FOTO. Fortuna Becicherecu Mic, scorul etapei în primul meci acasă: 9-0 cu sătmărencele

ACS Fortuna Becicherecu Mic a mărit norma golurilor marcate de la șase înscrise în runda inaugurală, în succesul cu 6-0 la Olimpia Star Cluj, la cele 9 administrate fragedei grupări vizitatoare Juniorul Satu Mare, în etapa a doua a seriei vestice în eșalonul secund de fotbal feminin.

Timișencele în alb complet s-au impus astăzi de la ora 11 la Becicherecu Mic cu 9-0 (4-0), realizând scorul etapei superior unui 9-1 în contul lui Olimpic Star Cluj în fața celor de la Ladies Târgu Mureș, și își păstrează astfel șefia clasamentului în Seria Vest.

Pe un teren foarte bun, în fața a circa 30 de spectatori, ”albele” lui Florin Pădurean au fost de neoprit de către oaspetele în roșu-alb-roșu, al căror antrenor, Cristian Ivasuc, a luat loc în tribună, pentru că a fost suspendat până la sfârșitul turului, în urma deplasării din runda inaugurală de săptămâna trecută, pierdută cu 4-2 la Odorheiu Secuiesc, cu Vasas, totul trăgându-i-se de la protestele la deciziile arbitrului.

Adela Codreanu, decarul Fortunei, a marcat 5 goluri dintre cele 9 ale liderului, în minutele 15, 22, 34, 60 și 67, după ce minutul 10, la 0-0, aducea prima ratare a jocului, în contul oaspetei Juniorul Satu Mare

Minutul 15 a rupt echilibrul, Codreanu deschizând scorul, după care Cristina Linul l-a majorat în minutul 16, 2-0. Tot Codreanu a mai marcat de două ori, în minutele 22 și 34, stabilind scorul primei părți la 4-0, după care, la reluare, nouarul Linul a înscris pentru 5-0 în minutul 54.

Celelalte reușite și le-au împărțit golgheterul Codreanu, în minutele 60 și 67, respectiv Cornea în minutele 64 și 87, tot Cornea ochind și bara în minutul 81.

Fortuna: 12. Romina Bărbosu – 13. Dana Stoianov, 6. Deiana Vuicin, 4. Camelia Crișan, 18. Eleni Christopoulou, 9. Cristina Linul, 5. Adriana Ghilea, 21. Silvia Usain, 15. Melisa Șodincă, 7. Raluca Cornea, 10. Adela Codreanu.

Rezervă: 11. Nicoleta Mândruț.

Juniorul Satu Mare: 25. Alexandra Ionescu – cpt. (82, 1. Andrada Oșan) – 29. Andreea Tătăran, 90. Ioana Frangolea, 71. Adelina Vidican (46, 4. Katerina Feher), 9. Andreea Rakos, 13. Patricia Grad, 85. Tania Mare, 10. Iulia Ilieș, 7. Yvette Szucs, 17. Barbara Bai, 34. Ioana Borodi (80, 33. Anca Bejera).

Rezerve: -.

Timișencele sunt pe primul loc, cu bilanțul 2 2 0 0 15-0 6 puncte și vor juca în etapa a III-a pe 9 octombrie de la ora 11 la Ladies Târgu Mureș, învinsă astăzi cu 9-1 la Olimpic Star Cluj și având o restanță acasă din runda I pe 5 octombrie. Tot astăzi s-au mai jucat și CS ineu – Vasas Odorhei 6-2 și Olimpia 2 Cluj – Sporting Lugas 6-0.

Următorul meci acasă al Fortunei, în etapa a IV-a, la mijlocul lunii, cu CS Ineu.

Arbitri: Dorian Barzuca – Nicolae Chițoiu și Patricia Samsudean.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.