FOTO. Aharoni de 4 ori pentru oaspeții ACS Poli II, Ghiroda 3 puncte

Rezultat împrumutat din polo pe apă sau tenis de câmp în Divizia D Timiș, vineri de la ora 17, ACS Ghiroda primind de la jucătorul de bandă dreaptă de 21 de ani Bar Haim Aharoni, împrumutat de la gruparea israeliană Maccabi Yavne, mai multe goluri decât încasase în precedentele 7 partide din retur, dar totuși câștigând și după ce Dochița i-a adus de două ori în avantaj pe elevii lui Paul Codrea: ACS Ghiroda – ACS Poli II 6-4 (2-2).

Primul joc al etapei a XXVI-a în liga a patra timișeană s-a disputat ieri după-amiază pe terenul din Giarmata Vii în prezenţa a peste 175 de privitori, care nu au avut ce regreta întrucât au asistat la nu mai puțin decât 10 goluri, într-un duel frumos și cu răsturnări de scor: 1-0, 1-2, 2-2, 2-3, 5-3, 5-4, 6-4…

După ce ambele echipe s-au studiat reciproc, morișca golurilor s-a stârnit spre mijlocul primei reprize și n-a mai contenit până în prelungiri.

Dochiţa a deschis scorul în minutul 19 iar oaspeţii au egalat prin Bar Haim Aharoni în minutul 24, ca tot tânărul israelian să înscrie și pentru 1-2, după care Pătraşcu a egalat la doi până la pauză.

Cei care au preluat conducerea la mijlocul reprizei a II-a au fost poliștii, cu prima reușită a mitanului secund, în minutul 67, când au trecut din nou în avantaj, cu 2-3, prin reuşita aceluiași Bar Haim Aharoni, însă au fost egalaţi de şutul puternic al lui Alexandru Bârsan, dar şi cu concursul lui Postolache, care a deviat mingea în propria poartă.

În minutul 70, Emanuel Pătraşcu a făcut ce a vrut cu apărarea adversă, a centrat în faţa porţii şi cu capul, de la 12 metri, Doichiţa şi-a adus pentru a doua oară echipa în avantaj, 4-3, reuşind dubla. Naidin, cu un lob de la 20 metri peste toată apărarea, inclusiv peste portar, a înscris pentru 5-3, la care același Aharoni – cel mai bun de pe teren la oaspeţi, a izbutit să și reducă din diferenţă şi totodată să-şi treacă în cont golul cu numărul 4, în minutul 82: 5-4.

Dar în minutul 93 rezerva Brian Filimon a stabilit rezultatul final, aducând o mare bucurie în tabăra gazdelor la fluierul final al arbitrului Neagoe, care a condus bine acest meci. Golurile lui Aharoni n-au fost așadar de ajuns, de înțeles după ce ACS Poli II primea în fiecare din precedentele deplasări din retur câte două-trei goluri. Normă dublată vineri.

Au jucat formaţiile:

ACS Ghiroda: Alexandru Dubou – Bogdan  Miheţ, Octavian Firuţ, Lucian Gavriluţă, Florin Gaidoş, Alexandru Albert (min. 8, Sebastian Budur), Leonard Naidin, Emanuel Pătraşcu (min. 75, Brian Filimon), Florin Dochiţa (min. 88, Valentin Danci), Cosmin Mancaş, Eduard Zele (min. 60, Alexandru Bîrsan).

Antrenor: Paul Codrea.

Pe bancă: Alexandru Ilie, David Berivoiescu şi antrenorul secund Vlad Bura.

ACS Poli II : Mario Contra – Denis Haruţ, Igor Jivcovici, Patrik Potoceanu, Cristian Podină (min. 80, Ionel Corjescu), David Pop, Bar Haim Aharoni, Alex Postolache (min. 85, Nino Gavruţă), Marius Croitoru (min. 75, Ioan Strein), Eduard Codrean (min. 69, Damir Totic), Andrei Sîntean.

Antrenor: Adrian Săvoiu.

Pe bancă: David Filip, Slagian Andreici şi Remi Ochea.

Arbitri: Daniel Neagoe – Alin Botaş, Bogdan Chiorpec. Observatori: Nicolae Pleşa şi Gabi Stoicovici.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.