FOTO + declarații Steop și Pelici. Manșa a II-a în amical, Ripensia – AFC Hermannstadt 1-3. Sibienii câștigă cu același scor ca în tur

Două săptămâni și jumătate le mai despart pe divizionarele B de startul din prima decadă din august al ediției 2017-2018, așa încât nou-promovatele din Liga 3 s-au mai supus astăzi unei testări în condiții de căldură sporită, călindu-se pentru disputele oficiale de luna viitoare. Alt teren, același rezultat favorabil celor de pe Cibin în ”dubla” grupărilor elevate în urmă cu nici două luni: Ripensia Timişoara – AFC Hermannstadt Sibiu 1-3 (1-1).

Așadar, după ce în primul joc amical direct disputat la Sibiu trupa timișoreanului Alex Pelici a câştigat cu 3-1, formația ardeleană s-a impus astăzi şi în meciul revanşă, reuşind acelaşi scor dar în condiții de deplasare, pe terenul din Ciarda Roşie: 1-3.

Partida a început cu 30 de minute întârziere, după ora 11, cea programată inițial, întrucât vizitatorii au ajuns la terenul din sud-estul Timișoarei cu cinci minute înaintea fluierului de start pentru care se optase în prealabil. A fost foarte, foarte cald însă ambele echipe s-au străduit cu râvnă să ofere puţinilor spectatori descinși pe Ciarda Roșie cea mai bună prestație pe care ar putea-o oferi la această oră a pregătirilor.

Iar nou-promovatele chiar au reuşit să etaleze un fotbal frumos, cum s-a putut vedea în prima parte a amicalului, când antrenorii au folosit cel mai probabil garniturile de bază.

Timişorenii au deschis scorul în minutul 16 prin Florin Nanu, care a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată pentru un fault asupra lui Mediop, scăpat singur spre poartă, infracțiunea fiind comisă de Străulea în suprafaţa de 16 metri.

Vizitatorii au egalat în ultimul minut din prima repriză prin Daniel Tătar, care a trimis balonul direct în vinclu în urma unei lovituri libere de la 25 de metri.

În mitanul secund, antrenorul Remus Steop a introdus a doua formaţie, care nu a mai dat randamentul celei din prima. Ripensiștii au ratat câteva oportunităţi de a marca, chiar şi din postură de unu la unu, de două ori singuri cu portarul advers, iar în schimb sibienii nu au iertat şi au reuşit alte două goluri din faze fixe, prin Stoica în minutul 59 şi Crişan în minutul 79, ambele cu capul, în urma a două lovituri de colţ, executate de Petrescu şi Neagu, cu menţiunea că în minutul 77 Neacşa a ratat o lovitură de la 11 metri, şutând în transversală.

Pe final, în minutul 86, Toma a mai înscris un gol dar reușita a fost anulată de asistentul Cristian Pleşa pe motiv de ofsaid. Una peste alta, Ripensia a dat satisfacție în repriza I dar n-a mai fost eficientă în cea de-a doua, chiar și așa lăsând impresia că a cedat la un scor nemeritat.

*

Ripensia: Rădulescu (min. 46, Gakos; min. 75, Ignat) – Popa, Hecsko, Vlădia, Apro – Dumiter, Mânecan, Stoi, Nanu (min. 39, Toma), Mediop, Matiş.

În repriza a doua, antrenorul Remus Steop a folosit altă garnitură, alcătuită în câmp din Luca, Vasiliu, Horcea, Popescu, Ungureanu, Zaluschi, Bobină, Toma, Golda şi Olărescu (min. 65, Semeniuc).

Sibienii au început cu Moldovan – Străulea, Crişan, Pîrvulescu, Tătar, Petrescu, Dîlbea, Dumitriu, Lupu, Rusu și Blănaru.

Pe parcursul reprizei a doua, antrenorul Alexandru Pelici a mai folosit următorii jucători: Căbuz, Monea, Bratu, Stoica, Pamfile, Piko, Necşulescu, Neacşa, Pop, Cîrstean şi Neagu.

Au arbitrat: Elisei Balaj – Cristian Pleşa şi Alin Botaş.

***

La cald…

Remus Steop: ”Da, într-adevăr, ambele jocuri le-am pierdut, și îmi pare rău că am pierdut jocul de astăzi, pentru că am făcut zic eu o primă repriză foarte bună, în care am avut ocazii, dar nu este permis să ratezi la acest nivel. Am marcat un gol și în mare parte am dominat jocul dar din păcate am luat trei goluri din faze fixe, mai ales golul unu… În repriza a doua am introdus a doua formaţie însă chiar dacă am dominat, am avut două ocazii unu contra unu cu portarul, pe care le-am ratat. Echipa care a fost mai matură a câştigat. Pentru mine a fost un test util și încerc să trag concluziile după jocul de astăzi, iar de luni probabil că vom aborda altfel lucrurile, legat de programul următor al echipei. Se pare că anumiţi jucători nu pot face faţă rigorilor ligii a doua şi în mod sigur, după cum au jucat în repriza a doua, sunt sportivi care nu vor mai face parte din lot în zilele următoare. Ne vom orienta şi începem să găsim soluţii cât mai viabile, dar una peste alta am jucat bine, am dominat acest joc, ţinând cont că am întâlnit un adversar care şi-a propus promovarea.. Noile achiziţii, deocamdată, sunt Horcea şi Ignat, și în mod sigur mă mai gândesc în zilele următoare, după randamentul pe care îl vor avea, dacă vor mai rămâne. Da, Mediop rămâne în continuare la noi, este un jucător constant, muncitor, mi-aş dori să-i am pe toţi sârguincioşi ca el. Nu este o tragedie că am pierdut aceste jocuri, tragem linie şi vom vedea ce am greşit, pentru a putea repara erorile din timp. Eu sunt încrezător, nu îmi fac nici o problemă şi mergem mai departe…”

Alexandru Pelici, antrenor principal al sibienilor, a spus că ”a fost un test util de pregătire, ţinând cont că mai sunt două săptămâni până când va începe noua ediţie de campionat şi sperăm să corectăm din greşelile pe care le-am făcut. Au fost două jocuri bune, reuşite, cu două victorii, dar felicit Ripensia pe această cale că a promovat în liga a doua. Pentru noi, după cum am spus, urmează un nou joc, cu Târgu Mureş, sâmbătă. Cred eu că suntem pe drumul bun, dar mai trebuie lucrat la finalizare, sunt nesincronizări în linia de fund, în apărare, la faza penalty-ului… Nu este voie cu asemenea faulturi în careu, trebuie să găsim soluţiile bune, pentru a ne corecta jocul, pentru a nu se mai repeta asemenea greşeli. Au fost ocazii destule în ambele jocuri disputate, astăzi am văzut o primă repriză mai bună a Ripensiei, faţă de aceea de la Sibiu. Este o părere a mea, că dacă nu ar fi schimbat întreaga echipă, eu spun că ar fi fost cu totul alt rezultat, probabil sunt într-o altă etapă a pregătirilor. Ne dorim să facem o figură frumoasă, dacă se poate să ajungem în liga întâi, dar să nu ne îmbătăm cu apă rece, vom vedea unde vom fi, încet, încet, pas cu pas, să câştigăm fiecare meci pe care îl jucăm şi la urmă vom trage linie. Și vom vedea ce am realizat… Sigur, va fi o ediţie de campionat mult mai echilibrată şi mai tare ca sezonul trecut, și nu cred că va mai fi o formaţie să defileze cum a făcut-o Juventus, sunt echipe bune… UTA a făcut transferuri de prima ligă, Călăraşiul, Chindia, Luceafărul Oradea, FC Argeş sunt echipe care cu siguranţă se vor bate la promovare. Este un lucru bun două echipe din Timişoara, să ne bucurăm că sunt echipe din Timişoara. ASU Politehnica îşi propune o clasare în primele opt după câte am înţeles, iar Ripensia sper să fie o nucă tare şi să fie o surpriză în liga a doua . Noi ne propunem să fim cât mai sus, să facem o echipă frumoasă, să jucăm un fotbal curat, să nu dezamăgim suporterii şi să vină cât mai multă lume la stadion, să aibă ce vedea!”