FOTO. Campionatul Municipal Timișoara, Seria I: CFR II – ASU Politehnica II 2-6 (1-4)

Pe terenul de la Gara Mare, contând pentru etapa a XII-a din Seria I în Campionatul Municipal Timișoara, s-au întâlnit liderul ASU Politehnica II şi gazda CFR II, într-un joc încheiat cu o victorie la scor pentru trupa lui Angelo Foale, care a reușit o rapidă răsturnare de scor după ce a fost condusă surprinzător cu 1-0: CFR II Timișoara – ASU Politehnica II 2-6 (1-4).

Mult mai pragmatici, violeţii au trecut uşor de duşul rece, ceea ce nu le-a fost prea greu, dat fiind că temperatura a fost marți după-amiază de peste 22 de grade Celsius. Gazdele au deschis scorul după un sfert de oră, prin Chelbu, care a mai ratat de două ori după ce a driblat şi portarul, fără a izbuti însă să marcheze în poarta goală.

Codrea a marcat în minutul 17 dar golul a fost anulat eronat pentru ofsaid (vezi foto). Prodan s-a răzbunat şi a egalat două minute mai târziu, cu un şut la colţul lung, din flancul drept, de la 14 metri lateral stânga, bară gol şi 1-1. Ce mai fază a reușit apoi Marin, plecat spre poartă de la 45 metri, intrând în careu şi pasându-i pe jos în lateral stânga lui Biriş, care a ridicat scorul la 1-2.

Până la pauză, Panc, în minutul 41, şi Biriş, care a înscris din nou, au stabilit rezultatul după 45 de minute, 1-4.

În mitanul secund, nemulţumit de randamentul unor jucători care l-au dezamăgit, antrenorul Adrian Brazovan a efectuat 4 schimbări, iar jocul gazdelor a devenit mai satisfăcător, chiar dacă au marcat numai un gol, în minutul 73, prin Janai, care a fost peste aşteptări.

Pentru violeți au marcat Patrick Peter în minutul 66 şi Marin (min. 72). În minutul 75, Lăzău, foarte nervos fiind, a fost eliminat pentru bruscarea lui Marin, iar acesta s-a ales cu un avertisment pe care nu îl merita.

Prezenţa pe banca tehnică a violeților a lui Sergiu Iorgovan i-a bucurat pe ceferiştii prezenţi în tribună, care l-au aplaudat. Iar Sergiu Iorgovan ne-a dat vestea bună că a început pregătirile de ieri la Baza II UPT, cu ASU Politehnica.

Tot marți s-a mai jucat Luceafărul – Raris Timişoara 0-0 şi Electrica Timişoara – LPS Banatul Timişoara 5-1.

*

CFR II Timișoara: Sîrbu – Schmidt, Drăghicescu, Birău, Gaşpar, Iovanovici, Lupu, Janai, Draşcovici, Chelbu, Negoiţă.

Antrenor: Adrian Brazovan.

Au mai intrat: Dance, Elceanu, Miheş, Lăzău.

Pe bancă: Bălan, Floari, Apostol.

ASU Politehnica II: Şerban – Radovancovici, Ugocian, Romaş, Damian, Codrea, Peter, Marin, Prodana, Biriş, Panc.

Antrenor: Antonio Foale.

Au mai jucat: Lefter, Sas şi Novovovici.

Arbitri: Graţian Todorescu – Denis Mihăescu şi Marius Talpoş.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.