FOTO. ”Poate vrei să-ți bag fanionul pe gât”. Progresul avansează după o serie de 7 fără victorie. CFR – Gătaia 3-6 iar vișiniii cad

După ce sâmbăta precedentă își mai întrețineau șansele de supraviețuire cu un 2-0 acasă cu ACS Poli II, ca premieră în acest campionat de a învinge de două ori la rând, alb-vișiniii de la Gara de Nord au continuat prin două eșecuri cu goluri multe, 4-3 la mijlocul săptămânii la Făget și chiar și mai drastic sâmbătă de la ora 11 pe teren propriu, unde vizitatorii au pus punct unei serii nefaste de 4 remize și 3 eșecuri, dintre care precedentele 3 rezultate au fost de 1-1: CFR 1933 Timişoara – Progresul Gătaia 3-6 (0-3).

Cu această înfrângere pe teren propriu, ”feroviari” şi-au curmat şansele de salvare de la retrogradare, cu toate că la 0-3 au avut o revenire puternică şi nu mult a lipsit să egaleze în minutul 55.

Prima repriză a aparţinut în totalitate oaspeţilor, care au reuşit să perforeze poarta CFR-istă de trei ori, prin Robert Stoicoiu în minutul 16 şi ”dubla” lui Viorel Vişan în minutele 30 şi 36.

În mitanul secund, trupa lui Octavian Popescu a izbutit să înscrie de două ori în decurs de trei minute, 47 şi 50, prin Sorin Iordache şi Denis Negoiţă: 2-3. Iar puțin mai apoi, în minutele 53 şi 55, Gaşpar şi Negoiţă au trecut pe lângă egalare dar portarul Marco Bota a respins de sub transversală, în corner, goluri gata făcute.

Și cum se întâmplă în fotbal, după ultima ratare, contraatacul purtat de Apostol avea să genereze o distanţă de două goluri avans pentru echipa lui Adrian Bungău: 2-4 în minutul 62. În minutul 79 avea să fie 2-5 prin reuşita lui Cristian Gavrilă, care a adus liniştea pe banca celor de la Gătaia, unde Manu Roşu era foarte nemulţumit de faptul că gazdele reușiseră să se apropie la un moment dat la un gol diferenţă.

Chiar dacă CFR a mai marcat încă un gol, prin Silviu Lazăr în minutul 85, scorul final a fost stabilit de Alexandru Apostol în minutul 90: 3-6. Ca la… tenis.

Regretabil a fost faptul petrecut în minutul 62, la contraatacul oaspeţilor, când jucătorul Ionuţ Humoiu i-a spus asistentului că a greșit prea mult, răspunsul împărțitorului dreptății fiind stupefiant, fără a se lăsa întârziat: ”Poate vrei să-ţi bag fanionul pe gât”. Poate nu.

Au jucat formaţiile:

CFR: Ardelean – Florei (min. 70, Lupu), Lazăr, Negoiţă, Humoiu, Iordache, Baidoc (min. 80, Janai), Gaşpar, Chelbu, Dănilă, Mărcuţi (min. 80, Lazău).

Antrenor: Octavian Popescu.

Pe bancă: Radu Schmidt.

Gătaia: Bota – Dreşcan, Ionesi, Horţ, Gavrilă, Stoicoiu, Mihali (min. 46, Deng), Bungău, Olar, Vişan, Barburescu (min. 46, Apostol).

Antrenor: Adrian Bungău.

Pe bancă: Croitoru şi Cristea.

Arbitri: Albu – Bulgăraşu şi Filip. Observatori: Nicolae Istrat şi Aurel Bobu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.