitei, în cadrul rundei a doua, impunându-se tot la zero, precum cu o săptămână înainte la Reșița, și păstrând astfel șefia clasamentului. Învingătoare cu 0-5 în Valea Domanului, timișencele au plusat astăzi pe ”Comunal”, fără a stabili însă și scorul etapei, în condițiile în care clujencele au câștigat cu 0-7 la Galați iar Heniu chiar cu 15-0 la Prundu Bârgăului cu AFC Fair-Play: ACS Fortuna Becicherecu Mic – ACS Fotbal Feminin Baia Mare 6-0 (3-0).

Liderul are și cele mai multe selecționate între cele 20 de fotbaliste convocate de Mirel Albon în reprezentativa de senioare a României în vederea ”dublei” din Grupa H preliminară, la Leuven cu Belgia pe 18 septembrie și cu Croația la Mogoșoaia în 22 septembrie, și anume 4 sportive, Codrescu, Deca, Dușa și Rus, pe când clujencele au 3 exponente la lotul național iar alte grupări ardelene, Heniu și Vasas Femina, câte două fiecare, în vreme ce 9 componente provin de la echipe de peste hotare.

Prima clasată a fructificat plusul valoric în condițiile avantajului terenului propriu, detașându-se încă din prima repriză în fața noii reprezentante a Maramureșului în Liga 1, ACS Fotbal Feminin Baia Mare, egală acasă în runda inaugurală celor de la Universitatea Alexandria, 2-2 sâmbăta trecută pe ”Viorel Mateianu”, fostul ”Dealul Florilor” din capitala de județ. În sezonul trecut, Independența Baia Mare a fost exponentă a Maramureșului în același eșalon, încheind turul pe locul 8, după eșecul pe teren propriu cu 2-5 din 1 decembrie 2019 cu Piroș Security, pe ”Comunal Recea” din Săsar.

În schimb un nou triumf categoric pentru elevele pregătite de Sorin Brindescu, băimărencele dând totul strict pentru a limita proporțiile scorului. Deschis deja în primul sfert de oră, în minutul 11, în urma unui atac pe dreapta purtat de Ienovan, care i-a pasat lui Rusu, centrarea acesteia pe jos fiind reluată din apropiere de Şodincă, lat pe jos lângă bara din stânga porții apărate de Szoke: 1-0.

În minutul 16, o fază la care oaspeţii au fost contrariați de ce arbitrul a acordat lovitură indirectă de la 6 metri, după ce Ionescu a trimis mingea ”acasă” şi portarul a prins balonul. S-a executat scurt, Ienovan pentru Rus, şut puternic pe jos lângă bară, dublând avantajul.

Încă un gol până la pauză, în minutul 37, când Nicoleta Deca a driblat şi goalkeeper-ul şi a trimis în poarta goală… 3-0.

La 10 minute de la reluare, gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri acordată pentru un fault comis în suprafaţa de 16 metri şi transformată în dreapta portarului de Larisa Grigore. Iar după alte 10 minute Claudia Bistrian a înscris cu capul din apropiere, în urma unei centrări perfecte a lui Neacşu, ridicând scorul la 5-0.

Simetria perfectă, norme egale pe reprize, a fost conturată cu nouă minute înainte de final, când Roxana Laura Rus a marcat tot cu capul, stabilind ”setul la zero” cu o ”dublă” pentru echipa sa.

Urmează deplasarea la Selena Șantierul Naval Constanța, peste două săptămâni, iar în etapa a IV-a, la început de octombrie, primirea clujencelor, și acestea cu punctaj maxim și fără gol primit. Rezultatele etapei, programul rundei viitoare și clasamentul Ligii 1 feminine, pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal.

*

ACS Fortuna Becicherecu Mic: 12. Cosmina Roșu – 7. Claudia Bistrian, 10. Cristina Codrescu (cpt.), 3. Cosmina Dușa, 6. Denisa Heisu, 20. Nadejda Colesnicenco, 13. Nicoleta Deca, 11. Larisa Grigore, 16. Bianca Ienovan, 23. Melisa Șodinca, 9. Laura Rus.

Antrenor: Sorin Brîndescu.

Au mai jucat: 15. Denisa Hațegan, 4. Anda Jivan, 24. Cristina Sucilă, 17. Shaira Pera, 5. Maria Neacșu.

Pe bancă: 1. Rebeca Pavel, 4. Sabina Scurtu, 18. Florina Abrudan, 26. Anca Dobai.

Baia Mare: 12. Krisztina Nagy Szoke (cpt) – 2. Doriana Ionescu, 5. Loredana Pop, 18. Camelia Daneliuc, 26. Raluca Dragoș, 22. Alexandra Buftea, 7. Laura Desmerean, 9. Dariana Indrei, 24. Mariana Cotos, 11. Cristina Palincaş, 95. Alexandra Lunca.

Antrenor: Liviu Ivasuc.

Au mai jucat: 28. Andreea Indrecan, 3. Gabriela Tiţiş, 20. Patricia Span, 21. Cristina Pasten, 6. Patricia Gavriş.

Pe bancă: 1. Vannesa Boloş, 94. Larisa Olar.

Au arbitrat un meci fără probleme Marius Omuţ (Satu Mare), Ludovic Zifceac (Oradea) şi Casian Bâlă (Arad).

Sorin Brîndescu”Am avut un prim meci pe teren propriu, ne-am pregătit bine și am reușit să facem un joc bun. Am deschis și repede scorul, iar acest lucru ne-a făcut să ne pierdem puțin concentrarea. Am avut momente în care nu am jucat la potențial maxim, dar jocul l-am controlat de la un capăt la celălalt. Felicit fetele pentru efortul depus, mai ales că a fost și foarte cald afară, și pentru victoria obținută”.

Liviu Ivasuc: Am fost o pradă uşoară pentru gazde, diferenţa a fost foarte mare între noi şi cei de la Becicherec. Sincer, au o echipă foarte bună. Scorul spune totul, chiar nu am ce să mai zic…”

La Arad, Piroș Security Arad – Carmen București 1-0 (1-0), unicul gol fiind marcat în minutul 6 de Nazlican Parlak. Oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 56.

Lotul României pentru ”dubla” din preliminarii iar mai jos fotografiile realizate de Iosif Canea la Becicherecu Mic…

Portari: Andreea Părăluță (Levante UD/Spania), Camelia Ceasar (AS Roma/Italia).

Fundași: Teodora Meluță (U Olimpia Cluj), Erika Gered (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Olivia Oprea (Villarreal/Spania), Andreea Corduneanu (Heniu Prundu Bârgăului), Cosmina Dușa (Fortuna Becicherecu Mic), Cristina Codrescu (Fortuna Becicherecu Mic).

Mijlocași: Anne Maria Bănuță (Stade Brestois), Ștefania Vătafu (RSC Anderlecht/Belgia), Mihaela Ciolacu (U Olimpia Cluj), Andrea Herczeg (Viktoria Haladas/Ungaria), Bianca Sandu (Diosgyori VTK/Ungaria), Nicoleta Deca (Fortuna Becicherecu Mic).

Atacanți: Laura Rus (Fortuna Becicherecu Mic), Ana Vlădulescu (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Florentina Olar (FC Nordjaelland/Danemarca), Andreea Laiu (Heniu Prundu Bârgăului), Cristina Carp (Fortuna Hjorring/Danemarca), Mara Bâtea (U Olimpia Cluj).

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.