FOTO. Cu buza spartă, centralul înlocuitor Gaitin fluieră în… pauză sfârșitul lui Auto – Electrometal. Violențe la startul returului Campionatului Municipal Timișoara

Campionatul Municipal Timișoara a demarat în retur sub cele mai rele auspicii, un joc din cadrul Seriei I, FC Auto – Electrometal, fiind întrerupt la mijlocul său în urma unor acte de violenţă ce nu-și au locul pe terenul de sport. La scorul de 1-0, arbitrul Claudiu Gaitin, cu buza spartă, a pus punct unui meci scurtcircuitat de o atitudine reprobabilă de pe margine…

La începutul acestei săptămâni a demarat returul Campionatului Municipal Timișoara iar capul de afiş al etapei a fost conturat de meciul de pe arena FZB, disputat miercuri după- amiază de la ora 16 între ocupantele locurilor 3 şi 2 în clasament, gazda Auto, cu 19 puncte, şi oaspeţii de la Electrometal, cu 24 de puncte.

Ca primă surpriză, în locul arbitrului de centru Vasile Diac s-a prezentat la joc Claudiu Gaitin, care a ajuns să conducă însă numai prima parte a jocului.

Meciul a început într-o notă de echilibru, glisând încet, încet spre o uşoară dominare a oaspeţilor, care şi-au creat câteva situaţii favorabile de a marca, stinse însă treptat.

Gazdele au deschis scorul în minutul 36, după ce Tudorache a centrat de la 25 de metri lateral dreapta, din lovitură liberă, expediată înalt în careu, de unde mingea a fost respinsă cu capul de fundaşul Istrate și a ajuns la Oprea, acesta, cu un şut năpraznic de la 14 metri, pe mijlocul porţii, deschizând scorul.

În minutul 44 au urmat însă scene reprobabile, derulate în urma unei faze petrecute la centrul terenului, unde un jucător al grupării gazdă a ţinut mingea între picioare, căzut fiind la pământ. Arbitrul a oprit jocul şi a acordat eronat lovitură liberă pentru FC Auto, când trebuia de fapt să acorde lovitură liberă indirectă pentru vizitatori, de la care nouarul Adrian Șomănescu a fost avertizat cu cartonaş galben, pentru proteste.

De pe margine a intrat în teren Tibi Butură, care era nu înscris pe raportul de arbitraj, delegat al grupării Electrometal fiind fiul său Adrian Butură, iar tatăl s-a repezit la centralul Gaitin și chiar l-a bruscat, cu ambele mâini şi palma în plină faţă, după care acelaşi Tibi Butură s-a răfuit şi cu arbitrul asistent Cristian Pleşa, care îi sărise în ajutor colegului său, pentru a-l apăra.

După ce s-au calmat spiritele, corect, centralul l-a poftit în tribună, Butură fiind condus în afara terenului de oamenii de ordine. Apoi, chiar dacă nu s-a auzit fluierul de final al primelor 45 de minute de joc, arbitrii au plecat la vestiare. De unde au revenit cu o surpriză, după 10 minute de pauză.

Jucătorii ambelor echipe au aşteptat în teren brigada de arbitri, care a revenit pe suprafața de joc, ajungând în dreptul celor două bănci de rezervă şi fluierând… şfârşitul întâlnirii, spre stupefacția generală, cu motivația că Gaitin are buza spartă în urma loviturii primite înainte de pauză.

Jucătorii au fost nemulţumiţi de decizia centralului, exprimându-și dorința să joace și în continuare, dar în final n-au avut de ales și s-au conformat. De la un gest necugetat și necontrolat al unui delegat care n-avea ce să caute în a-şi face singur dreptate, la un final înainte de limită al unui meci din debutul returului.

Are cine să judece greşelile de arbitraj, așa încât, în calitatea sa de delegat al unui colectiv tânăr și la rândul său părinte al unui june sportiv, Tibi Butură ar trebui să cugete adânc la cele iscate…

În prima parte a meciului au evoluat următorii jucători:

Auto: Kele – Pescar, Butaru, Oprea, Tudorache, Buda, Ovidiu Ignea, Ghiorbe, Birău, Băluţă şi Luminosu.

Antrenor: Laurenţiu Ignea.

Pe bancă: Spătaru, Gongianu, Mareş, Lungu, Rus, Truţ şi Gulyasy.

Electrometal: Timiş – Istrate, Lovaszi, Isacov, Șomănescu, Popovici, Ursu, Homoşdean, Bisi, Bud şi Matiş.

Delegat: Adrian Butură.

Pe bancă: Orbulescu, Hudac, Caraiman, Şchiopu şi Voinea.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Cristian Pleşa şi Cătălin Avădanei. Observator: Victor Ţig.

Tot miercuri s-a mai jucat și Timişul Albina – AS Carani II 3-1. Programul etapei și ierarhia, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.