FOTO. Câștigător în avans al Seriei de Vest în Liga Elitelor U17, LPS Banatul pierde acasă la final

Campioni în avans ai Seriei de Vest în Liga Elitelor U17, odată cu succesul repurtat în ultima deplasare, cu 1-2 la CFR Cluj pe 21 aprilie, juniorii B de la LPS Banatul au încheiat returul prin a pierde astăzi de la ora 14 în apariția finală acasă, ceea ce nu le încurcă socotelile înaintea semifinalelor la nivel național dar și a finalei Cupei României U17: LPS Banatul Timişoara U 17 – CSJ Ştiinţa Craiova U 17 2-4 (1-3).

Din contră, LPS Banatul U17 a încheiat sezonul regular în Liga Elitelor cu excelentul bilanț 16 13 1 2 68-14 40 de puncte, urmată pe podiumul Seriei de Vest de AFK Csikszereda și U Craiova 1948 CS, care vor juca sâmbătă respectiv duminică în deplasare în runda finală a returului, a 18-a.

Astăzi a fost programată etapa a XVII-a, în care timișorenii au jucat cu o altă formație din Bănie, parte a unui cuplaj juvenil în al cărui prim ”episod” au pierdut tot gazdele de la LPS Banatul. Și mai clar s-a detașat în Seria de Est formația Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi, FC Viitorul, urmată pe podium înaintea încheierii returului de FCSB și ACS Centrul de Performanță Rapid.

Pentru junii lui Cristian Petcu a fost vorba despre o rară înfrângere, pe teren propriu, într-un meci în care bănățenii au folosit numai jucători care au evoluat mai puțin în cursul campionatului, rezerve fiind, fără a se ridica astăzi la nivelul titularilor, care au urmărit meciul din tribună.

Au marcat pentru craioveni Doru Faina în minutele 6 și 40, Daniel Croitoru (min. 32) şi Daniel Grădinaru (min. 74), Marjan Maric egalând pentru LPS Banatul în minutul 18 iar Gheorghiţă Bostan reducând din handicap în minutul 72.

LPS Banatul: Alex Dogaru – Mădălin Sturzu, Bogdan Siminiceanu, Cosmin Gladun, Adrian Ilie, Andrei Olaru, Marius Simedru, Eduard Tismănar, Marjan Maric, Denis Tymoș, Claudiu Ciobănică.

Antrenor: Cristian Petcu.

Au mai jucat: Eduard Amariei, Patrick Vegh, Branislav Rajlic, Milan Pantea şi Gheorghiţă Bostan. Rezervă: Ştefan Casian.

Ştiinţa CSJ Craiova: Ionuţ Ogarcă – Marco Neţoiu, Toni Dicu, Gabriel Ciuculete, Daniel  Croitoru, Doru Faina, Bogdan Firu, Denis Prunaru, Andrei Pîrvu, Alexandru Mitru, Bogdan Sucitu.

Antrenor: Radu Vitan.

Au mai jucat: Antonio Miuţescu, Daniel Grădinaru, Radu Pădureţu, Daniel Ogică, Ion Dogaru. Rezerve: Vlăduţ Voinea și Andrei Toma.

Au arbitrat: Laurenţiu Ciuchită – Ludovic Zifceac şi Marius Matica (toţi din Bihor).

În deschiderea cuplajului de juniori, de la ora 12, LPS Banatul Timişoara U 19 – ACS Poli Timişoara U 19 1-7 (1-3), în etapa a XVII-a și penultima a returului în Seria 7 din Campionatul Național de juniori A.

După ce au reuşit deschiderea scorului prin Cristian Mutaşcu, în minutul 7, gazdele au încasat nu mai puţin de şapte goluri, Cristian Belu marcând de patru ori pentru lider, în minutele 26, 38, 44 și 81, iar Nafi Iseini în minutul 67, David Covaciu în minutul 83 şi Cosmin Buga în minutul 87.

LPS Banatul Timișoara: Darius Ruxanda – Denis Ilinca, Vlad Rusu, Narcis Plută, Denis Giura, Andrei Corjuc, Andrei Băloi, Darius Axinte, Denis Mihociu, Vlad Degău, Cristian Mutaşcu.

Antrenor: Flavius Nastor.

Au mai jucat: Denis Szianckovics, Eric Denes, Alexandru Popa, Daniel Stanciu și Paul Andrieş. Rezervă: Vlad Vasian.

ACS Poli: Constantin Mosoarcă – Sergiu Românu, Iulian Mirescu, Alexandru Taşcă, Cristian Belu, Velco Iovancovici, Marco Buga, Robert Ursu, Nafi Iseini, Rami Badacod, Antonio Manolache.

Antrenor: Pavel Velcotă.

Au mai jucat: Flavius Marc, David Covaciu, Cristian Gavrilă, Dănuţ Mitre.

Rezerve: Alin Bordianu, Cosmin Tărtău, Gabriel Mihai.

Au arbitrat: Adina Popa (Satu Mare) – Ludovic Zifceac şi Marius Matica (ambii Oradea).

Fotografii realizate de Iosif Canea la meciul juniorilor B…

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.