FOTO. Ghiroda – Mașloc 3-1. Codrea: ”Suntem în cărți. Altfel ni se destrămau planurile”

ASCS Ghiroda a devenit astăzi întâia grupare din Divizia D Timiș care să o înfrângă în acest campionat pe ACS Voinţa Maşloc, detronând-o totodată de pe primul loc al ligii a patra județene: 3-1 (2-1).

O primă surpriză sâmbătă dimineață, frumosul program editat de clubul organizator, cum rar s-ar mai vedea în vremurile de azi, primit din partea preşedintelui clubului, Daniel Borchescu, la intrarea pe stadion. A doua surpriză a fost furnizată de înfrângerea în cele din urmă a liderului din Maşloc, la ultima sa deplasare din tur, cu ocazia penultimei runde, Voința coborând astfel datorită golaverajului în urma Ripensiei, reinstalată prima după etape bune.

Jocul de la ora 11 a început cu păstrarea unui moment de reculegere în memoria victimelor de la clubul Colectiv iar apoi, chiar dacă au dominat şi au avut o posesie mai bună decât adversarii lor, vizitatorii antrenați de Adrian Şeţu s-au văzut învinși pentru prima oară în acest campionat, de mai titrata echipă pregătită de Paul Codrea, care a reuşit să răstoarne scorul după ce primea un gol în minutul 6, de la Postolache, de fapt un… euro-gol, cu un şut de la 18 metri, în vinclu: 0-1, pentru alb-albaștri.

Până la pauză gazdele au punctat însă de două ori, mai întâi în minutul 15, când Brian Filimon a executat magistral o lovitură liberă de la 19 metri lateral dreapta, înalt în careu, iar Gavriluță a trimis cu o lovitură de cap de la 12 metri, în dreapta lui Amarinei: 1-1.

După numai cinci minute avea să fie 2-1, tot dintr-o lovitură liberă de la 22 metri, lateral stânga, executată de Hecsko, spre gol, portarul respingând mingea care a ajuns la Sârbu, marcator cu latul de la 8 metri: avans minim cu care s-a încheiat prima repriză.

În mitanul secund, liderul a atacat în trombă și a dominat copios, ratând însă din situaţii favorabile, în condițiile în care l-au avut în față pe portarul Mateescu, care a scos tot.

Iar așa cum se întâmplă de regulă, cei care au înscris au fost tot jucătorii gazdă, în cyclamen-negru, prin Hecsko, cu un şut de la 18 metri perpendicular pe poartă, mingea fiind deviată cu mâna de fundaşul Matei, în propria plasă.

Un scor mincinos după aspectul jocului dar cam aşa poate fi în fotbal: unii domină iar alţii câştigă. Acesta a fost cazul azi pe arena din cartierul Plopi, unde s-a jucat acest derby între fostele ocupante ale locurilor 1 şi 4, devenite între timp vecine pe podium.

+

Au jucat formaţiile:

ASCS Ghiroda: Mateescu – Miheţ, Gavriluţă, Protopopu, Hecsko, Mancaş (min. 75, Bârsan), Naidin, Gaidoş, Sîrbu (min. 65, Budur), Brian Filimon (min. 68, Baidoc), Baranyi (min. 88, Firuţ).

Antrenor: Paul Codrea.

Pe bancă: Olărescu.

Voința Maşloc: Amarinei – Gabără (min. 79, Mihălceanu), Matei, Horcea (min. 81, Gavrilă), Bogdan, Şchiopu, Glodean, Postolache (min. 65, Şandru), Ilie, Magdaş, Berceanu.

Antrenor: Adrian Şeţu.

Pe bancă: Mariţa, Şuleap şi Hriţcan.

*

Paul Codrea: ”O victorie super pentru noi, şi meritată! Era nevoie de acest succes, după înfrângerea nemeritată din etapa trecută, de la Ripensia. Acum, cu acest succes, suntem în cărţi. Altfel, cu o înfrângere, am fi ieşit total din lupta pentru titlu şi ni se destrămau planurile. Am fost dominaţi de o echipă foarte bună, nu degeaba a fost pe primul loc. Cifrele din clasament spun totul. Sunt bucuros de această victorie şi sperăm să o continuam tot așa”.

Nea Miloş, preşedintele de onoare al clubului din Ghiroda, în vârstă de 75 de ani, a remarcat că ”arbitrajul a fost peste aşteptări, sincer, nu mă aşteptam la un arbitraj aşa de bun, cu toate că ne-a îngălbenit şi am fost sancţionaţi cu peste 30 de lovituri libere”.

Ioan Coman (preşedintele clubului Voința): ”Este dureros că am pierdut… Această senzaţie o avem pentru prima dată în acest campionat, dar trebuia să vină și asta. Chiar dacă am avut o dominare netă, din păcate nu am putut să finalizăm. Îi felicit pe adversari, care şi-au dorit mai mult victoria decât noi, pentru ei fiind ultimul tren”.

Cei suspendați, portarul gazdelor, Filip, și delegatul oaspeților, Udrea, au asistat împreună la joc.

Arbitri: Flavius Roşu – Nicolae Chiţoiu şi Horaţiu Lotrean. Observatori: Dan Băjenescu şi Claudiu Păsculescu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.