FOTO. ACS Poli învinge în premieră în acest sezon la mai mult decât un gol avans acasă, printr-un autogol și un penalty pe începutul fiecărei reprize contra codașei Juventus

Prim-divizionara din Timișoara a încheiat în această după-amiază seria celor 3 meciuri găzduite pe ”Dan Păltinișanu” în maniera prin care o începea acum nici două săptămâni, tot cu o victorie la zero, dar de astă dată la mai mult decât un gol diferență, prima de acest gen pentru ACS Poli pe malurile Begăi în ediția 2017-2018. Trecând printr-un autogol și un penalty pe debutul fiecărei părți de ”lanterna roșie” Juventus, bănățenii și-au dublat avansul la puncte față de bucureștenii nou-promovați și au evadat momentan de pe locurile de retrogradare și baraj, peste Concordia la diferența de golaveraj și Gaz Metan cu un punct, periclitate care se înfruntă duminică după prânz.

Dacă nici împotriva ultimei clasate, atunci împotriva cărei echipe, era interogația dinaintea jocului inaugural al celei de-a doua etape a returului în faza play-out a Ligii 1, însă penultima clasată a șters întrebarea prin a câștiga pentru a doua oară la două goluri diferență în acest campionat, în urma unui victorios 0-2 conturat până la pauză la mijlocul turului la Mediaș, autorul ”dublei” de pe Târnave, Gabriel Vașvari, stabilind scorul final al partidei de astăzi de la ora 17 în minutul 49 prin a transforma un penalty, nu la prima ispravă de acest gen.

Vașvari a repetat astfel reușita înscrierii unui gol din lovitură de la 11 metri pe teren propriu, primul fiind la finele ultimei apariții acasă din retur, de consolare într-un 1-2 cu CSM Politehnica Iași, după ”dubla” în fieful găzarilor și egalarea semnată tot din penalty în minutul 37 al victoriei la Dinamo, din etapa a noua.

Tocmai Gabriel Vașvari s-a numărat între cei 4 noi titularizați față de eșecul acasă de vinerea trecută, 2-3 cu FC Voluntari, în care era unicul absent din 11-le de start comparativ cu cel aliniat contra Concordiei, suspendat fiind și înlocuit cu Enescu. Astăzi, Vașvari a revenit după indisponibilitatea în urma unei serii de 9 apariții ca integralist, în prima garnitură mai reintrând Străuț și Bîrnoi după câte 3 etape iar Țigănașu după mult mai multe, și pe fondul absenței lui Melinte și Șeroni. Pe lângă Enescu și Melinte, au mai cedat locul Ciucur și, pe poziția jucătorului sub 21 de ani, Haruț.

Iar meciul a început cum nu se poate mai bine pentru gazde pe căldura miezului de mai, autogolul căpitanului Wallace din minutul 6 reamintind de rapida deschidere de scor izbutită de ACS Poli și în etapa a patra din vara trecută la sosirea nou-promovatei bucureștene, contra căreia Munteanu înscria deja în minutul 9, pavând drumul spre primul succes acasă din actuala campanie, 2-1 (1-0).

Juventus se revanșa nu în retur, egalând atunci la unu în minutul 82, dar prin Elek în minutul 14 al jocului tur din acest play-out, acum aproape două luni, pe 16 martie, unul dintre motivele pentru care ACS Poli a abordat întâlnirea de astăzi de pe primul loc de retrogradare, vecină ierarhică a bucureștenilor.

Orice alt rezultat decât unul victorios în acest antepenultim meci acasă din play-out, înaintea celor de pe ”Dan Păltinișanu” cu Gaz Metan și Dinamo, ar fi complicat cu atât mai mult șansele de supraviețuire ale timișorenilor, dar așa, sărind momentan pe ultimul loc salvator și așteptând o combinație de rezultate favorabile în restul rundei a noua, ACS Poli poate spera la mai bine deja marți de la ora 18:30 împotriva celeilalte nou-promovate, la Sfântu Gheorghe, primă destinație între cele 3 rămase în calendar, și la Botoșani respectiv Chiajna.

Semnul ”1” nu reprezenta însă o certitudine după o rundă precedentă în care toate cele 4 jocuri din play-out au fost adjudecate de vizitatori dar și în condițiile în care timișorenii au pierdut acasă în turul grupei a II-a valorice iar Juventus a intrigat prin a strânge 7 puncte afară în etapele întrecerii din zona 7-14, față de cele doar trei pe teren propriu, și acelea cu ACS Poli.

Succesul de astăzi poate fi încurajator pentru Cânu și compania dar va însemna mai nimic în cazul în care nu va fi completat cu rezultate favorabile în cele 5 etape rămase de jucat, ACS Poli abia egalând cel mai subțire punctaj acumulat în primele 8 runde de o altă grupare din play-out, Concordia.

Greu de spus care ar fi fost filmul meciului dacă stângaciul Wallace n-ar fi scuturat plasa propriei porți după cornerul executat în minutul 6 de Munteanu, la care Cânu i-a făcut viață grea lui Gavrilaș. Căci, în continuare, conform previziunilor, duelul a fost tern și fără orizont, ba chiar cu o ieșire din carapace a ultimilor clasați, oferind însă prea puțin pentru a putea spera, prin lovitura de cap a atacantului Ciobanu, răspunsul venind din partea lui Drăghici, însă inexact în minutul 37. Iar puțin mai apoi, bătăi de cap pentru Adrian Neaga, titularul de altădată Țigănașu, care apărea ultima oară în primul 11 tocmai în acel 1-1 la Juventus, accidentându-se puțin înaintea pauzei tot la genunchiul operat și fiind înlocuit de argentinianul Oliva.

Anticipația lui Drăghici a dus la smulgerea penalty-ului din minutul 49, urmărind balonul respins de Gavrilaș la șutul lui Roman și fiind lovit de goalkeeper, iar ACS Poli și-a dublat avantajul tot în urma unei faze fixe, fără a înscrie însă și din acțiune, după ce Bîrnoi îl servea pe același Drăghici puțin prea în față în careu la scurgerea orei de joc.

Cealaltă jumătate rămasă a echivalat cu o procesiune tipică unui duel între ultimele două clasate, una uitându-se și în buletin iar cea din Colentina spre linia tot mai sumbră de clasament, premonitorie în cazul trupei lui Marius Baciu, care a oftat: ”Din nefericire, am făcut două greșeli mari. Două cadouri adversarilor! Același lucru l-am făcut și etapa trecută. Patru goluri care ne costă redresarea…”

Din tabăra gazdelor, Neaga a pledat semnalând că ”Timișoara merită! Felicit jucătorii, dau dovadă de caracter, știți problemele pe care le au… Fac un apel ca toți care pot, să ajute echipa. Am făcut un meci bun ținând cont că am avut un singur fundaș valid. Toți cei trei de pe linia de fund erau jucători cu experiență (n.n.: Melinte, Șeroni și Țigănașu), știam că dacă vom învinge ne vom schimba moralul pentru Sepsi. Sper ca în viitorul apropiat să ajutăm acești băieți pentru că merită! Dacă ei vor fi susținuți in continuare cred că Timișoara va rămâne în prima ligă…”

*

ACS Poli Timișoara: Straton – Străuț, Cânu – cpt., Raț – Munteanu (83, Ciucur), Artean, Vașvari, Țigănașu (43, Oliva) – Roman, Drăghici, Bîrnoi (67, Velcotă).

Pe bancă: Curileac – Haruț, Enescu, Zaluschi.

Antrenor: Adrian Neaga.

Juventus București: Gavrilaș – Dima, Wallace – cpt., Leca, D. Popescu – Balgiu (68, Petre) – S. Drăghici (56, Neacșu), Acolatse, Băjenaru, Nicoară (58, M. Constantinescu) – Ciobanu.

Pe bancă: Drăghia – Simion, Kardes, Ștefan.

Antrenor: Marius Baciu.

Cartonașe galbene: Bîrnoi (17), Roman (63). Arbitru: Cătălin Sorin Popa.

Clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice. Sâmbătă de la ora 13, FC Voluntari – Sepsi, iar duminică de la aceeași oră, Concordia – Gaz Metan. Dar mai întâi, în această seară, de la 21:45, în debutul penultimei etape din play-off, FC Viitorul – CSMS Iași.