FOTO + declarații din Cupa României: AS Fortuna Becicherecu Mic – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-4 (0-1)

Ca nou-promovată în eșalonul patru, este greu să joci primul meci oficial din noul sezon împotriva unei echipe din liga a treia, ceea ce ar putea concluziona câştigătoarea finalei fazei judeţene a Cupei României, AS Fortuna, care, astăzi de la ora 17:30, pe propriul teren din Becicherecu Mic, a primit în faza I a întrecerii eliminatorii la nivel naţional vizita unei formații mult mai pragmatice, care a ştiut cum să taxeze adversarul.

După câteva ocazii, consemnate mai ales în contul gazdelor, de exemplu în dreptul lui Dan Roman deja în minutul 5, cu un şut din 10 metri lateral la colţul scurt, prins de Gakos cu dificultate, dar și prin Anagor în minutul 12, singur în careu, șutând din 10 metri iar Gakos deturnând peste transversală, la care replica divizionarei ”C” s-a făcut simțită prin Baranyi cu un şut de la 17 metri, respins de portarul Culda cu mare dificultate, în minutul 40 a venit și deschiderea scorului, semnată de Cosmin Saizu: 0-1.

La pauză, elevii lui Remus Steop erau în avantaj, dar putea fi chiar și 0-2 trei minute mai târziu, când şutul lui Jichici a nimerit bara la rădăcină, în stânga lui Culda.

După pauză, tot oaspeţii au marcat alte trei goluri, rezolvând ecuația calificării în turul secund.

Două au fost reuşite de ”puncherul” Alexandru Baranyi, în minutele 55 şi 68, mai întâi cu capul la o centrare a lui Jichici de pe flancul drept, iar apoi scăpând singur cu portarul, pe care l-a învins cu un şut pe jos.

La 0-3, calificarea era ca și jucată, dar scorul a luat și mai mari proporţii în minutul 77, când Jichici nu a iertat şi a marcat cu un şut pe jos pe lângă Culda.

Un duș rece în plină vară pentru Fortuna, rămasă și în inferioritate numerică, Bogdan Miheţ fiind eliminat pentru două cartonașe galbene. Palidă consolare, golul de onoare al amfitrionilor a fost marcat de noul intrat în teren Dragoş Croitoru, cu cinci minute înainte de final, dar era prea puțin și prea târziu. N-a fost ziua Fortunei, ci a vizitatorilor din eșalonul superior, singurii din județul Timiș triumfători în turul I…

*

AS Fortuna: Alin Culda – Bogdan Miheţ, Robert Szalkai, Costel Zurbagiu, Radu Zoran (min. 65, Dragoş Croitoru), Ifeany Anagor, Mihai Vîrşog, Andrei Hodiş, Sorin Oneţ, Adrian Negruţ, Dan Roman (min. 68, Ionuţ Roman).

Antrenor Vasile Luţă.

Pe bancă: Răzvan Ungureanu, Andrei Terec, Florin Pădurean.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Markos Gakos (min. 75, Andrei Filip) – Marius Semeniuc, Lucian Gavriluţă (min. 46, Darius Buzdugan), Denis Hotca, Andrei Horcea, David Berivoescu, Marco Giuricici, Cosmin Saizu (min. 80, Damir Totic), Raul Mureşan, Alexandru Baranyi, Petru Jichici.

Antrenor Remus Steop.

Pe bancă: Andrei Holovcici.

Au arbitrat: Daniel Vărzan – Alexandru Ilie şi Daniel Humiţa.

La cald…

Vasile Luţă (antrenor AS Fortuna): ”Într-adevăr, este o înfrângere prea severă, iar dacă nu dai gol întotdeauna ocaziile se răzbună, fotbalul se joacă pe goluri. După părerea mea echipa a jucat foarte bine în prima parte a jocului, şi în a doua, până la eliminarea lui Miheț. Chiar nu ştiu de ce l-a dat afară arbitrul, eu chiar l-am întrebat, ai înjurat, nu, nu am spus nimic, şi l-a eliminat. Este o înfrângere dureroasă dar asta e, mergem mai departe, ne pregătim pentru campionat, asta contează cel mai mult. Eu doresc să-i felicit pe băieţi pentru modul cum s-au prezentat astăzi, chiar dacă au pierdut. Am avut neşansă la gol, chiar am avut multe ocazii, nu am ştiut cum să le fructificăm şi, aţi văzut, s-au răzbunat împotriva noastră. Oaspeţii noştri, la primele şuturi la poartă, au marcat gol şi asta a fost!”

Remus Steop (antrenor principal CSC Ghiroda și Giarmata Vii): ”A fost un meci bun, primul meu joc oficial la echipă. de când am preluat-o. Mă bucur că băieţii au jucat astăzi bine, mă bucur că au câştigat împotriva unei echipe foarte bune, care ne-a pus probleme, au avut ocazii mari. Nu au înscris, noi am fost mai pragmatici în anumite momente, am fost mai lucizi în momentele de finalizare şi am reuşit să câştigăm cu un scor zic eu prea sever. A fost un arbitraj corect, un joc fără probleme, un joc foarte bun zic eu pentru noi. Noi încă suntem într-o perioadă de pregătire şi mă mulţumeşte ce s-a întâmplat în jocul de astăzi, felul cum au avut atitudine şi voinţă de victorie, pentru care eu îi felicit. Cred că uşor, uşor vom face o echipă care să ne bucure văzându-i jucând fotbal. Următorul meci, peste două zile, acasă, un amical cu o echipă din liga a patra din judeţul Arad. O să-i văd pe cei care încă nu au fost legitimaţi, noi încă nu avem lotul stabilit, suntem încă în căutări, până când avem posibilitatea să legitimăm jucători”.